Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Nord Stream 1: Gazprom zapowiada bezterminowe zamknięcie gazociągu |  Gazprom

Nord Stream 1: Gazprom zapowiada bezterminowe zamknięcie gazociągu | Gazprom

Rosyjski koncern energetyczny Gazprom przedłużył zamknięcie przepływu gazu przez główny gazociąg Nord Stream 1 do Niemcy Piątkowy wieczór, bez podawania ram czasowych na ponowne otwarcie.

Ten ruch przyszedł kilka godzin później Kraje G7 zgodziły się na nałożenie pułapu na rosyjskie ceny ropy Próba powstrzymania napływu pieniędzy do reżimu Władimira Putina.

Gazprom, państwowy koncern naftowo-gazowy, powiedział, że dostawy zostaną wstrzymane na czas nieokreślony po wykryciu wycieku. Powiedziała, że ​​rurociąg nie zostanie ponownie uruchomiony, dopóki naprawy nie zostaną w pełni wdrożone.

Nord Stream 1 to największy pojedynczy gazociąg z Rosji do Europa Ma zdolność produkowania 55 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie. Uważa się, że ciągłe dostawy rurociągiem są niezbędne, aby zapobiec pogorszeniu się kryzysu energetycznego.

„Przesył gazu do gazociągu Nord Stream został całkowicie wstrzymany do czasu wyeliminowania skarg na eksploatację urządzeń” – poinformował Gazprom w oświadczeniu w Telegramie.

W poście w mediach społecznościowych powiedział, że zidentyfikował „awarie” w dużej turbinie wzdłuż rurociągu, która transportuje gaz ziemny z zachodu. Rosja do Niemiec i że gazociąg nie będzie działał, dopóki nie zostanie zlikwidowany.

metody dostaw

Na początku środy Gazprom, zgodnie z wcześniejszym zapowiedzią, całkowicie wstrzymał przepływ gazu przez Nord Stream 1, dodając, że wstrzymanie to potrwa trzy dni. Przepływy miały zostać wznowione wkrótce po północy w sobotę.

Firma poinformowała, że ​​konieczne są prace nad jedyną pozostałą turbiną działającą na stacji kompresorowej Portowaja na rosyjskim końcu rurociągu, ale niemieccy urzędnicy zakwestionowali tę interpretację.

Moment tego ruchu wywoła pytania o to, czy Putin reaguje na zbliżający się limit rosyjskiej ropy. Ministrowie finansów z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii i Kanady zatwierdzili w piątek plan ograniczenia rosyjskich cen ropy.

Propozycja będzie oznaczać, że importerzy poszukują usług frachtowych i ochrony ubezpieczeniowej od firm zlokalizowanych w: G7 Kraje UE będą musiały przestrzegać limitu cenowego na transport rosyjskiej ropy. Prawdopodobnie zostanie wprowadzony od grudnia.

READ  Wojna nuklearna wystarczyłaby, aby pogrążyć cały świat w „małej epoce lodowcowej”

Od czasu inwazji na Ukrainę reżim Putina jest oskarżany o uzbrajanie gazu poprzez odcinanie dostaw do Europy, podnoszenie cen i grożenie przerwą w dostawie prądu.

Przedstawiciele Gazpromu już wskazali, że obwinią sankcje za zakłócenie dostaw gazu do Europy. W komentarzach na początku tego tygodnia prezes Gazpromu Aleksiej Miller wskazał, że producent Siemens nie może dokonywać napraw turbin wykorzystywanych w Nord Stream 1 z powodu sankcji wobec rosyjskiego państwowego koncernu energetycznego.

Zamknięcie zwiększy obawy, że Europa, aw szczególności Niemcy, będą musiały w tym roku drastycznie zmniejszyć zużycie energii w domach i firmach.

Kraje europejskie walczyły o zapełnienie magazynów gazu na wypadek, gdyby Rosja całkowicie wstrzymała dostawy gazu tej zimy. Magazyny w Niemczech są obecnie zapełnione w ponad 84%.

Szef niemieckiego regulatora sieci Klaus Müller napisał na Twitterze, że decyzja Rosji o zamknięciu Nord Stream 1 na razie zwiększa znaczenie nowych terminali LNG, które Niemcy planują uruchomić tej zimy, magazynowania gazu i „potrzebują dużych oszczędności”.

„Ogłoszenie Gazpromu dzisiejszego popołudnia, że ​​Nord Stream 1 zostanie ponownie zamknięty pod fałszywymi zarzutami, jest kolejnym potwierdzeniem jego zawodności jako dostawcy” – powiedział rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mammer.

Wstrzymanie przepływów przez Nord Stream 1 „nie zmienia znacząco perspektyw europejskiego importu rosyjskiego gazu z ostatnich kilku tygodni” – powiedział Jacob Mandel, starszy współpracownik ds. surowców w firmie konsultingowej Aurora.

Mandel powiedział, że Nord Stream 1 przemieszczał około 30 milionów metrów sześciennych dziennie, czyli 20% swojej przepustowości 55 miliardów metrów sześciennych, przed ostatnim zamknięciem. To równa się tylko około 3,7 miliarda metrów sześciennych do końca tego roku lub ponad 18 miliardom metrów sześciennych, jeśli będzie działać z pełną wydajnością, powiedział. Powiedział, że stanowi to tylko 4% rocznego zapotrzebowania Niemiec i mniej niż 1% rocznego zapotrzebowania Europy.

Mandel dodał: „Jednak dostawy są trudne do zdobycia i bardzo trudno jest wymienić każdą część gazu, który nie pochodzi z Rosji.

„Sklepy w Europie są na dobrej drodze, aby osiągnąć, a nawet przekroczyć swoje cele na tego lata, a obecnie jest dużo miejsca na zastąpienie tego gazu importem LNG, ale kiedy pogoda staje się chłodna, a popyt zaczyna rosnąć zimą w Europie i W Azji jest dużo LNG, które Europa może importować, aby zastąpić rosyjski gaz.