Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Nieuzasadniona wojna zastępcza Ukrainy: rok później

Nieuzasadniona wojna zastępcza Ukrainy: rok później

Dla Rosji i Ukrainy kryzys jest kwestią egzystencjalną. Dla Stanów Zjednoczonych i NATO jest to gra polegająca na zmianie reżimu. Dla Europy oznacza to upadek stabilności – w gospodarce światowej zmarnowane lata (i to jest korzystny scenariusz).

Tak opisałem wojnę zastępczą USA-NATO przeciwko Rosji na Ukrainie na początku marca 2022 r. Argumentowałem, że była to wojna, której można było uniknąć i która surowo ukarałaby Ukrainę, Rosję, USA, NATO, Europę, kraje rozwijające się i świat. Ekonomia („The Unjustified War”, World Financial Review, 9 marca 2022 r.).

W tamtym czasie prognoza była postrzegana jako paradoks. Ale zwyciężyła, jak wyjaśniam w niedawno wydanej kontynuacji („Ukraine’s Unexplained Proxy War: A Year Later”, The European Financial Review, 27 stycznia 2023 r.). W tej liczącej 5000 słów analizie wyjaśniam, dlaczego rosyjska gospodarka pozostaje odporna; Jak międzynarodowe media tłumiły mroczną rzeczywistość zrujnowanej i zbankrutowanej gospodarki Ukrainy. Pokazuje również, jak wojna osłabiła i będzie nadal osłabiać wyniki gospodarcze Zachodu w nadchodzących latach, podczas gdy amerykański i międzynarodowy budżet na finansowanie wojny został przeznaczony na wsparcie działań wojennych przynajmniej do końca 2020 r. Wreszcie, raport dokumentuje katastrofalne skutki, zwłaszcza w gospodarkach wschodzących i rozwijających się.

Poniżej skupię się tylko na dwóch kwestiach: kosztach wojny zastępczej na Ukrainie iw głównych gospodarkach. Straty te były nieuzasadnione i sięgały bilionów dolarów. A najgorsze wciąż przed nami.

Ukraiński koszmar

Otrzymuj najnowsze wiadomości


Jest dostarczany do Twojej skrzynki odbiorczej

Subskrybuj codzienne biuletyny z Manila Times

Rejestrując się za pomocą adresu e-mail, potwierdzam, że przeczytałem i akceptuję Warunki świadczenia usług i Politykę prywatności.

Oficjalnie inwazja na Ukrainę rozpoczęła się jako „specjalna operacja wojskowa” Rosji. Nieoficjalnie szybko przerodziło się to w prowadzoną przez USA i NATO wojnę zastępczą przeciwko Rosji na Ukrainie. Politycznym celem tej wojny była zmiana reżimu w Rosji, nawet kosztem gospodarki i narodu Ukrainy.

READ  Radisson Hotel Group otwiera swój 15. hotel w Polsce, Radisson

W ciągu roku, nawet gdy międzynarodowe media reklamowały miraż militarnego zwycięstwa Ukrainy, realny PKB kraju spadł o ponad 35 procent rok do roku w trzecim kwartale 2022 roku; To znaczy przed masową ofensywą infrastrukturalną Rosji.

Począwszy od 10 października fale rosyjskich rakiet i ataków dronów otworzyły nową fazę wojny. Już we wrześniu bezpośrednie szkody fizyczne w infrastrukturze wzrosły do ​​127 miliardów dolarów. To ponad 60 procent przedwojennego PKB Ukrainy. Wpływ na zdolności produkcyjne kluczowych sektorów, spowodowany zniszczeniami lub zajęciem, jest znaczny i długotrwały.

Odsetek ludności o dochodach poniżej granicy ubóstwa na Ukrainie może wzrosnąć ponad trzykrotnie, do prawie 60 proc. w 2022 r. Ubóstwo wzrośnie z 5,5 proc. w 2021 r. do 25 proc. w 2022 r., co wiąże się z ryzykiem. pogarszać. . Ponieważ liczba ofiar wciąż rośnie, ponad jedna trzecia ludności została przesiedlona, ​​a ponad połowa ukraińskich dzieci została zmuszona do opuszczenia swoich domów. Dziewięć miesięcy wojny spowodowało masowe przesiedlenia ludności. Według stanu na październik 2022 r. liczba zarejestrowanych uchodźców ukraińskich w Europie wynosi ponad 7,8 mln, a liczba przesiedleńców wewnętrznych 6,5 mln.

Jak argumentował były doradca Pentagonu, pułkownik Douglas McGregor, „odmowa Waszyngtonu uznania uzasadnionych interesów bezpieczeństwa Rosji na Ukrainie i wynegocjowania zakończenia tej wojny jest drogą do przedłużającego się konfliktu i ludzkiego cierpienia”.

To, co nas czeka w 2023 roku, będzie jeszcze gorsze. Prezydent Zełenski powiedział w grudniu, że odbudowa będzie wymagać ponad 1 biliona dolarów.

Nieuzasadniona wojna

Nic dziwnego, że globalny wzrost gwałtownie zwolni do 1,7% w 2023 r. To trzecie najsłabsze tempo wzrostu od prawie trzech dekad, nie licząc globalnych recesji spowodowanych pandemią i światowym kryzysem finansowym.

READ  Unia zamierza zintensyfikować produkcję i rozszerzyć asortyment

Jeśli w 2022 roku koszty wojny zastępczej na Zachodzie i w Rosji będą katastrofalne, to rok 2023 będzie jeszcze gorszy. Jednym ze sposobów ilościowego określenia tych niekorzystnych wstrząsów jest porównanie szacunkowych szacunków wzrostu przed konfliktem na Ukrainie i obecnie, rok po zniszczeniach (zob. wykres).

Koszty wojny zastępczej w głównych gospodarkach

Dane z World Economic Prospects Banku Światowego, styczeń 2021 i 2023. Na podstawie danych z 2021 r. przewiduje się wzrost trendu do 2024 r. (czerwone okrągłe kropki). Różnica między tymi dwoma wykresami odzwierciedla stracone szanse.

Oto kilka wskazówek: Wojna zastępcza kosztuje globalną gospodarkę biliony dolarów rocznie, co jest następstwem zachodnich kryzysów zadłużenia na początku 2010 r., wzrostu protekcjonizmu i wojen handlowych w USA od 2017 r., późniejszego nieudanego ożywienia globalnego oraz szczepionki na rzecz apartheidu w obliczu globalnej pandemii i recesji Kolejne globalne.

Tylko w latach 2022-2023 wojna przyczynia się do utraty 1-2 punktów procentowych wzrostu amerykańskiego PKB rocznie. W gospodarce o wartości 25 bilionów dolarów oznacza to od 250 do 500 miliardów dolarów. W strefie euro straty mogą być znacznie większe. W gospodarce o wartości 16,6 biliona dolarów mogłoby to zmienić obiecujące ożywienie w złowieszczą recesję. Te ogólne wyniki wykluczają Wielką Brytanię, gdzie poziom życia będzie się pogarszał przez dłuższy okres.

W Japonii, drugiej co do wielkości gospodarce świata, potencjał stabilności przed Ukrainą ustąpi miejsca niestabilności, która spowodowała jej sekularną stagnację w latach 90., z powodu ogromnego zadłużenia tego kraju i rekordowej struktury wiekowej.

W roku 2023 promyk nadziei w tym tragicznym globalnym krajobrazie to ponowne otwarcie Chin. Może to zrównoważyć spadek w innych gospodarkach wschodzących i rozwijających się. Zależy to jednak od dalszego łagodzenia stosunków amerykańsko-chińskich, które nie jest już gwarantowane.

Co gorsza, przy historycznych załamaniach globalnego handlu, inwestycji i migracji skuteczna deglobalizacja może zmienić zimne wojny w gorące.

Wojna zamiast luksusu

W tym tragicznym status quo decyzja krajów G-7 o wzmocnieniu ich zdolności wojskowych jest właśnie błędna. Ich problemy z zadłużeniem będą się nasilać. A ponieważ wybrali wojnę zamiast luksusu, polaryzacja ich dochodów odpowiednio się zaostrzy.

Rosja ma gospodarkę o wartości 2,1 biliona dolarów i światowego dostawcę ropy naftowej i gazu ziemnego, a także dużą energetykę jądrową. Jednak wojna oznaczała od 5 do 6 punktów procentowych utraconego wzrostu PKB. Chociaż matematyka jest irytująca, Rosjanie uważają, że NATO na Ukrainie wysłałoby ich kraj z powrotem do koszmaru w stylu lat 90. Co więcej, dane sugerują, że jeśli Rosja zwycięży, jej wzrost może zostać przywrócony do połowy lat 20. XX wieku.

Aby podważyć takie scenariusze, Stany Zjednoczone i NATO wydają się przygotowywać przez kilka lat do wojny zastępczej, pomimo jej autodestrukcyjnego wpływu na gospodarki G7, trwających kryzysów energetycznych i żywnościowych oraz potencjalnych zniszczeń w gospodarkach wschodzących i rozwijających się.

Wielka obrona Stanów Zjednoczonych jest wielkim zwycięzcą w 2022 roku i dzięki układowi pomocy wojskowej może czerpać zyski z wojny do końca 2020 roku. Do tego czasu duże nowe „laboratoria broni” będą potrzebne gdzie indziej – w Korei Północnej, na Tajwanie, w Iranie, a nawet Chiny, gdzie jest wola i sposób – aby nowe wojny przyniosły wystarczające zyski.

Tak długo, jak Waszyngton jest skłonny rozszerzyć swój teatr działań wojennych z Ukrainy na inne cele, globalne zagrożenia będą odpowiednio rosły, w tym potencjalne konfrontacje nuklearne i ostateczne zagrożenie klimatyczne: „nuklearna zima”.

Pokój został naruszony

Jak argumentował historyk Jeffrey Roberts: „Prezydent Putin poszedł na wojnę, aby zapobiec umacnianiu się Ukrainy i zagrażaniu przyczółkowi NATO na granicach Rosji”. Wojna też nie była pierwszym wyborem Ukraińców. Ukraińcy wybrali Zełenskiego jako „kandydata pokojowego”.

Jeszcze w kwietniu 2022 roku, po miesiącu działań wojennych, Rosja i Ukraina zasadniczo zgodziły się zakończyć wojnę. Decyzję tę podważył jednak były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, którego wizyta miała na celu wstrzymanie rozmów nie do zaakceptowania przez atlantyckich sojuszników.

25 stycznia wojna zastępcza Ukrainy weszła w nową, bardziej niebezpieczną fazę. Zaangażowanie około 70 czołgów amerykańskich, niemieckich, brytyjskich i polskich zwiastuje śmiertelną eskalację, chociaż do pokonania Rosji potrzebne byłyby setki kolejnych. Po raz pierwszy od II wojny światowej niemieckie czołgi zostaną wysłane na „Front Wschodni”. W Moskwie będziecie wspierać te głosy, które postrzegają niebezpieczeństwa wojny jako egzystencjalne.

Nie tylko koszty gospodarcze i ludzkie wzrosną jeszcze bardziej, ale także ryzyko strategiczne, w tym możliwość konfrontacji nuklearnej. Wraz z tą eskalacją sprzedaży zaawansowanej technologicznie broni na Ukrainę, regionalne i militarne konsekwencje nie są już kwestią zasad, ale raczej kwestią czasu.

Przy tej eskalacji ogromne koszty gospodarcze i ludzkie z ubiegłego roku mogą być jedynie prekursorem znacznie większej ciemności majaczącej na horyzoncie.

Dr Dan Steinbock to międzynarodowy strateg o międzynarodowej renomie i założyciel The Teams Group. Pracował w Instytucie Indii, Chin i Ameryki (USA), Szanghajskim Instytucie Studiów Międzynarodowych (Chiny) oraz Centrum Unii Europejskiej (Singapur). Aby uzyskać więcej informacji, zobacz https://www.differencegroup.net/

Oryginalna analiza badawcza opublikowana przez The European Financial Review, 27 stycznia 2023 r. Zob. https://www.europeanfinancialreview.com/the-unwarranted-ukraine-proxy-war-a-year-later/”