Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Niszczycielskie powodzie we Włoszech pochłaniają życie i zmuszają tysiące ludzi |  Włochy

Niszczycielskie powodzie we Włoszech pochłaniają życie i zmuszają tysiące ludzi | Włochy

Dziewięć osób zginęło, a tysiące ewakuowano ze swoich domów po silnych burzach, które spustoszyły region Emilia-Romania w północnych Włoszech, powodując poważne powodzie i osunięcia ziemi.

Ludzie schronili się na dachach po tym, jak 21 rzek wystąpiło z brzegów, zatapiając całe miasta.

Według Corriere della Sera, wśród ofiar był starszy mężczyzna i małżeństwo, które było właścicielem firmy z sektora rolnego. Ciało Niemki zostało znalezione na plaży w Cesenatico, miasteczku na wybrzeżu Adriatyku, ale nie jest jasne, czy zginęła podczas burzy. Brakuje jeszcze innych.

Zaplanowane na ten weekend Grand Prix Emilia Romagna F1 zostało odwołane.

„Jedyną rzeczą, której nie można naprawić w tej sytuacji awaryjnej, jest dziewięć osób, które straciły życie i mamy nadzieję, że nie będzie więcej” – powiedział Stefano Bonachino, prezydent regionu Emilia-Romania.

W środę włoska Agencja Ochrony Ludności poinformowała, że ​​może być jeszcze gorzej. „Deszcz jeszcze się nie skończył, będzie trwał przez kilka godzin” – powiedział SkyTG24 News szef agencji Titi Postiglione. „Mamy do czynienia z bardzo złożoną sytuacją”.

Rzeka Savio w Cesenie w środkowych Włoszech wystąpiła z brzegów. Zdjęcie: AP

W ostatnich dniach we Włoszech spadły ulewne deszcze, ale najbardziej dotkniętym regionem była Emilia-Romania i część środkowego regionu Marche, gdzie we wrześniu ubiegłego roku we powodziach zginęło 12 osób.

Na filmie krążącym w mediach społecznościowych słychać, jak ludzie uwięzieni w swoich domach w Faenza, mieście w prowincji Rawenna, wołają o pomoc. Massimo Isola, burmistrz Faenzy, powiedział: „Przeżyliśmy noc, której nigdy nie zapomnimy. Nigdy wcześniej nie znaliśmy takich powodzi w naszym mieście, to jest nie do wyobrażenia”.

„Sytuacja jest katastrofalna, to katastrofa, a deszcz jeszcze się nie skończył” – powiedział Enzo Latuca, burmistrz Ceseny, podczas gdy obywatele przepływali przez powodzie, aby ratować innych.

Powiedział, że w środę rano rzeka Savio znów zaczęła wezbrać.

READ  Strażacy szukający adrenaliny rozpoczynają pożary lasów we Francji, twierdzą | Francja

Mapa

Most łączący Motta Boudrio z San Martino w regionie Bolonii zawalił się w nocy. „Nie zbliżaj się do niego” – ostrzegła włoska straż pożarna. „W pobliżu znajduje się gazociąg i wydaje się, że również został uszkodzony”.

Pięć tysięcy osób zostało ewakuowanych ze swoich domów w Rawennie. „To prawdopodobnie najgorsza noc w historii Rumunii” – powiedział Radio Rai Michele de Pascal, burmistrz Rawenny. „Ravenna jest nie do poznania z powodu obrażeń, jakich doznała”.

Dario Nardella, burmistrz Florencji, powiedział, że górskie wioski po stronie Romanii w dolinie Mugello zostały odcięte przez osunięcia ziemi.

Pomiń promowanie poprzednich biuletynów

W poście w mediach społecznościowych premier Włoch Giorgia Meloni wyraziła „całkowitą bliskość z dotkniętą populacją”, dodając, że rząd ściśle monitoruje sytuację.

Wicepremier Antonio Tajani powiedział, że rząd „zrobi wszystko, co możliwe, aby pomóc ludności dotkniętej powodzią w regionie Emilia-Romania”.

„Od tych, którzy zostali ewakuowani, po firmy rolnicze, które straciły całe plony” – dodał. „Siły ratownicze i wolontariusze są bohaterami. Modlę się za ofiary i ich rodziny.”

We Włoszech, kraju uważanym za szczególnie narażony na zmiany klimatu, rośnie liczba katastrof związanych z pogodą. Emilia-Romania i część Marche również zostały dotknięte poważnymi powodziami na początku maja, w których zginęły dwie osoby.

Według Legambiente, organizacji ekologicznej, w 2022 roku, najcieplejszym roku w historii Włoch, odnotowano 310 ekstremalnych zjawisk pogodowych, w wyniku których zginęło 29 osób. Pod koniec listopada 12 osób, w tym wiele dzieci, zginęło w wyniku osunięcia się ziemi na wyspie Ischia.

W raporcie włoskiej agencji ds. środowiska z 2021 r. stwierdzono, że 7 423 gmin (93,4% ogółu) w całym kraju jest zagrożonych osunięciami ziemi, powodziami i erozją wybrzeża. Jednak rząd niewiele zrobił, aby złagodzić ryzyko.

Przed niedawnymi powodziami Emilia-Romania i inne regiony północnych Włoch nawiedziła susza, która wysuszyła ziemię, zmniejszając jej zdolność do wchłaniania wody.