Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Nowa fundacja stara się pomóc polskiemu ruchowi na rzecz praw gejów, Rosyjskiemu Kościołowi Katolickiemu Nobel, Olga Tokarczuk Holland

Laureat Nagrody Nobla, gwiazda i modelka Netflixa są jednymi z członków zarządu, którzy pomogli we wtorek uruchomić inicjatywę zbierania pieniędzy dla grup walczących o prawa gejów w Polsce, ponieważ geje, lesbijki, biseksualni i transpłciowi mężczyźni spotykają się z reakcją konserwatystów w tym kraju. Rząd i kościół katolicki

Fundacja Equaversity planuje zabiegać o międzynarodowe darowizny na rzecz organizacji działających w terenie w Polsce. Działacze Fundacji twierdzą, że potrzebna jest pomoc w zwalczaniu homofobicznej retoryki ze strony najwyższych szczebli polskiego rządu i przywódców katolickich.

„Nie możemy liczyć na pomoc z kraju” – powiedziała modelka Anya Rubik, jedna z członkiń zarządu.

Oprócz Rubika w zarządzie Fundacji zasiadają laureatka Nagrody Nobla polska pisarka Olga Tokarczuk, reżyserka Agnieszka Holland oraz Anthony Borowski, polsko-kanadyjski szef kuchni, który jest jedną z gwiazd „Queer Eye” Netflixa.

Podczas wtorkowej konferencji internetowej kilku inicjatorów opisało nową instytucję jako sposób na przeciwdziałanie rosnącej fali dyskryminacji LGBT, którą postrzegają jako część szerszego ataku na wartości demokratyczne w Polsce, kraju wciśniętym między Europę Zachodnią a Wschodnią. reżimy autorytarne.

Prezydent RP Andrzej Duda powiedział w ubiegłym roku ubiegając się o reelekcję, że określenie „LGBT” to „nie ludzie”, ale „ideologia” bardziej niebezpieczna niż komunizm. Minister edukacji powiedział, że homoseksualiści nie są równi „zwykłym ludziom”.

Tymczasem przywódcy Kościoła katolickiego również używali terminu „tęczowa plaga”, aby opisać ruch na rzecz większych praw dla lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych.

Atmosfera skłoniła część gejów do opuszczenia kraju. Członek rady ds. równości Holland powiedział, że 70% młodzieży gejowskiej w Polsce ma myśli samobójcze.

„Musimy po prostu walczyć o ich życie” – powiedziała.

Sebastian Hijnowski, specjalista ds. public relations, który wchodzi w skład zarządu fundacji, powiedział, że widzi w Polsce konfrontację sił konserwatywnych z nowym pokoleniem młodych ludzi, którzy wolą akceptować mniejszości seksualne.

READ  Reżyser Peterborough Matt Snell zdobył nagrodę dla najlepszego filmu kanadyjskiego

Powiedział, że w przeciwieństwie do Rosji, gdzie prawa gejów zostały poważnie ograniczone i szanse na postęp w najbliższej przyszłości są niewielkie, Polska może jeszcze wybrać inną drogę.

„Ludzie powinni wspierać Polskę, ponieważ jest wyraźna szansa na wygranie tej bitwy w Polsce” – powiedział Hijnowski.

Wśród osób wyznaczonych do otrzymania środków są Kampania Przeciw Homofobii, Stowarzyszenie Miłość Nie Wykluczać oraz Polskie Stowarzyszenie Prawa Antydyskryminacyjnego.