Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Niemcy, Polska i Unia Europejska wzywają do nałożenia sankcji na rosyjski uran

Niemcy, Polska i Unia Europejska wzywają do nałożenia sankcji na rosyjski uran

Niemcy, Polska i kilka innych krajów UE naciskają na ograniczenie rosyjskiej energii jądrowej, ponieważ UE szuka nowych metod zmniejszenia dochodów Kremla w następstwie inwazji Moskwy na Ukrainę.

W następstwie wojny Rosji z Ukrainą UE XXVII nałożyła sankcje na ropę i węgiel przewożone drogą morską z Rosji oraz poważnie ograniczyła zakupy gazu ziemnego z Moskwy. Jednak niektóre kraje uważają, że należy zrobić więcej.

„W całej Unii Europejskiej musimy nadal uniezależniać się od Rosji” – powiedział w weekend Robert Habeck, niemiecki minister gospodarki i klimatu. „Sektor nuklearny wciąż się wyróżnia… Technologia jądrowa to bardzo wrażliwy obszar, a Rosji nie można już uważać za wiarygodnego partnera w tej dziedzinie”.

Posunięcie to nastąpiło po tym, jak Niemcy zamknęły swoje ostatnie trzy elektrownie jądrowe w weekend w ramach przejścia na odnawialne źródła energii, takie jak energia wiatrowa i słoneczna, co wzbudziło obawy w kraju i za granicą.

Debata jest zawsze skomplikowana dla UE, ponieważ wszelkie sankcje wobec Rosji muszą być zatwierdzane jednogłośnie. Podczas poprzednich rozmów Węgry i Bułgaria potrzebowały więcej czasu i perswazji, co stawiało pod znakiem zapytania cały proces.

Węgry ogłosiły w sierpniu, że zbudują dwa nowe reaktory jądrowe wraz z rosyjską państwową firmą Rosatom, podkreślając złożoność sytuacji.

Polska i kraje bałtyckie wezwały również do nałożenia sankcji na cywilną działalność w zakresie energii jądrowej, a także zakazu importu diamentów z Rosji, świadczenia usług ICT dla rosyjskich firm państwowych oraz importu ropy rurociągiem Przyjaźń, zgodnie z dokumentem. Uzyskane przez CNBC.

„Między marcem a grudniem 2022 r. Rosja wyeksportowała nieco ponad 1 miliard dolarów materiałów i technologii związanych z sektorem energii jądrowej” – podał w lutym think tank Royal United Services Institute. Handel ten obejmował eksport do członków NATO i Unii Europejskiej.

W raporcie stwierdzono również, że wartość rosyjskiego eksportu broni jądrowej nie tylko nie spadła od lutego 2022 r., ale może nawet wzrosnąć, ponieważ kilku lojalnych klientów nadal chce robić interesy z rosyjskim sektorem jądrowym.

READ  „Starbase” Elona Muska w Teksasie siedzącego na terenie wzniesionym przez polskich emerytów w Chicago przez polskiego rozgłośnię radiowego Johna Capotę

Pchając Warszawę w tym kierunku, US Export-Import Bank i US International Development Finance Corporation podpisały listy intencyjne o sfinansowaniu odpowiednio do 3 miliardów dolarów i 1 miliarda dolarów projektu Orlin Green Energy Synthos w Polsce. Planuje zbudować około 20 małych reaktorów modułowych BWRX-300 zaprojektowanych przez GE Hitachi Nuclear Energy.

Współpraca amerykańskich instytucji finansowych, zdaniem prezesa Orlina Daniela Obagetka, „pokazuje wiarygodność procesu” energetyki jądrowej.

Zdaniem ambasadora USA Marka Brzezińskiego działania Rosji wobec Ukrainy sprzed 14 miesięcy uwydatniły potrzebę przejścia na bezpieczne i niezawodne źródła energii.

Górnictwo węgla kamiennego jest jednym z największych pracodawców w Polsce, zatrudniającym ponad 80 000 osób i dostarczającym blisko 70% energii w kraju, a polski premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że branża nadal będzie zapewniać bezpieczeństwo energetyczne. Podkreślił jednak, że globalne obawy klimatyczne i przepisy UE nakłaniają do zmiany odnawialnej i czystej energii, w czym pomaga plan reaktora jądrowego.

Polski rząd i amerykańska firma Westinghouse Electric Company podpisały w lutym umowę przedprojektową dla pierwszej dużej elektrowni jądrowej w kraju Europy Środkowej, która będzie wykorzystywać technologię amerykańskiej firmy. Budowa rozpocznie się w 2026 roku, a celem jest zapewnienie systemu elektryfikacji do 2032 roku.

Jedenasty pakiet sankcji

W ciągu 14 miesięcy po inwazji Rosji na Ukrainę Unia Europejska nałożyła na Rosję dziesięć pakietów sankcji, wprowadzając nową falę środków.

Szefowa Unii Europejskiej, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, powiedziała wcześniej, że jedenasty pakiet skupi się na zapobieganiu obchodzeniu obowiązujących ograniczeń, zwłaszcza w odniesieniu do części zamiennych i sprzętu, którego Rosja używa na polu walki z Ukrainą.

Rzecznik Komisji Europejskiej zapytany, czy nowy zestaw kroków wobec Rosji obejmowałby energetykę jądrową, stwierdził, że instytucja nie komentuje toczących się poufnych rozmów.

„Trwają przygotowania do jedenastego pakietu, aby wszystko zostało zrobione i przygotowanie się do niego wymaga czasu” – powiedział rzecznik.

READ  Polska firma odzieżowa LPP sprzedaje rosyjski biznes

Informacje do tego briefingu można znaleźć za pośrednictwem CNBC, Reuters, ABC i cytowanych źródeł. Autor nie ma żadnych papierów wartościowych ani powiązań z tą organizacją. To nie jest rekomendacja do kupna lub sprzedaży. Zawsze wykonuj dodatkowe badania i skonsultuj się ze specjalistą przed zakupem zabezpieczenia. Autor nie posiada żadnych licencji.