Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Niemcy oferują Polsce rakiety Patriot do obrony przestrzeni powietrznej

WARSZAWA, Polska (AP) – Niemcy zaoferowały Polsce systemy obronne Eurofighter i Patriot, aby pomóc jej w obronie przestrzeni powietrznej, powiedziała niemiecka minister obrony Christine Lamprecht w uwagach opublikowanych w poniedziałek.

„Musimy lepiej pozycjonować się w sojuszu pod względem obrony powietrznej”, powiedziała gazetom Rheinische Post i General-Anzeiger, a dotyczy to zwłaszcza Polski, Słowacji i krajów bałtyckich.

Lambrecht powiedział, że Niemcy są już obecne z tą bronią przeciwlotniczą na Słowacji i chcą ją przedłużyć do 2023 roku lub nawet dłużej.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że „z satysfakcją” otrzymał niemiecką ofertę dodatkowych rakiet Patriot i rozmieści je w pobliżu granicy z Ukrainą.

Napisał na Twitterze, że podczas poniedziałkowej rozmowy telefonicznej ze stroną niemiecką zaproponuje miejsce wzmocnienia rakiet Patriot. Polska ma już rozmieszczone amerykańskie rakiety Patriot.

We wtorek dwóch Polaków zginęło, gdy pocisk uderzył w skład zboża we wsi Przyodo, zaledwie 6 kilometrów (4 mile) od granicy z Ukrainą, która tego dnia została ostrzelana przez Rosję.

Zachodnie władze twierdzą, że ukraiński pocisk obrony powietrznej prawdopodobnie zabłądził i wylądował w Polsce. Przyznając, że Rosja nie wystrzeliła rakiety, NATO, USA i Polska twierdzą, że uważają, że ostateczna wina leży po stronie Rosji, która najechała Ukrainę i rozpoczęła atak.

Złożona przez Niemcy oferta broni w obronie Polski świadczy o życzliwych i opartych na zaufaniu stosunkach, jakie zbudowały sąsiednie kraje po przezwyciężeniu dramatycznej historii, która obejmowała inwazję nazistowskich sił niemieckich i brutalną okupację Polski podczas II wojny światowej. Siły niemieckie przebywały ostatnio na polskiej ziemi w ramach manewrów NATO.

_____

Współpracownik dziennikarza prasowego Ger Molson w Berlinie przyczynił się do powstania tego raportu.

______

Śledź wszystkie relacje AP o wpływie wojny na Ukrainie

https://apnews.com/hub/russia-ukraine.