Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

„ Nienadzorowany ” chiński pocisk spada na ziemię i nikt nie wie, gdzie może wylądować – wiadomości ze świata

Oczekuje się, że 21-tonowy chiński pocisk spadnie na ziemię w sposób niekontrolowany, a eksperci ostrzegają, że może wylądować na zaludnionych obszarach.

Long March 5B wystartował w środę i udało mu się przenieść na orbitę główną jednostkę chińskiej stacji kosmicznej Tianhe.

Ale 30-metrowy pocisk również dotarł na orbitę i eksperci obawiają się, że w ciągu kilku następnych dni może ponownie wymknąć się spod kontroli.

Stopień podstawowy można odholować na ziemię i ewentualnie wylądować na zaludnionym obszarze. Kosmiczne wiadomości Raporty.

„Podstawowy etap w Long March 5B jest siedem razy większy niż drugi etap Falcona 9, który kilka tygodni temu wzbudził duże zainteresowanie prasy, kiedy wrócił do Seattle i rzucił na niego kilka zbiorników ciśnieniowych. Stan Waszyngton” – Spaceflight Observer Jonathan McDowell powiedział stronie.

Wystartował z miejsca startu statku kosmicznego Wenchang 29 kwietnia

Uważa się, że pocisk okrada Ziemię co 90 minut i przelatuje na północ od Nowego Jorku, Madrytu i Pekinu oraz na południe od Chile i Wellington w Nowej Zelandii – budząc obawy, że może wylądować na zaludnionych obszarach.

Ma około 100 stóp długości i 16 stóp szerokości.

Po zrzuceniu z orbity może spalić się w ziemskiej atmosferze, ale kawałki gruzu mogą spaść.

Chociaż mogły wpaść do oceanu, istnieje ryzyko, że część z nich wpadnie na zaludnione obszary.

Długi pocisk March-5B Y2
Pocisk może wylądować na ziemi w niekontrolowany sposób

„Myślę, że przy obecnych standardach niedopuszczalne jest pozwolenie na ponowne wejście bez opieki” – powiedział McDowell.

W tweecie astronom napisał: „Punkt kulminacyjny fazy pierwotnej powoli spada.

„Nie ma dziś żadnych nowych danych na temat samego Tianhe, które mogłyby wskazywać, że wszedł on na orbitę i obecnie śledzi straty.

READ  Lirydowy deszcz meteorytów: kiedy i gdzie oglądać w ten weekend | Wiadomości z Wielkiej Brytanii

„Zawsze trudno jest ocenić ilość masy resztkowej i liczbę odłamków bez znajomości konstrukcji nadwozia, ale„ rozsądna ”zasada to około 20-40% pierwotnej suchej masy – powiedział Holger Krag, szef European Space Biuro programu bezpieczeństwa przestrzeni kosmicznej. „

Według lokalnych mediów Chiny zamierzają ukończyć swoją stację kosmiczną do końca 2022 roku po wystrzeleniu większej liczby jednostek.

Stacja kosmiczna Tiangong po ukończeniu orbituje wokół Ziemi na wysokości od 211 do 280 mil.