Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Niskie płace nauczycieli obniżają jakość edukacji w Polsce

Niskie płace nauczycieli obniżają jakość edukacji w Polsce

19 stycznia

19 stycznia 2023 r

Chociaż nauczyciele odgrywają ważną rolę we wzmacnianiu pozycji młodych ludzi i pomaganiu im w realizacji ich potencjału, ich niskie zarobki w Polsce budzą obawy co do zdolności kraju do zapewnienia integracyjnej i sprawiedliwej edukacji wysokiej jakości.

Na początku 2023 roku krajowa płaca minimalna w Polsce zwiększony Od 3010 zł (642 EUR) do 3490 zł (743 EUR) miesięcznie. Mimo to pensje nauczycieli w trzech najniższych grupach zaszeregowania mieszczą się w przedziale od 3329 zł do 3425 zł, co oznacza, że ​​nauczyciele na starcie kariery zarabiają obecnie mniej niż płaca minimalna. Sławomir Broniarz, prezes ZNP. powiedział Sytuacja jest „przykładem tego, jak rząd, Ministerstwo Edukacji Narodowej, traktuje nauczycieli”.

The Koszty utrzymania Polska, podobnie jak większość Europy, odnotowała w ostatnich miesiącach wzrost, a ekonomiści spodziewają się, że inflacja go wyprzedzi 20 procent w lutym 2023 r. Gdy wynagrodzenia nauczycieli nie wzrosną odpowiednio, zawód, który kiedyś był wysoko ceniony, będzie miał trudności z zarabianiem na przyzwoity standard życia.

Co być może ważniejsze, jedna z opinii sugeruje, że niskie płace są głównym powodem odejścia wielu nauczycieli z zawodu. Spis ludności Prowadzony przez „Głos Nauczycielski” jest największą ogólnopolską gazetą społeczno-oświatową. Nauczyciele masowo odchodzą z pracy i niewielu kandydatów proponuje ich zastąpienie, co sprawia, że ​​w szkołach publicznych w Polsce brakuje specjalistów ds. edukacji. Oceny związków zawodowych nauczycieli program Brakuje około 20 000 nauczycieli i Według Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich poinformowało, że w przyszłości sytuacja ulegnie pogorszeniu.

Nauczycieli jest mało, bo nie mogą znaleźć wykwalifikowanych osób na stanowiska w szkołach on zapytał Nauczanie przedmiotów wykraczających poza zakres ich specjalizacji. Niestety, w sytuacji, gdy np. nauczyciel języka polskiego prowadzi zajęcia z matematyki, jakość nauczania jest zagrożona.

READ  Polska wstrzymała plany przyciągnięcia specjalistów IT ze swoich wschodnich sąsiadów ze względu na problemy wizowe

Poza tym, kiedy nauczyciele nie czują się doceniani, tracą motywację, a ich wyniki jeszcze bardziej spadają. Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) zapytało rodziców o opinie na temat jakości edukacji ich dzieci w szkołach publicznych; Mniej niż połowa ankietowanych opisane To jest dobre”.

Coraz więcej nauczycieli, którzy pracowali w szkołach państwowych, zwraca się do instytucji prywatnych. Tam wyższe wynagrodzenie nauczycieli przekłada się na wyższą produktywność, większą motywację i lepsze morale. W rezultacie przepaść między jakością edukacji zapewnianej przez szkoły państwowe i prywatne wciąż się pogłębia. Ponieważ opłaty za prywatne szkoły są dla większości ludzi nieosiągalne, podział ten grozi dyskryminacją osób z rodzin o niskich dochodach.

Należy natychmiast zająć się tą kwestią, aby zapewnić, że edukacja dobrej jakości będzie traktowana jako prawo podstawowe, a nie przywilej. Na szczęście rząd już zapowiedział podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli, które wejdą w życie po uchwaleniu budżetu państwa przez Senat. „Średnia płaca nauczyciela wzrośnie o 7,8 procent w porównaniu do płacy obowiązującej we wrześniu 2022 r.” powiedział Adriana Callas-Polak, rzeczniczka MEN. Dopóki tak się nie stanie, powiedział, nauczyciele zarabiający poniżej płacy minimalnej mogą otrzymywać dodatkowe wynagrodzenie.

Te przewidywane wzrosty są obiecujące, ale patrząc w przyszłość, należy zwrócić większą uwagę na ochronę godności zawodu nauczyciela i dalszą poprawę jego warunków pracy. W końcu bez nauczycieli, kto może zainspirować dziecięce marzenia i wyposażyć je w umiejętności niezbędne do ich realizacji?

Fotograf Iwan Aleksic