Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Nie do zapomnienia: autor Nappa opowiada opowieści swoich rodziców o II wojnie światowej | zabawa

Kathleen Reynolds

„Nagle słyszymy 'Klik, Klik, Klik’ i zamykają nas… Jesteśmy w środku, my… Nie ma jak wysiąść z pociągu. W wideo online przedstawiającym książkę jej syna Roberta, Emilia Nikliewicz powiedziała , „Ostatni pociąg do Dachau. „

Robert Nicklewich dorastał, słuchając, jak jego ojciec, wujek i ich starzy przyjaciele opowiadali we fragmentach o Polsce podczas II wojny światowej. Chociaż mały chłopiec był zafascynowany tym, co usłyszał, nie był pod wrażeniem.

READ  Jessica Francis Doakes, Alistair Mackenzie, Debbie Mazar dołączają do „trwałości bytu” (na wyłączność)

„Uznałem to za pewnik i myślałem, że wszyscy opowiadają te same historie” – powiedział Nikliovic, mieszkający przez całe życie w Napa.„Dopiero gdy byłem nastolatkiem, zdałem sobie sprawę z całej prawdy o tym, o czym rozmawiają. Powiedziałem babci, co usłyszałem, a ona zaczęła podawać mi szczegóły ”.

Pociąg, w którym uwięziona była jego babcia, dziadek, matka i jej rodzeństwo, był rozklekotanym pociągiem, przewożącym dzieła sztuki i skarby skonfiskowane przez nazistów. Plan zakładał ukrycie łupu w bezpiecznym miejscu, aby go odzyskać po wojnie.

„Alianci zbliżali się do torów kolejowych i bombardowali je” – powiedział Nickelewicz, fizjoterapeuta i dyrektor edukacji w Back School of Atlanta. „Naziści zebrali polskie rodziny, zabrali je do pociągu i kazali im naprawiać pociąg i tory za każdym razem, gdy kawałki szyny zostały zniszczone. Mogli patrzeć na kawałki skarbów i słyszeć, jak rozmawiają o tym strażnicy”.