Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Nigeria zobowiązała się do promowania pokoju w Afryce Zachodniej – Bukhari

Nigeria zobowiązała się do promowania pokoju w Afryce Zachodniej – Bukhari

Prezydent Muhammadu Buhari w ciągu tygodnia potwierdził zaangażowanie Nigerii w promowanie pokoju i harmonii w Afryce Zachodniej.

Prezydent ponownie wyraził swoje zaangażowanie po tym, jak w czwartek w prezydenckiej willi w Abudży został poinformowany przez byłego prezydenta Goodlucka Jonathana o konflikcie między Mali a Wybrzeżem Kości Słoniowej.

Konfrontacja wynikała z zatrzymania przez Mali 49 żołnierzy z Wybrzeża Kości Słoniowej pod zarzutem „nielegalnego wjazdu”.

Trzech z nich zostało zwolnionych, a 46 innych przebywa w areszcie w Mali.

Wybrzeże Kości Słoniowej potępiło ten akt jako „branie zakładników”, grożąc podjęciem działań.

Wydarzenia te doprowadziły do ​​interwencji przywódców ECOWAS, o co wezwał specjalny wysłannik ECOWAS ds. sytuacji w Mali, były prezydent Jonathan.

Rzeczniczka prezydenta Femi Adesina cytowała Buhariego, który obiecał inicjatywę z Nigerii w celu natychmiastowego rozwiązania impasu.

Prezydent przewodniczył również wirtualnemu posiedzeniu Federalnej Rady Wykonawczej (FEC), podczas którego zatwierdził podpisanie dwustronnej umowy o komunikacji lotniczej między Nigerią a Kuwejtem.

Umowa, zdaniem ministra lotnictwa Hadi Sreiki, otworzy usługi lotnicze między obydwoma krajami zgodnie z postanowieniami Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego (ICAO).

Serica wyraziła również niezadowolenie z zagranicznych linii lotniczych sprzedających bilety w dolarach, ostrzegając, że rząd nie będzie łaskawy dla osób przyłapanych na takim łamaniu nigeryjskiego prawa.

Zarząd zatwierdził również 829,8 mln NK jako skorygowany kosztorys remontu drogi łączącej stany Anambra i Enugu.

Kontrakt na renowację drogi został pierwotnie przyznany w 2018 r., ponieważ była to strategiczna droga międzystanowa o dużym natężeniu ruchu.

Minister stanu ds. robót i mieszkalnictwa Malam Omar Al Yaqoub przedstawił zmieniony numer umowy podczas rozmowy z dziennikarzami na zakończenie cotygodniowego spotkania rady.

Wcześniej we wtorek prezydent przyjął prezydenta RP Andrzeja Dudę w Pałacu Prezydenckim w Abudży.

Nigeria i Polska również podpisały memorandum w sprawie rolnictwa, deklarując jednocześnie gotowość do poszerzania obszarów współpracy gospodarczej w sektorach energetycznym i produkcyjnym.

READ  JD Sports zostaje wyłącznym właścicielem polskiego detalisty MIG

Agencja Prasowa Nigerii (NAN) poinformowała, że ​​podpisanie miało miejsce podczas wizyty państwowej w Dodzie, która jest pierwszą wizytą polskiego przywódcy w Nigerii od czasu nawiązania stosunków dyplomatycznych między obydwoma krajami w 1961 roku.

Buhari powiedział, że Nigeria jest zadowolona z dotychczasowej owocnej współpracy z Polską w dziedzinie marynarki wojennej, edukacji i obrony.

W odniesieniu do rolnictwa prezydent powiedział, że współpraca w tej dziedzinie będzie korzystna dla obu krajów, zwłaszcza w kontekście globalnego braku bezpieczeństwa żywnościowego spowodowanego konfliktem na Ukrainie.

Rolnictwo jest jednym z priorytetowych obszarów rządu Nigerii.

Buhari powiedział w piątek, że z wielkim smutkiem przyjął wiadomość o śmierci królowej Wielkiej Brytanii Elżbiety II.

Powiedział: „Moja rodzina, ja i ponad 200 milionów Nigeryjczyków z wielkim smutkiem poznało śmierć królowej i koniec jej wyjątkowego i wspaniałego 70-letniego panowania.

Jej zmarła Wysokość była jedynym brytyjskim władcą znanym 90 procentom naszej populacji.

„Nasze myśli i szczere kondolencje są z rodziną królewską, mieszkańcami Wielkiej Brytanii i całej Wspólnoty Narodów, gdy dołączamy do całego świata w żałobie po jej stracie.

Historia współczesnej Nigerii nigdy nie byłaby kompletna bez rozdziału o królowej Elżbiecie II, wielkiej światowej postaci i wybitnej przywódczyni.

„Poświęciła swoje życie, aby uczynić swój naród, Rzeczpospolitą i ogólnie świat lepszym miejscem”.

Prezydent zainaugurował prezydencką Komisję Gospodarki Narodowej, zauważając, że pomimo zawirowań w gospodarce światowej i problemów wewnętrznych, gospodarka Nigerii nadal jest prężna i utrzymuje tendencję wzrostową.

Gubernator stanu Gombe Muhammad Yahya i Dave Omahi z Ebonyi również gościli w piątek w Pałacu Stanowym w Abudży.

Pochwalił Yahyę Bukhari za zgodę na przejęcie lotniska stanowego Gombe przez rząd federalny.

Wyraził optymizm, że ten krok zapewni dostępność środków na utrzymanie lotniska przez cały okres jego funkcjonowania.

Ze swojej strony Amohi powiedział, że był w prezydenckiej willi, aby zaprosić prezydenta do otwarcia nowego Governor’s Inn Ebonyi, który niedawno ukończył jego administracja.

READ  Prowadzona przez kobietę firma „Cha'Firo” odniosła sukces na wyspie Clark Fulton

Według niego prezydent przyjął zaproszenie i projekt zostanie zainaugurowany w październiku przyszłego roku. (nan) (www.nannews.ng)

Edytowane przez Bashira Rabie Mani