Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Niemieccy naukowcy znajdują nowe dowody na psią inteligencję pies

Od zręcznego wyglądu po kontrowersyjne narzekania, psy od dawna sprawiają wrażenie, że wiedzą więcej o tym, co robią ich właściciele, niż można się spodziewać. Naukowcy odkryli teraz nowe dowody na psią pomysłowość, ujawniając, że psy wydają się być w stanie stwierdzić, czy ludzkie działania są zamierzone, czy przypadkowe.

Podczas teoria umysłu Umiejętność przypisywania myśli innym i postrzegania, co może prowadzić do pewnych zachowań. Często uważany jest za wyjątkowo człowieka, a badanie sugeruje, że przynajmniej niektóre elementy mogą być wspólne dla psów.

„Nasze odkrycia dostarczają ważnych wstępnych dowodów na to, że psy mogą mieć co najmniej jeden aspekt teorii umysłu: zdolność rozpoznawania intencji w działaniu” – napisali autorzy, cytując inne zwierzęta, które wykazują taką zdolność, to szympansy i afrykańskie papugi szare. i konie.

Wcześniejsze badania sugerowały, że psy mogą śledzić ludzką uwagę, aby określić, kiedy jeść i reagować na gesty wskazujące. Ponadto wiele psów jest podekscytowanych pewnymi wskazówkami, które mogą wskazywać na nadchodzącą akcję – na przykład podczas podnoszenia smyczy. Jednak eksperci twierdzą, że nie jest jasne, czy psy naprawdę rozumieją ideę ludzkich intencji.

Pisanie w raportach naukowychW Niemczech naukowcy opisują, jak starali się rozwiązać problem, prosząc naukowca o podanie cukierka psu przez szczelinę w ekranie.

Podczas tego procesu badacz przetestował psa pod kątem trzech warunków: w jednym próbowali zaoferować smakołyk, ale „przypadkowo” upuścił go na swoją stronę ekranu i powiedział „Ups!” aw innym przypadku próbowali zaoferować lekarstwo, ale luka została zamknięta. A na trzecim pokazie badaczka zaoferowała nagrodę, ale nagle wyciągnęła ją i powiedziała: „Ha ha!”

„Ideą tego eksperymentu jest to, że we wszystkich trzech sytuacjach z jakiegoś powodu nie dostają jedzenia” – mówi dr Julian Breuer, współautor badań z Instytutu Nauki o Historii Człowieka im. Maxa Plancka, dodając, że kluczową różnicą jest to, czy to dlatego, że leczenie jest wstrzymywane przez organizm, celowo, czy – przynajmniej się wydaje – nie.

READ  Osiemnaście osób zginęło, gdy setki próbowały przedostać się do hiszpańskiej enklawy Melilli | Hiszpania

Wyniki, oparte na analizie nagrań wideo 51 psów, wykazały, że psy czekały dłużej przed chodzeniem po ekranie, aby otrzymać leczenie bezpośrednio przy nagłym wycofaniu szczytu niż w pozostałych dwóch stanach. Bardziej prawdopodobne było, że przestaną machać ogonem i usiądą lub położą się.

Zespół napisał, że psy wyraźnie różnią się zachowaniem w różnych warunkach. „Wskazuje to, że psy rozróżniają celowe działania od niezamierzonego zachowania” – napisali.

Zauważają jednak, że potrzeba więcej pracy, aby zbadać, czy psy nauczyły się wcześniej nie zbliżać do wyciągniętego jedzenia, czy też reagowały na różne wykrzykniki badacza.

Dr Suelen Lavell, wykładowca filozofii na Uniwersytecie w Edynburgu, który nie był zaangażowany w badanie, powiedział, że chociaż właściciele psów mogą uznać wynik za nie zaskakujący, nie jest on wcale trywialny.

„Rozróżnienie między zamierzonym a niezamierzonym zachowaniem w obrębie jednego gatunku przynosi korzyści związane z przetrwaniem; możliwość uogólnienia tego na inne gatunki, choć te, które ewoluowały razem z tobą, stanowi dalsze wsparcie dla twierdzenia, że ​​psy dyskryminują zachowania na podstawie swoich intencji, a nie na podstawie ich intencje – powiedziała. Z innych znaków.

Chociaż Laville powiedziała, że ​​to prawda, autorzy byli ostrożni w kwestii nabywania tej zdolności i zauważyli, że możliwe jest, że psy mniej zaznajomione z ludźmi mogą nie robić tego samego rozróżnienia, powiedziała, że ​​wykazanie zdolności u zwierząt domowych było jednak obiecującym początkiem.

Ale Lavell powiedział: „Czy ta zdolność jest wystarczająca, aby przypisać teorię umysłu psom, jest bardziej kłopotliwym pytaniem, ponieważ naukowcy dyskutują tylko o tym, jaki poziom zrozumienia stanów psychicznych innych jest wymagany, aby zasłużyć na tę etykietę”.