Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Niemcy nie przyjmą uchodźców od ministra spraw wewnętrznych Białorusi i Polski

Niemiecki minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer podczas wspólnej konferencji prasowej z szefem Federalnego Urzędu Bezpieczeństwa Informacji (BSI) przedstawia roczny raport biura w Berlinie, Niemcy 21 października 2021 r. Ina Fassbender / Pool via REUTERS

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do reuters.com

WARSZAWA (Reuters) – Niemcy nie przyjmą uchodźców na granicy polsko-białoruskiej – powiedział w czwartek niemiecki minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer po rozmowach ze swoim polskim odpowiednikiem.

„Jeżeli przyjmiemy uchodźców, jeśli ulegniemy presji i powiemy »zabieramy uchodźców do krajów europejskich«, oznacza to wdrożenie podstaw tej zdradzieckiej strategii” – powiedział Seehofer podczas konferencji prasowej w Warszawie.

Kraje UE oskarżają Białoruś o celowe kreowanie kryzysu poprzez transport migrantów z Bliskiego Wschodu i nakłanianie ich do podejmowania prób nielegalnego przedostania się do Polski i Litwy. Mińsk zaprzecza oskarżeniom.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do reuters.com

„Mówimy o nielegalnej i zdradliwej imigracji zorganizowanej przez Białoruś przy pewnym wsparciu ze strony Rosji” – powiedział Seehofer. „Polacy nie tylko realizują własne interesy. Działają również w interesie całej Unii Europejskiej”.

Uważa się, że Niemcy, najbogatsza gospodarka UE, są preferowanym miejscem docelowym dla wielu imigrantów.

W czwartek władze białoruskie ewakuowały główne obozy, w których gromadzili się migranci na granicy z Polską, co wydawało się poważnym wydarzeniem w sytuacji kryzysu, który w ostatnich tygodniach przerodził się w konfrontację Wschód-Zachód.

Seehofer zaprzeczył raportowi agencji informacyjnej Belta, jakoby prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko przedstawił kanclerz Angeli Merkel plan rozwiązania kryzysu, w tym przyjęcie przez Unię Europejską 2000 imigrantów, określając go jako „dezinformację”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do reuters.com

Pisanie Zuzany Szymańskiej i Josepha Nasra Redakcja Madeleine Chambers i Marka Heinricha

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Rynek nietoksycznych lakierów do paznokci może doświadczać dużego ruchu