Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Niemcy przejmują rosyjską rafinerię w związku z kryzysem energetycznym

Niemcy przejmują rosyjską rafinerię w związku z kryzysem energetycznym

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

  • Energetyka Niemiec słabnie od wojny na Ukrainie
  • Niemiecki regulator kontroluje teraz rafinerię w Schwidt
  • Rafineria Schwedt jest głównym źródłem paliwa dla Berlina
  • PKN zainteresowany przejęciem udziałów w rafinerii – źródła

BERLIN (Reuters) – Niemcy przejęły dużą rosyjską rafinerię ropy naftowej w piątek i ryzykują odwet ze strony Moskwy, ponieważ Berlin stara się wzmocnić dostawy energii i wypełnić zobowiązanie Unii Europejskiej do anulowania importu rosyjskiej ropy naftowej po zakończeniu umowy. ogólny.

Ministerstwo Gospodarki zapowiedziało, że odda pod kuratelę regulatora branżowego jednostkę rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft (ROSN.MM) i przejmie komercyjną rafinerię Schwedt, która dostarcza 90% berlińskiego paliwa.

„To dalekosiężna decyzja w zakresie polityki energetycznej mająca na celu ochronę naszego kraju” – powiedział na konferencji prasowej kanclerz Olaf Schultz, aby przedstawić plany rządu dotyczące objęcia rafinerii Schweedt kontrolą regulatora Federalnej Agencji Sieci.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Plany obejmowały „pakiet na przyszłość” w wysokości ponad 1 miliarda euro (996,10 milionów dolarów) w federalnych i stanowych inwestycjach w ciągu kilku lat w krajach wschodnich Niemiec, z 825 milionami euro przeznaczonymi dla samego Schweedta.

„Rosja, jak wiemy od pewnego czasu, nie jest już wiarygodnym dostawcą energii” – powiedział Schultz. Nie podjęliśmy tej decyzji lekko, ale było to nieuniknione”.

Rządy w całej Europie ścigają się, aby wspierać dostawców energii i zabezpieczać dostawy paliwa, ponieważ zaostrzają się sankcje wobec głównego dostawcy Rosji w związku z inwazją na Ukrainę.

W odpowiedzi Moskwa odcięła przepływ gazu i zagroziła zakręceniem wszystkich kranów, podnosząc ceny i zwiększając perspektywę racjonowania energii w Europie tej zimy.

Rafineria Schweidt kilka tygodni temu postawiła Berlinowi dylemat, ponieważ całą swoją ropę naftową otrzymała z Rosji, ale Niemcy zamierzają zlikwidować import ropy z Rosji do końca roku w ramach unijnych sankcji.

READ  Spadek kursu złotego uwydatnia trudną operację równoważenia, jaką prowadzą banki centralne

Jednak zdobycie Schwedt wiązało się z ryzykiem odwetu ze strony Moskwy. Schultz powiedział, że Niemcy wymyśliły możliwe nagłe wstrzymanie dostaw ropy z Rosji, dodając: „Dlatego jesteśmy przygotowani”.

Polityczny dokument wydany przez Berlin w piątek pokazał, że prowadzi on rozmowy z rządem Kazachstanu w sprawie zabezpieczenia dostaw ropy dla Schweedta.

Polska poinformowała na początku tego roku, że zakończenie własności rafinerii przez Rosję jest warunkiem jej ewentualnych dostaw ropy naftowej drogą morską przez terminal w Gdańsku i polskimi rurociągami w celu zastąpienia rosyjskiej ropy.

Opieka teraz

Na mocy piątkowej umowy Rosneft Deutschland, który w większości należał do rosyjskiego koncernu naftowego i odpowiada za około 12% niemieckich zdolności przerobowych ropy, zostanie oddany pod kuratelę Federalnej Agencji ds. Sieci.

Regulator powiedział, że pierwotny właściciel nie ma już uprawnień do wydawania instrukcji.

Rosneft Deutschland i Rosneft nie odpowiedziały od razu na prośby o komentarz.

Źródła w Berlinie i Warszawie zaznajomione z tą sprawą powiedziały Reuterowi, że polska rafineria PKN. Czytaj więcej

Zapytany o polskie zainteresowanie Schulz odpowiedział: „W tej chwili sprawujemy opiekę”.

Shell, który posiada 37,5% udziałów w Schwedt, od jakiegoś czasu chce go sprzedać. W piątek Shell powiedział, że „nie miał na niego wpływu” niemiecki ruch w celu przejęcia rafinerii.

Posunięcie Niemiec na Rosneft Deutschland to najnowsza próba stabilizacji rynku energetycznego.

Rząd powiedział w tym tygodniu, że zwiększy pożyczki dla firm zagrożonych upadkiem z powodu rosnących cen gazu, a firma energetyczna Uniper powiedziała, że ​​państwo może przejąć pakiet kontrolny, dodając, że pomoc rządowa w wysokości 19 miliardów euro (19 miliardów dolarów) nie jest. Wystarczająco dłużej. Czytaj więcej

READ  Polski prezydent opowiada się za reformami mediów „na zasadach rynkowych”

Rząd umieścił również SEFE, wcześniej znany jako Gazprom Niemcy, pod kuratelą po tym, jak w kwietniu został porzucony przez rosyjskiego giganta energetycznego Gazprom (GAZP.MM).

Berlin walczy, gdy Rosja próbuje wstrzymać przepływ gazu przez rurociąg Nord Stream 1, który był największym szlakiem dostaw gazu zasilającym największą gospodarkę Europy.

W wyniku piątkowej decyzji Federalna Agencja Sieci przejmie również udziały Rosneft Deutschland w rafinerii MiRo w Karlsruhe i rafinerii Bayernoil w Füheburgu.

(1 dolar = 1,0019 euro)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Dodatkowe raporty Marcusa Wacketta, Rachel Moore i Mirandy Murray w Berlinie, Paula Carella w Genewie i Shadii Nasrallah w Londynie; Edytowanie przez Edmunda Blaira, Marka Pottera i Louise Heavens

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.