Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Nowa misja polegająca na przeszukaniu międzygwiezdnego sąsiedztwa w poszukiwaniu planet podtrzymujących życie | przestrzeń

Trwa nowa misja kosmiczna, której celem jest poszukiwanie potencjalnie nadających się do zamieszkania planet wokół najbliższego sąsiedniego układu gwiezdnego Ziemi.

W ramach projektu, który nawiązuje do filmu Avatar z 2009 roku, międzynarodowa współpraca naukowców z Australii i Stanów Zjednoczonych przeszuka system gwiezdny Alpha Centauri w poszukiwaniu planet podobnych do Ziemi, które mogłyby podtrzymać życie.

Alpha Centauri – najbliższy sąsiadujący z Ziemią układ gwiezdny – składa się z dwóch gwiazd podobnych do Słońca, znanych jako Alpha Centauri A i B oraz bardziej odległego czerwonego karła.

Misja Toliman, nazwana na cześć starożytnego systemu gwiezdnego wywodzącego się z języka arabskiego, będzie poszukiwać potencjalnych planet krążących wokół Alfa Centauri A i B.

Budowany teleskop Tolimana ma wystrzelić na niską orbitę okołoziemską w 2023 roku. Teleskop ten ma na celu odkrycie nowych planet na „orbicie Złotowłosej” – w odpowiedniej odległości, aby planeta nie była ani zbyt gorąca, ani zbyt zimna, aby podtrzymać życie.

Kierownik projektu, profesor Peter Tuthill z Uniwersytetu w Sydney, powiedział: “Jeśli szukamy życia takiego, jakie znamy, złotym standardem jest zazwyczaj planeta, na której na powierzchni może znajdować się woda w stanie ciekłym – a więc tak nie jest. zamarznięta kula śnieżna nie zagotuje całej wody w atmosferze”.

„Wiemy, że życie wyewoluowało przynajmniej raz, wokół gwiazdy podobnej do Słońca na planecie podobnej do Ziemi” – powiedział Tuthill. „Próbujemy znaleźć inne przykłady, które są jak najbardziej zbliżone do tej formacji”.

Tuthill porównał poszukiwanie planet do rozwiązania zagadki: sygnały, które emitują planety, są „bardzo subtelne” i „bardzo słabe” w porównaniu z sygnałami pochodzącymi z gwiazd, powiedział.

Pomimo pozornie częstego odkrywania planety zewnętrzne – Planety poza naszym Układem Słonecznym – “Jeśli chodzi o nasze najbliższe gwiazdy podobne do Słońca, nie mamy pojęcia, czy mogą istnieć… planety podobne do Ziemi” – powiedział Tuthill.

Misja Toliman podejmie próbę wykrycia planet poprzez zbadanie, czy gwiazdy Alfa Centauri A i B kołyszą się na boki z powodu obecności niewidocznych planet, które przyciągają je siłą grawitacji.

wcześniej odkryci współpracownicy misji”Filtr planetPotencjalnie krąży wokół Alpha Centauri A, ale jej istnienie nie zostało jednoznacznie potwierdzone.

Zapisz się, aby codziennie rano otrzymywać najgorętsze wiadomości z Guardian Australia

„Gdyby to była prawdziwa planeta, byłaby czymś w rodzaju planety podobnej do Neptuna… gazowego olbrzyma” – powiedział Tuthill. „Być może wokół niego księżyc, na którym mogłoby istnieć życie”.

Ta możliwość ma paralelę science fiction: film Jamesa Camerona z 2009 roku, obraz symbolu, na Pandorze, fikcyjnym księżycu nadającym się do zamieszkania, krążącym wokół gazowego giganta w układzie Alfa Centauri.

„Gdyby to odkrycie zostało potwierdzone, James Cameron dotarłby tam jako pierwszy ze swoim filmem” – powiedział Tuthill.

Tuthill dodał, że w odległości 4,37 lat świetlnych od Słońca Alfa Centauri będzie oczywistym celem przyszłych podróży międzygwiezdnych.

Jednak aby się tam dostać, konieczny byłby „ogromny skok technologiczny”. „W przybliżeniu tak szybkie, jak współczesne sondy kosmiczne, to jak podróż 100 000 lat”.

„To nie jest moje życie, ale wciąż jest to wizjonerska przyszłość, w której możemy sobie wyobrazić rozwój technologii… zdolnych do pokrycia tych międzygwiezdnych pustych przestrzeni”.

We współpracy z Uniwersytetem w Sydney misja Tolimana obejmuje naukowców z Sabre Astronautics w Australii oraz NASA Jet Propulsion Laboratory i Breakthrough Initiatives w Stanach Zjednoczonych.

„To może być największy w historii teleskop kosmiczny finansowany ze środków prywatnych” – powiedział Tuthill.

READ  Rosyjscy kosmonauci rozpoczynają pierwsze 11 spacerów kosmicznych nowego modułu stacji kosmicznej