Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Niemcy odrzucają twierdzenie Polski, że jest winna 1,3 bln euro reparacji wojennych |  II wojna światowa

Niemcy odrzucają twierdzenie Polski, że jest winna 1,3 bln euro reparacji wojennych | II wojna światowa

Niemcy odrzuciły polski raport parlamentarny, który twierdzi, że jest winien swojemu wschodniemu sąsiadowi 1,3 biliona euro za szkody z II wojny światowej, mówiąc, że kwestia reparacji wojennych jest „zamknięta”.

Rzecznik niemieckiego MSZ powiedział w piątek, że „stanowisko rządu federalnego się nie zmieni”. „Sprawa jest zamknięta z punktu widzenia rządu”.

Jarosław Kaczyński, szef rządzącej w Polsce konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), przedstawił w czwartek raport oceniający straty finansowe spowodowane inwazją nazistowskich Niemiec i okupacją kraju podczas II wojny światowej.

Przemawiając w 83. rocznicę inwazji w 1939 r., Kaczyński powiedział, że komisja sejmowa obliczyła łączne straty na 6,2 biliona złotych, czyli około 1,32 biliona euro.

Kaczyński, który nie pełni roli rządowej, ale jest uważany za siłę napędową konserwatywnej partii rządzącej, zapowiedział, że Polska formalnie będzie zabiegać o reparacje, podczas gdy spodziewał się, że negocjacje będą „długie i trudne”.

Raport parlamentarny, zlecony pięć lat temu, którego wydanie było wielokrotnie opóźniane, jeszcze bardziej sprawdzi stosunki dyplomatyczne między Polską a Niemcami, jako że dwaj członkowie NATO starają się pokazać jednolity front w wojnie Rosji na Ukrainie.

W przemówieniu inauguracyjnym w Pradze na początku tego tygodnia niemiecki kanclerz Olaf Scholz zajął bardziej konfrontacyjne stanowisko wobec prześladowania przez Polskę niezależności sądownictwa. powiedzieć Fundusze unijne powinny być powiązane z zachowaniem standardów przepisów prawnych.

Tymczasem polski rząd oskarżył Scholza o nie dotrzymanie obietnic pomocy wojskowej dla Ukrainy po rozpoczęciu inwazji Moskwy w lutym.

Były polski premier Donald Tusk powiedział, że ponowne pojawienie się kwestii reparacji było częścią „kampanii antyniemieckiej”, której głównym celem było zwiększenie poparcia dla partii PiS Kaczyńskiego przed polskimi wyborami przyszłej jesieni.

Jak tam stwierdzono Ministerstwo spraw zewnętrznychOd zakończenia wojny Niemcy wypłaciły około 74 mld euro reparacji, głównie Izraelowi i krajom Europy Zachodniej lub osobom mieszkającym w tych krajach.

READ  Chris Poland - Powrót do książki o gitarach Metalopolis w maju

Niemiecki rząd przekonuje, że Polska zrzekła się prawa do reparacji wojennych w 1953 r., kiedy jej wschodni sojusznik, Niemcy Wschodnie, w ramach porozumienia odstąpił terytoria za granicą na Odrze i Nysie Polsce i Rosji. Obecny rząd polski argumentuje, że zrzeczenie się zostało uzgodnione pod naciskiem Związku Radzieckiego.

Niemcy twierdzą, że wszelkie nierozstrzygnięte kwestie reparacji zostały rozwiązane przez pakt zjednoczenia „dwa plus cztery” z 1990 r. między Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią, Francją i Związkiem Radzieckim – umowa, powiedział w piątek rzecznik rządu. Rezerwacje”.

Omawiając reparacje finansowe za historyczne okrucieństwa, Niemcy ostrożnie unikały słowa „reparacje” w obawie przed ustanowieniem precedensów, zamiast tego używały eufemizmów, takich jak „leczenie ran” podczas negocjacji z Namibią w sprawie ludobójstwa Herero i Nama. Na początku XX wieku.