Wicekanclerz Robert Habeck powiedział, że dzięki staraniom o dywersyfikację dostawców ropy i przy wsparciu polskiego rządu, Niemcy są już kilka dni od niezależności od rosyjskiej ropy.
W 2021 r. import ropy z Rosji stanowił około 35% niemieckiego zużycia ropy, podczas gdy wschodnioniemieckie rafinerie w Schwedt należące do rosyjskiego koncernu państwowego Rosneft i Leona są całkowicie uzależnione od rosyjskiej ropy. Biorąc pod uwagę kluczową rolę tych rafinerii w Niemczech i Europie Wschodniej, Berlin niechętnie popierał embargo na ropę.
Habeck powiedział podczas wizyty w Warszawie 26 kwietnia, że po tygodniach ciężkiej pracy Niemcy są „bardzo, bardzo blisko” możliwości całkowitego pozbycia się rosyjskiej ropy.
Rozmawiając ze swoją polską odpowiedniczką Anną Muskoa, Habeck zwrócił uwagę na intensywną współpracę między dwoma krajami mającą na celu szybkie uniezależnienie się od rosyjskiego importu.
„Jesteśmy zjednoczeni w Unii Europejskiej i między Niemcami a Polską: musimy szybko uwolnić się z uścisku rosyjskiego importu” – powiedział.
W praktyce Ministerstwo Gospodarki i Działań Klimatycznych Habika stwierdziło, że „intensywna współpraca naftowa” będzie wymagać nowych krajów dostawczych i nowych kontraktów na dostawy, nad czym zaangażowane firmy gorączkowo pracują.
Ale polski rząd, mając nadzieję, że wpłynie na Niemcy, aby zgodziły się na embargo na ropę, które prawdopodobnie mocno uderzyłoby w finanse Rosji, robi wszystko, co w ich mocy.
Wszystkie drogi transportu podobnej ropy zostaną uruchomione w celu zastąpienia ropy kremlowsko-uralskiej, którą rafinerie Leona i Schweidt przetwarzają na paliwo.
„Dostawy przez porty są niezbędne, a produkty naftowe muszą być dostarczane ciężarówkami i pociągami” – poinformowało ministerstwo w komunikacie prasowym.
„Firmy i rząd federalny pracują teraz pełną parą, aby stworzyć te warunki” – dodała.
Polski port Gdańsk będzie odgrywał kluczową rolę w tym przedsięwzięciu, gdyż ładunki ropy przybędą, a następnie będą transportowane do niemieckich rafinerii.
To jest świetne. Polska i Niemcy uzgodniły w Warszawie współpracę w celu jak najszybszego ogłoszenia rosyjskiego embarga na ropę w Unii Europejskiej. Niemcy będą importować ropę z Rosji przez port w Gdańsku. Dotyczy to rafinerii Schwit i Leona pod Polską pic.twitter.com/yPWYt8UcGr
– Wojciech Jakóbik (@wjakobik_pl) 26 kwietnia 2022
Szósty pakiet sankcji
Niemcy, największy kraj Unii Europejskiej, były postrzegane jako kluczowa siła w nakładaniu ostrzejszych sankcji energetycznych obok Węgier, powołując się na zagrożenia dla ich gospodarki.
Ale praca nad sprytnym projektowaniem sankcji toczyła się za kulisami w Brukseli.
„Pracujemy nad szóstym pakietem sankcji, a jednym z problemów, którym się przyglądamy, jest jakaś forma embarga na ropę” – powiedział The Times wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis.
„Kiedy nakładamy sankcje, musimy to robić w sposób, który zwiększa presję na Rosję, jednocześnie minimalizując szkody uboczne dla nas” – dodał, wzywając do tak zwanych „inteligentnych sankcji”, które mają na celu osiągnięcie maksymalnego wpływu.
Ropa i produkty ropopochodne stanowiły w zeszłym roku ponad jedną trzecią dochodów Moskwy z eksportu. Według centrum badawczego Bruegel Europa wydaje obecnie około 450 milionów dolarów dziennie na rosyjską ropę i produkty rafineryjne, około 400 milionów dolarów dziennie na gaz i około 25 milionów dolarów na węgiel.
[Edited by Alice Taylor]
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
DogeCoin – Historia, Popularność i Znaczenie w Świecie Kryptowalut
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex
Rozszerzanie współpracy poza obronność o gospodarkę i energetykę