Recenzja neutralnych płciowo kostiumów do „Piasnika” i „Akademii Umbrella” na Netflix
Groteskowa moda w mediach stała się sama w sobie w ostatnich latach, zwłaszcza że społeczeństwo stało się bardziej otwarte na tożsamość płciową. We współczesnej telewizji i kinie jest wiele postaci, które są w stanie wyrazić to poprzez sam ubiór. Wspaniale jest widzieć ten poziom reprezentacji w popularnych mediach, gdzie ten poziom ekspresji seksualnej można wreszcie znormalizować.
Świetnym tego przykładem jest Desire z komiksu Netflix The Sandman. W sitcomie o tej samej nazwie postać jest przedstawiana jako płyn płciowy, grana przez aktora spoza duetu Masona Alexandra Parka („The Legend of Vox Machina”). Podczas gdy Park daje niesamowity występ jako postać, to, co odróżnia ją od innych, to ich stroje. Przez większość czasu postać spędza show ubrana wyłącznie w czerni lub bieli, co zwykle kontrastuje z pełną czerwoną estetyką ich pola (która jest dosłownie gigantycznym popiersiem ich samych). Nie tylko to, ale mają tendencję do afiszowania się z nagą klatką piersiową przez cały sezon 1, szczególnie z dekoltem w kształcie litery V. Ich styl obejmuje również parę złotych kolczyków i naszyjnik w kształcie serca, wzorowany bezpośrednio na ich postaci z komiksów. Postać jest przecież antropomorficzną personifikacją pożądania, seksualności i… cóż, pożądania.
Innym przykładem jest postać Victora Hargreavesa w „Akademii Umbrella”. Po tym, jak aktor Elliot Page pojawił się jako mężczyzna transpłciowy w 2020 roku, jego postać została przepisana w trzecim sezonie, aby również wyjść jako trans w hołdzie hipsterskim. Jeśli chodzi o sposób wyrażania się postaci, jego wybory modowe są znacznie spokojniejsze niż w poprzednim przykładzie. Po zwolnieniu Hargreaves spędza większość pozostałego sezonu w białej koszuli pod czarną kurtką. Victor zawsze był uroczą i stosunkowo nieśmiałą postacią w „Akademii Umbrella”, więc jego wybory modowe mogą być po prostu przedłużeniem jego osobowości, a nie wyrazem jego dziwności. Niezależnie od tego nadal uważam, że jest to przykład mody postaci queer pokazujący, że ich garderoba niekoniecznie musi pokrywać się z ich dziwactwem.
Niektóre ulepszone przykłady z „Akademii Umbrella” to wybory mody dla postaci Klausa Hargreavesa, granego przez Roberta Sheehana. Stroje postaci różnią się w trakcie serialu, ale często jest bardzo efektowny w tym, jak się wyraża. W pierwszym sezonie jest nawet zabawny moment, kiedy jego siostra Alison pyta, czy ma na sobie jedną z jej starych sukienek. Jednym z jego strojów w trzecim sezonie jest czarna sukienka w stylu Stevie Nicks i czarny kapelusz; Dodatkowo długie włosy postaci dodają estetyki. Ale można go również zobaczyć w jaskrawej niebieskiej zamszowej kurtce, okularach przeciwsłonecznych i pasiastych spodniach (bez koszuli). Podczas pokazu możemy zobaczyć go z kolczykami i lakierem do paznokci, a nawet sceny z nim z pierzastym boa we wczesnych odcinkach. Klaus jako postać jest znacznie bardziej energiczny niż wspomniany Victor, więc jego bardziej przesadny projekt kostiumu pomaga wzmocnić jego dziwność, jednocześnie dodając poczucie tajemniczości do ogólnego sposobu, w jaki postać wyraża swoją płeć.
Krótko mówiąc, projektowanie kostiumów dla postaci może wiele dodać do ich osobowości, narodowości i tożsamości płciowej. Mogą one wahać się od subtelnych do luksusowych i bogatych, o czym świadczą te przykłady, ale są one ważne. Jak wspomniano wcześniej, ten poziom reprezentacji w mediach może znormalizować ekspresję seksualną, a ich odbiorcy docelowi mogą uznać to za znak pełnego przyjęcia swojej płci, jeśli jeszcze tego nie zrobili. Możliwość życia we własnej skórze i czucia się komfortowo to coś, co każdy powinien umieć robić. Jeśli już, te osobowości i ich decyzje modowe mogą nauczyć innych, że mogą zrobić to samo, bez względu na to, jak atrakcyjny może być ich wybór.
„Miłośnik podróży. Miłośnik alkoholu. Przyjazny przedsiębiorca. Coffeeaholic. Wielokrotnie nagradzany pisarz.”
More Stories
Kto gra Sookie w serialu aktorskim „Avatar: Ostatni władca wiatru”?
Kinopolis – Festiwal Filmów Polskich w Dublinie (7-10 grudnia) – Polska w Irlandii
Wstyd: Więzy rodzinne rapu i Cyganów w dramacie Netfliksa – Romea.cz