Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

„Nielegalni” w Rosji: ukryci szpiedzy, którzy mogą być niezdarni i niebezpieczni | szpiegować

Ton jest mężczyzną Holenderski wywiad zarzuca jej, że próbowała przejść szkolenie w Międzynarodowym Trybunale Karnym Przez wiele lat rozwijał misternie skonstruowaną fałszywą tożsamość, co czyniło go jednym z cenionych rosyjskich programów za „nielegalne” – oprogramowanie szpiegowskie, które powstało podczas zimnej wojny.

Program – prezentowany w ostatnich latach w popularnym programie telewizyjnym The American – został szeroko wskrzeszony za czasów Władimira Putina.

Ale zachodni eksperci twierdzą, że pomimo tych wszystkich wysiłków Rosja W związku z tym szacuje się, że jednorazowo zatrudnionych przestępców wynosi od 10 do 30, a często nie udaje im się osiągnąć znaczących pozycji.

a Grupa 10 nielegalnych osób została ujawniona przez FBI w Stanach Zjednoczonych 12 lat temuAle będąc w kraju przez ponad dekadę, w dużej mierze nie udało im się stworzyć przydatnych informacji wywiadowczych dla Moskwy, po części dlatego, że byli uważnie obserwowani.

Ich czasami nieudolne próby infiltracji najwyższych kręgów politycznych uczyniły z nich interesujące postacie dla wielu Amerykanów. jeden z nich – Anna Chapman – Stała się tak sławna, że ​​gazeta w Nowym Jorku żałowała jej wyjazdu i zapytała, czy miasto może ją zatrzymać.

Anna Chapman, która została wydana ze Stanów Zjednoczonych pod zarzutem szpiegostwa w 2010 roku. Zdjęcie: Misha Jabaridze/Associated Press

Po powrocie z Ameryki wygnani agenci spotkali się z prezydentem Władimirem Putinem i podobno wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne. Wielu z nich otrzymało lukratywne stanowiska doradcze w spółkach państwowych, a sama Chapman została mianowana doradcą prezesa rosyjskiego banku.

Podczas gdy inni byli szpiedzy zniknęli w cieniu, Chapman stała się osobą publiczną, stając się narodowym wzorem do naśladowania, Jak donosił The Guardian w 2014 roku.

GRU jest jedną z dwóch nielegalnych rosyjskich agencji wywiadowczych, obok zagranicznego wywiadu SWR. Ale GRU było szczególnie aktywne w serii niezdarnych operacji szpiegowskich w Europie, w tym: Dysydent Siergiej Skripal i jego córka Julia otruli się w Salisbury w 2018 r. ze środkiem nerwowym novichok, co doprowadziło do śmierci innego Brytyjczyka, Dawn Sturgess.

Dwaj agenci oskarżeni o tę zbrodnię wykazali również zamiłowanie do nieistotnych szczegółów, gdy zostali przesłuchani przez rosyjską telewizję, wyjaśniając, że odwiedzili Wiltshire tylko po to, by podziwiać katedrę z „123-metrową iglicą”.

Zapisz się do pierwszego wydania, naszego bezpłatnego codziennego biuletynu – codziennie rano o 7 rano GMT

Krótko po incydentach zatrucia czterech agentów GRU próbowało zorganizować atak Cybersabotażowy atak na Organizację ds. Zapobiegania Broni Chemicznejrównież w Hadze, który badał środek nerwowy użyty w ataku.

Czwórka została udaremniona podczas próby włamania się do sieci z zewnątrz budynku za pomocą Wi-Fi i została wydalona do Moskwy.

READ  Rosja krytykuje brytyjskie poparcie dla sankcji USA za piractwo | Rosja