Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

„Nikt nie czekał więcej”: Pilot Wally Vank wyruszy w kosmos z Bezosem | NASA

Wally Funk, pionierska pilotka, której w latach 60. odmówiono pracy jako astronauta ze względu na płeć, w końcu dostanie szansę na spełnienie swoich marzeń o podróży w kosmos.

Założyciel miliardera i Amazon, Jeff Bezos, ogłosił w czwartek Instagram Ten Funk będzie częścią czteroosobowej załogi, która zostanie wystrzelona w kosmos przez Blue Origin podczas 10-minutowego lotu rakietą New Shepard jeszcze w tym miesiącu.

82-letni Funk będzie najstarszą osobą, która kiedykolwiek podróżowała w kosmos, po tym, jak zmarły John Glenn ustanowił obecny rekord w wieku 77 lat na pokładzie promu kosmicznego Discovery w 1998 roku.

„Nie sądziłem, że kiedykolwiek pójdę w górę”, powiedział Funk w wywiadzie wideo zamieszczonym na stronie internetowej firmy.

Funk był jeden?Merkury 13Piloci, którzy zgłosili się na ochotnika w 1961 roku, aby wziąć udział w programie wprowadzającym dla kobiet w ramach programu Astronaut NASA, prowadzonego przez William Randolph LovelacePrzewodniczący Komitetu Nauk Przyrodniczych w NASA.

W wieku 21 lat Funk ukończyła trzecią klasę po przejściu rygorystycznych testów fizycznych i psychicznych stworzonych przez Lovelace.

„Powiedzieli mi, że wykonałem lepszą pracę lub wykonałem pracę szybciej niż ktokolwiek inny” – powiedział Funk w filmie Bezosa.

Program został nagle odwołany, gdy rząd federalny zdecydował, że kobiety nie powinny mieć możliwości korzystania z obiektów wojskowych potrzebnych do szkolenia kosmicznego. Żadna z kobiet nie dotarła w kosmos – ale teraz Funk ma okazję to zrobić 20 lipca.

„Nikt już nie czekał”, powiedział Bezos na swoim stanowisku, nazywając Funka „gościem honorowym”.

Wyprodukowany przez spółkę zależną Bezos, Blue Origin, New Shepard będzie przewozić Bezosa, jego brata Marka i nienazwanego pasażera po zapłaceniu 28 milionów dolarów za lot kosmiczny na aukcji w zeszłym miesiącu.

Pasażerowie doświadczą kilkuminutowej nieważkości i będą mogli podziwiać krzywiznę planety przez okna obserwacyjne, zanim ciśnieniowa kapsuła pasażerska powróci na Ziemię na spadochronach.

READ  Łazik NASA w poszukiwaniu wody i innych zasobów na Księżycu

Bezos, najbogatszy człowiek na świecie, ustąpi ze stanowiska prezesa Amazona 5 lipca. Rywalizował z innymi miliarderami Elonem Muskiem i Richardem Bransonem, aby jako pierwszy odbył podróż w kosmos specjalnie opracowaną rakietą.

Mieszkający w Teksasie Funk został pierwszym inspektorem FAA w 1971 roku i pierwszym inspektorem bezpieczeństwa lotniczego w Narodowej Radzie Bezpieczeństwa Transportu w 1974 roku.

Funk powiedziała, że ​​nauczyła latać ponad 3000 osób.

„Nie mogę powiedzieć ludziom, którzy patrzą, jak wspaniale się czuję, kiedy wybierasz Blue Origin na tę podróż” – powiedziała. „Zostaniesz astronautą!” Powiedziała nienazwana osoba w filmie. – Wreszcie – odparł Funk. „Nie mogę się doczekać.”