Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Nowa funkcja „Private Relay” firmy Apple zablokowana w Chinach | jabłko

Nowa funkcja prywatności firmy Apple, zaprojektowana w celu ukrycia przeglądania sieci przez użytkownika przed dostawcami usług internetowych i reklamodawcami, nie będzie już dostępna w ChinyArabia Saudyjska lub Białoruś, podała firma.

Była to jedna z wielu ochrony prywatności jabłko Ogłoszono na corocznej konferencji programistów oprogramowania w poniedziałek, ostatniej w wieloletnim wysiłku firmy, mającym na celu ograniczenie śledzenia użytkowników przez reklamodawców i strony trzecie.

Apple powiedział, że nie zaoferuje również „specjalnego przekaźnika” w Kolumbii, Egipcie, Kazachstanie, RPA, Turkmenistanie, Ugandzie i na Filipinach.

Decyzja o zablokowaniu tej funkcji w Chinach ze względów regulacyjnych jest najnowszym z serii ustępstw, jakie firma poczyniła w zakresie prywatności w kraju, który stanowi prawie 15% jej przychodów.

W 2018 r. Apple przekazał cyfrowe klucze używane do blokowania danych iCloud chińskich użytkowników, umożliwiając władzom uzyskanie dostępu do informacji przez lokalne sądy.

Rządząca w Chinach Partia Komunistyczna utrzymuje rozbudowany system monitorowania, aby monitorować, w jaki sposób obywatele korzystają ze ściśle kontrolowanego Internetu w kraju. Za prezydenta Xi Jinpinga przestrzeń dla sprzeciwu w Chinach zawęziła się, a cenzura rozszerzyła się.

Funkcja prywatnego przekazywania firmy Apple najpierw wysyła ruch sieciowy do serwera zarządzanego przez firmę Apple, gdzie jest pozbawiony części informacji zwanej adresem IP. Stamtąd Apple wysyła ruch na drugi serwer utrzymywany przez zewnętrznego operatora, który przypisuje użytkownikowi tymczasowy adres IP i wysyła ruch do docelowej strony internetowej.

Apple powiedział, że korzystanie przez stronę trzecią z systemu stronicowania drugiego przeskoku ma na celu uniemożliwienie nawet Apple poznania tożsamości użytkownika i odwiedzanej witryny.

Apple nie ujawnił jeszcze, których partnerów zewnętrznych będzie używać w systemie, ale powiedział, że planuje nazwać ich w przyszłości. Ta funkcja prawdopodobnie nie stanie się publicznie dostępna przed końcem tego roku.

Adresy IP mogą być wykorzystywane do śledzenia użytkowników na wiele sposobów, w tym jako istotny element „odcisków palców” – praktyki, w której reklamodawcy łączą ze sobą różne dane, aby określić tożsamość użytkownika. Zarówno Apple, jak i Alphabet Inc tego zabraniają.

READ  Skyrim Together Reborn Co-Op Mod wreszcie wystartował

Wraz z poprzednimi krokami Apple, funkcja stronicowania prywatnego „sprawi, że adresy IP będą bezużyteczne jako mechanizm odcisków palców” – powiedział Reuterowi Charles Farina, szef ds. innowacji w firmie zajmującej się marketingiem cyfrowym Adswerve.

Powiedział, że uniemożliwiłoby to również reklamodawcom używanie adresów IP do zlokalizowania osoby.