Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Niemcy podnoszą możliwość racjonowania energii za pomocą awaryjnych planów gazowych

Niemcy podnoszą możliwość racjonowania energii za pomocą awaryjnych planów gazowych

śro, 30 marca 2022 o 11:32 rano

Niemcy uruchomiły awaryjne plany zarządzania dostawami gazu po tym, jak Kreml zażądał opłacenia kontraktów w rublach.

Zwiększa to potencjał racjonowania energii w największej gospodarce Europy, jeśli Rosja odetnie dopływ gazu do Niemiec.

Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck uruchomił „fazę wczesnego ostrzegania” obecnego planu awaryjnego.

Oznacza to, że zespół kryzysowy z Ministerstwa Gospodarki, regulatora i sektora prywatnego będzie monitorował krajowy import i magazynowanie.

W przypadku niedoborów dostaw, regulator sieci w Niemczech może racjonować dostawy gazu, przy czym branża jako pierwsza dokonała cięć.

Preferencyjnie traktowane będą rodziny prywatne i szpitale.

Habek powiedział na konferencji prasowej, że dostawy gazu w tym kraju są na razie gwarantowane, ale wezwał konsumentów i przedsiębiorstwa do zmniejszenia zużycia, mówiąc: „Liczy się każdy kilowatogodzina”.

Powiedział: Należy wzmocnić środki ostrożności, aby przygotować się na eskalację ze strony Rosji. Wraz z ogłoszeniem poziomu wczesnego ostrzegania, zespół kryzysowy zebrał się.

Ceny gazu w Europie i Wielkiej Brytanii wzrosły dziś o ponad 10 procent po ogłoszeniu.

Faza „Wczesnego Ostrzegania” to pierwsza z trzech możliwych faz, w której rząd może uruchomić fazy „Ostrzeżenia” i „Wyjątkowego”, jeśli sytuacja się pogorszy.

Najnowsze środki podjęte przez rząd wynikają z apeli BDEW – która reprezentuje prawie 2000 operatorów dostaw – o ustanowienie przez niemiecki rząd systemu wczesnego ostrzegania w celu rozwiązania potencjalnych niedoborów gazu.

„Istnieją konkretne i poważne oznaki, że sytuacja w zakresie dostaw gazu jest na skraju pogorszenia” – powiedziała prezes firmy Kirsten Andrea.

Z komunikatu wynika, że ​​państwa członkowskie UE przygotowują się do odcięcia przez Rosję dostaw do regionu – przy czym Rosja nie wycofuje się z żądania zapłaty w rublach.

Blok handlowy pozostaje podzielony w kwestii sankcji energetycznych wobec Rosji – Unia Europejska jest uzależniona od tego kraju w około 40 procentach swojego gazu ziemnego, a Niemcy są uzależnione od tego kraju w ponad połowie dostaw.

READ  Plac Biznesu 05.10 | TVB Świat

Chociaż proces zatwierdzania Nord Stream 2 został zawieszony w zeszłym miesiącu – odcięcie dostaw gazu do kraju miałoby poważne reperkusje dla gospodarki i zwiększyłoby ryzyko przerw w dostawach prądu.

Gaz ziemny jest wykorzystywany w połowie z 41,5 miliona domów w Niemczech, podczas gdy przemysł tego kraju w 2021 r. odpowiadał za jedną trzecią krajowego zapotrzebowania wynoszącego 100 miliardów metrów sześciennych.

Unia Europejska zamierza w tym roku zmniejszyć swoją zależność od rosyjskiego gazu o dwie trzecie i zakończyć import rosyjskich paliw kopalnych do 2027 roku.

Rosja przedstawia system płatności w rublach

Na początku tego tygodnia państwa G7 i przywódcy Unii Europejskiej odrzucili wniosek Rosji o płatności w rublach.

Wezwanie jest powszechnie postrzegane jako odwet za nałożenie przez Zachód surowych sankcji po inwazji Rosji na Ukrainę.

Stany Zjednoczone ujawniły w zeszły piątek, że będą dążyć do dostarczenia w tym roku 15 miliardów metrów sześciennych skroplonego gazu ziemnego do Unii Europejskiej w nadziei na złagodzenie obaw związanych z dostawami.

Rosja nie powiedziała, kiedy zmiana waluty wejdzie w życie, ale może ujawnić swoje plany spłaty rubla w czwartek jeszcze w tym tygodniu.

Bank centralny kraju, rząd i Gazprom mają do 31 marca przedstawić swoje propozycje płatności za gaz rublowy prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi.

Wiaczesław Wołodin, marszałek Izby Deputowanych, ostrzegł, że eksport ropy naftowej, zboża, minerałów, nawozów, węgla i drewna może wkrótce zostać wyceniony w ten sam sposób.

Rynki nie mogą się doczekać, jak rozegra się spór o naleganie Rosji na płatności w rublach, gdy konsumenci w Europie zmagają się z gwałtownymi cenami energii, które zmusiły rządy do ogłoszenia ulg fiskalnych.

Dane operatorów pokazały, że dostawy gazu z USA do Europy przez trzy główne gazociągi wykazały niewielki wzrost w środę rano, w tym wznowienie przepływów na zachód gazociągiem Jamał-Europa do Niemiec.

READ  Polskie Linie Lotnicze LOT uruchamiają loty do Arabii Saudyjskiej

Przepływy wzdłuż gazociągu Jamał-Europa przez Polskę powróciły do ​​przepływu zachodniego na niemieckim punkcie granicznym w Malnie po raz pierwszy od 15 marca, wzrastając do 101 453 kilowatogodzin (kilowatogodzin) na godzinę od 07:00 GMT, dane z Robotnik pokazał Gascade.

Tymczasem Gazprom na drugi dzień zarezerwował przepustowość tranzytową gazociągu Jamał-Europa w kierunku zachodnim.

Rurociąg w kierunku zachodnim zwykle odwracał się 15 marca, ponieważ nominacje na wysyłkę gazu do Niemiec spadły do ​​zera, podczas gdy polscy odbiorcy kupowali gaz z Niemiec.

Wspierany przez Kreml gigant gazowy nadal dostarcza gaz do Europy przez Ukrainę zgodnie z wymaganiami europejskich konsumentów, a przepływy pozostają wysokie.