Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Niemcy zapowiadają polski cud gospodarczy w postaci wzrostu po wystąpieniu COVID | Biznes | Wiadomości gospodarcze i finansowe z niemieckiej perspektywy | D.W.

Od czasu dojścia do władzy Prawa i Sprawiedliwości (PIS) w 2015 r. Szósta co do wielkości gospodarka UE koncentruje się przede wszystkim na regresie demokratycznym. Jednocześnie jednak zdumiewająca jest recesja w polskiej gospodarce.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EPRD) spodziewa się 3% wzrostu w 2021 r., Dzięki czemu Polska będzie jedynym członkiem UE, który osiągnie poziom sprzed kryzysu do końca 2021 r. Kraj ten wzrósł z 49% do 70% średniej unijnej płacy ekonomicznej w Polsce od listopada 2004 r. Do listopada ponownie pod względem wzrostu produkcji przemysłowej ponownie zajął trzecie miejsce w UE.

Minister gospodarki Jarosław Govin relacjonuje niemiecki dziennik biznesowy Handlesplot Ostatnio: „Wiele polskich firm wykorzystało epidemię do restrukturyzacji, dalszej cyfryzacji i wkroczenia w miejsce, w którym inne łańcuchy dostaw zostały zerwane”.

Jarosław Kovin planuje nadzorować poważną restrukturyzację polskiej gospodarki

Główny ekonomista EPRT Beta Zvorsik powiedział tej samej gazecie, że dwa aspekty odróżniają polskie ożywienie od innych w Europie: różnorodność i elastyczność. „Obaj dobrze służyli krajowi podczas epidemii koronawirusa” – powiedział, dodając, że „hojny pakiet wsparcia” pomógł podczas kryzysu związanego z koronawirusem.

Zamknij linki

Po upadku komunizmu w Europie Wschodniej gospodarki Polski i Niemiec stawały się coraz bardziej powiązane. W Łodzi niemiecki producent sprzętu AGD Bosch-Siemens Haus Skrett nie tylko obserwuje pralki toczące się po liniach produkcyjnych, ale także bada nowe technologie domowe.

W Specjalnej Strefie Ekonomicznej Walfrich pod Wrocławiem Daimler rozszerzył swoją nowo wybudowaną bazę produkcyjną silników o drugą fabrykę akumulatorów, która dostarcza wyrafinowaną energię elektryczną zgodną ze standardem przemysłowym 4.0 i neutralną pod względem emisji CO2 10 kilometrów (6,21 mil) od farmy wiatrowej. Tymczasem Volkswagen nie tylko buduje modele Caddy, Crafter i Transporter, ale także dostarcza aluminiowe odlewy z Bosnan, które są rozprowadzane w globalnej sieci VW.

Handel Niemiec z Europą Wschodnią spadł o 8,4% do 423 miliardów dolarów (512 miliardów dolarów) podczas epidemii w 2020 roku, według Komitetu Wschodniego Gospodarki Niemieckiej. Jednak pomimo kryzysu wymiana handlowa z Polską wyniosła blisko 3 123 mld USD, a import z Polski do Niemiec wzrósł o 1%. Polska awansowała na piąte miejsce wśród najważniejszych niemieckich partnerów handlowych, przed Chinami, Holandią, Stanami Zjednoczonymi i Francją, a jeszcze dalej przed Włochami, Szwajcarią, Wielką Brytanią i Austrią. Handel z Rosją spadł o 22% do 45 miliardów dolarów.

„Mówiąc prościej, sukces gospodarczy w Polsce nie jest korzystny z niemieckiej perspektywy i odwrotnie” – mówi Marek Wasiński, przewodniczący Komisji Handlu Zagranicznego Polskiej Korporacji Gospodarczej.

„Zróżnicowanie i wielkość polskiej gospodarki ma kluczowe znaczenie dla recesji w czasie kryzysu” – powiedział DW. „Silne powiązania z niemiecką gospodarką są kolejnym czynnikiem, który wpłynął na ten sukces”.

Vasinsky zwraca uwagę, że technologia środowiskowa jest bardzo interesująca dla przyszłego rozwoju Polski. „Z transformacyjnego punktu widzenia – zmiana składu energii, poprawa efektywności energetycznej budynków czy elektryzowanie gospodarki, ale także handel – Polska jest największym unijnym eksporterem autobusów elektrycznych – to jeden z najlepszych dostawców w unijnych łańcuchach dostaw , jest piątym co do wielkości eksporterem „zielonych” produktów w UE ”- powiedział.

Zdjęcie lotnicze zadymionych Katowic

Śląskie miasto Katowice znajduje się w centrum nowego myślenia o polskiej energetyce

Energia jest ważna

Przecież planowana restrukturyzacja energetyki, odejście od węgla w kierunku odnawialnych źródeł energii, może być kluczowym sektorem operacyjnym dla niemieckich firm. Minister klimatu i środowiska Michael Kurtika ogłosił niedawno, że Polska chce zainwestować „łącznie 240 miliardów dolarów do 2030 roku”.

Polska przemiana energetyczna wydaje się być kluczowa dla średniookresowego sukcesu gospodarczego kraju. Trzy czwarte wytwarzanej tam energii elektrycznej pochodzi z elektrowni węglowych. Okręgi śląskie były największym hotspotem koronowym w województwie wiślanym latem ubiegłego roku, kiedy to podczas epidemii COVID-19 górnicy wycinali w pokładach w pobliżu ciasne czarne cząsteczki.

READ  Azeko Poland (GPW: ACP) ma solidny bilans

Na liście najbardziej zanieczyszczonych miejsc w Unii Europejskiej znajduje się 61 polskich miast. Największa w Europie elektrownia na węgiel brunatny i druga co do wielkości na świecie w Belgado jest największym pojedynczym emiterem CO2 w UE – większym niż cała Irlandia czy Słowacja.

Kurdika chce zmniejszyć swój udział węgla z 28% do 11% do 2030 roku, w zależności od tego, jak szybko przepłyną wymagane inwestycje w energetyce. Do 2040 r. Same farmy wiatrowe będą musiały wytwarzać od 8 000 do 11 000 MW energii elektrycznej. Oprócz funduszy rządowych, głównie z UE, konieczne są duże inwestycje prywatne, a miliardy energii elektrycznej należy zarobić dzięki podatkom na ochronę środowiska.

Zdjęcie przedstawiające elektrownię węglową i centrum protestów działaczy na rzecz środowiska

Elektrownia Turo jest jedną z wielu, w których zaszły duże zmiany

Szacuje się, że do 2040 r. Konwersja energii w Polsce będzie kosztować 1,6 bln sladis (355 mld USD, 430 mld USD). Z tego, zmiany w sektorze paliwowo-energetycznym wyniosą około 890 miliardów dolarów, w porównaniu z 342 miliardami dolarów w inwestycje w wytwarzanie energii, według Politica Insight, czołowego think tanku zajmującego się analizami politycznymi i ekonomicznymi.

W sumie Politica Insight z siedzibą w Warszawie zauważa, że ​​transformacja sektora przemysłowego będzie kosztować około 745 miliardów dolarów na mieszkalnictwo, usługi, transport i rolnictwo.

„Polska potrzebuje ogromnych inwestycji w sieci cieplne i infrastrukturę energetyczną” – mówi Robert Tomaszewski, analityk ds. Energii w Politica Insight. Wiele ciepłowni węglowych należy do małych samorządów i nie można w nie inwestować w energię odnawialną czy niskoemisyjny gaz – mówi Tomaszowski D.W.

Aby zdekarbonizować sektor ciepłowniczy, potrzebny jest kapitał prywatny, aby zainwestować około 100 miliardów miejsc w ciągu najbliższych 10 lat. „Otwiera to szansę dla zagranicznych firm” – dodał Tomaszzewski, dodając, że niemieckie przedsiębiorstwo energetyczne e.on, które posiada aktywa ciepłownicze w Szczecinie i Opolu, chce się rozwijać w Polsce. Podobne plany ma francuska firma Violia, która ma sieć ciepłowniczą w Warszawie.

READ  Polska i Ukraina gotowe do rozmów w sprawie sporu zbożowego - POLITICO

Tomaszweski mówi, że przemysł zagraniczny również ma ogromny potencjał inwestycyjny, ponieważ Polska chce rozbudować swoje morskie farmy wiatrowe do 5,9 gigawata do 2030 roku. W przypadku gazu energia ta stopniowo zastępuje węgiel w polskiej mieszance energetycznej.

Zarówno w branży lotniczej, jak i gazowej niemiecka firma inżynieryjna Siemens stara się współpracować z jednym z największych polskich koncernów energetycznych Polynergia i dostarczać turbiny gazowe do projektów energetycznych w elektrowni Czarnej i Rybnik.

„W elektrowni atomowej może dojść do sprzeciwu ze strony Niemieckiej Partii Zielonych [party] Po wrześniu [general elections in Germany], Baltic Pipeline Nortstream 2 może przyspieszyć polskie projekty dywersyfikacji gazu ”- powiedział Tomaszewski.

Inne kluczowe pola

W dziedzinie chemii, obok niezbędnych inwestycji w redukcję emisji, a także w przemyśle farmaceutycznym, usług biznesowych i informatycznych, które są dopiero piątym co do wielkości inwestorem w Niemczech, to kolejne obszary, na które warto zwrócić uwagę – powiedział Vasinsky.

„Rośnie potencjał współpracy w polskiej gospodarce, a zwłaszcza w automatyzacji i cyfryzacji sektora produkcyjnego” – dodał.

Wasinsky uważa, że ​​Niemcy i Polska stają się ośrodkami przemysłowymi w Europie Wschodniej, zdolnymi do rozwijania łańcuchów wartości, które „przynoszą korzyści obu partnerom”.