Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

„Niewidzialne” złoto — naukowcy odkryli, że „głupie złoto” wcale nie jest głupie

Badania Curtin University wykazały, że niewielkie ilości złota mogą zostać uwięzione w pirycie, znanym jako „złoty głupców”, co czyni go bardziej wartościowym, niż sugeruje jego nazwa.

To badanie zostało opublikowane w czasopiśmie geologia We współpracy z University of Western Australia i China University of Geosciences zapewnia dogłębną analizę, aby lepiej zrozumieć lokalizację minerałów złota uwięzionego w pirycie, co może prowadzić do przyjaznych dla środowiska metod wydobycia złota.

Ten nowy „niewidzialny” rodzaj złota nie został wcześniej zidentyfikowany i może być obserwowany tylko za pomocą instrumentu naukowego zwanego sondą atomową, powiedział główny badacz dr Dennis Fogeros z Curtin School of Earth and Planetary Sciences.

„Tempo odkrywania nowych złóż złota spada na całym świecie w miarę pogarszania się jakości rudy, równolegle ze wzrostem wartości metali szlachetnych” – powiedział dr Fogeros.

„Wcześniej górnicy złota byli w stanie znaleźć złoto w pirytie w postaci nanocząstek lub stopu piryt-złoto, ale odkryliśmy, że złoto może również znajdować się w defektach kryształów o rozmiarach nano, reprezentujących nowy rodzaj „niewidzialnego” złota. „

„Im bardziej zniekształcony kryształ, tym więcej złota zostaje uwięzionych w defektach. Złoto znajduje się w nanodefektach zwanych dyslokacjami – sto tysięcy razy mniejszych niż szerokość ludzkiego włosa – więc do tego potrzebna jest specjalna technika zwana tomografią sondy atomowej. monitorować to.”

Dr Fougeraues powiedział, że zespół zbadał również sposoby wydobycia złota i możliwe sposoby uzyskania złota uwięzionego przy mniejszym negatywnym wpływie na środowisko.

„Ogólnie rzecz biorąc, złoto jest pozyskiwane za pomocą technik utleniania ciśnieniowego (podobnych do gotowania), ale ten proces wymaga dużo energii. Chcieliśmy przyjrzeć się bardziej przyjaznej dla środowiska metodzie ekstrakcji” – powiedział dr Fugerauze.

„Zbadaliśmy proces ekstrakcji zwany selektywnym ługowaniem, wykorzystujący ciecz do selektywnego rozpuszczania złota z pirytu. Dyslokacje nie tylko zatrzymują złoto, ale także działają jako szlaki płynne, które umożliwiają „filtrowanie” złota bez wpływu na cały piryt”.

READ  SKY Perfect JSAT: Zakończenie partnerstwa Satellite Compass i Skyloom w celu świadczenia usług optycznego przekazywania danych na rynku obserwacji Ziemi

Odniesienie: „Nowy rodzaj niewidzialnego złota w pirycie w zaburzeniach związanych z deformacją” autorstwa Denisa Fogerosa; Stephena M. Mark Elmore Lin Yang Paul Guagliardo David W. William Da Ricard i Nicholas Thames, 24 czerwca 2021 r., Dostępne tutaj. geologia.
doi: 10.1130/G49028.1

Badanie jest wspierane przez Australian Research Council oraz Science and Industry Endowment Fund. należy do d. Fogeros do Institute for Geosciences Research (TIGeR), wiodącego instytutu badawczego Curtina zajmującego się naukami o Ziemi.