Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Niemiecki minister finansów wzywa do „ekstremalnej” decyzji w sprawie pułapu zadłużenia USA

Niemiecki minister finansów wzywa do „ekstremalnej” decyzji w sprawie pułapu zadłużenia USA

NIIGATA, Japonia (Reuters) – Niemiecki minister finansów Christian Lindner powiedział w piątek, że ma nadzieję, że amerykańscy politycy podejmą „ekstremalną” decyzję w sprawie rozmów w sprawie podwyższenia pułapu zadłużenia federalnego, ostrzegając przed ryzykiem dla światowej gospodarki. Jeśli nie.

Przemawiając w kuluarach szczytu G7 w Japonii, Lindner powiedział, że globalne perspektywy gospodarcze pozostają „kruche” i ma nadzieję, że strony nie dadzą się zwieść krótkoterminowemu myśleniu ani stronniczości.

Komentarze Lindnera podkreślają obawy, ponieważ zaplanowane na piątek w Waszyngtonie spotkanie prezydenta USA Joe Bidena z prawodawcami zostało przełożone. Potrzebne jest porozumienie w celu podniesienia pułapu zadłużenia rządu, aby uniknąć katastrofalnej niewypłacalności.

Minister finansów Niemiec ostrzegł, że polityka stanowi zagrożenie dla światowej gospodarki i stabilności rynku finansowego.

„Dlatego patrzymy w tych dniach szczególnie na Stany Zjednoczone i mamy nadzieję, że zostanie podjęta ważna decyzja w zakresie rozwoju finansów rządowych USA i związanych z tym implikacji dla światowej gospodarki” – powiedział.

Później, szczegółowo opisując, co oznacza „dorosły”, Lindner powiedział, że podjął akceptowalną decyzję, która nie była podyktowana partyjnymi względami politycznymi ani motywami krótkoterminowymi.

Liderzy finansowi z Grupy Siedmiu gospodarek rozwiniętych spotykają się w Japonii, aby omówić m.in. to, jak daleko chcą się posunąć w konfrontacji z Chinami, a także jak wesprzeć Ukrainę i nałożyć sankcje na Rosję.

W rozmowie z dziennikarzami obok Lindnera prezes Bundesbanku Joachim Nagel powiedział, że EBC będzie nadal podnosił stopy procentowe, ponieważ wskaźniki inflacji pozostają wysokie.

(Reportaż autorstwa Christiana Cramera, Matthiasa Williamsa i Mirandy Murray; montaż autorstwa Marii Sheehan)

READ  Stopa bezrobocia w Polsce nie zmieniła się w listopadzie