Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Niemcy decydują się na wysyłanie ciężkiej broni na Ukrainę

Niemcy decydują się na wysyłanie ciężkiej broni na Ukrainę

Niemcy po raz pierwszy zgodziły się na eksport ciężkiej broni na Ukrainę w celowej konfrontacji, która nastąpiła po tygodniach narastania presji na rząd Olafa Schultza, aby zrobił więcej dla Kijowa.

Minister obrony Christine Lambrecht ogłosiła we wtorek, że Berlin zezwoli na eksport czołgów przeciwlotniczych znanych jako Geppard – co oznacza „gepard” – aby pomóc Kijowowi w obronie przed rosyjską inwazją. „Jesteśmy zdeterminowani, aby połączyć nasze wysiłki, aby pomóc narodowi ukraińskiemu w tej egzystencjalnej sytuacji kryzysowej” – powiedział Lambrecht.

Ujawniła tę decyzję podczas prowadzonych przez USA rozmów obronnych w bazie lotniczej Ramstein w zachodnich Niemczech, zorganizowanych w celu zwiększenia wsparcia dla Ukrainy i koordynacji dostaw broni. W rozmowach biorą udział przedstawiciele ponad 40 krajów.

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin powiedział, że kraje zachodnie będą „nadal poruszać się po niebie i ziemi”, aby zapewnić Ukrainie broń do samoobrony.

Schulz, kanclerz Niemiec, od tygodni sprzeciwia się wezwaniu tego kraju do dostarczenia Ukrainie ciężkiej broni, takiej jak czołgi i transportery opancerzone, mówiąc, że taki ruch może doprowadzić do bezpośredniej konfrontacji wojskowej między NATO a Rosją, która może doprowadzić do wojny nuklearnej.

Ale w ostatnich dniach stawał w obliczu rosnącej presji, by zmienić kurs, gdy Rosja Uruchamia nowy duży atak Na wschodnim pograniczu Donbasu na Ukrainie.

Niemiecka minister obrony Christine Lambrecht przemawiała we wtorek do mediów w bazie lotniczej Ramstein w zachodnich Niemczech. © Kai Pfaffenbach / Reuters

Ukraina zażądała, aby Zachód dostarczał więcej broni dalekiego zasięgu. Generał Mark Milley, przewodniczący Połączonych Szefów Sztabów USA, powiedział w Ramstein, że nadchodzące tygodnie były „krytyczne”. „Czas nie jest po stronie Ukrainy” – powiedział. „Wynik tej bitwy, tutaj, dzisiaj, zależy od ludzi w tej sali”.

Stanowisko Niemiec w sprawie dostaw broni na Ukrainę stopniowo się zmieniało od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji 24 lutego. Początkowo Niemcy trzymały się wieloletniej polityki Berlina polegającej na nieeksportowaniu broni na obszary konfliktu. Ale w ciągu kilku dni zmienił kurs, zgadzając się na dostarczanie Ukrainie broni przeciwpancernej i przeciwlotniczej.

READ  Hannity uderza w nowojorski paszport szczepień, mówi, że będzie to nieproporcjonalnie zranić czarnoskórych nowojorczyków

Na początku tego miesiąca Schulz powiedział, że Niemcy zrekompensują również krajom Europy Wschodniej, które wysłały na Ukrainę sowiecką broń, zachodnim sprzętem z własnych zapasów.

Jedną z głównych przeszkód uniemożliwiających Niemcom wysyłanie sprzętu wojskowego na Ukrainę była niepewna sytuacja w niemiecka armia, Skurczony przez lata cięć wydatków i prawie żadnego zapasowego sprzętu. Wkrótce po rosyjskiej inwazji na Ukrainę Schulz zapowiedział finansowanie w wysokości 100 miliardów euro na modernizację niemieckich sił zbrojnych.

Około 50 Gepardów, które miały być dostarczone do Kijowa, kilka lat temu wycofano z armii niemieckiej i zwrócono ich producentowi, firmie Krauss-Maffei Wegmann. Firma planuje uzupełnić broń i wysłać ją bezpośrednio na Ukrainę.

System został opracowany w latach sześćdziesiątych i po raz pierwszy opublikowany w latach siedemdziesiątych. Stanowił kamień węgielny obrony przeciwlotniczej Bundeswehry, dopóki nie został wycofany w 2010 roku. Pojazd, który ma własny system radarowy, może być używany do rażenia celów powietrznych i naziemnych.

Lambrecht powiedział, że Niemcy szkolą także ukraińskich żołnierzy do używania zachodnich systemów artyleryjskich, takich jak haubica czołgowa PzH 2000, którą Holandia wysłała na Ukrainę.

Ponadto Berlin prowadził program znany jako Ukraina zamawia Niemcy płaci, w ramach którego Kijów zamawiał broń z listy dostarczonej przez niemieckich producentów broni, a Berlin zapewniał pieniądze.