Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Neptun jest zimniejszy niż myśleliśmy: atmosfera planety spadła o 14 stopni Fahrenheita między 2003 a 2018 rokiem

Neptun jest zimniejszy niż myśleliśmy: atmosfera planety spadła o 14 stopni Fahrenheita między 2003 a 2018 rokiem

W swojej lokalizacji 2,8 miliarda mil od Słońca nie jest zaskoczeniem, że Neptun jest jedną z najzimniejszych planet w Układzie Słonecznym, ze średnią temperaturą -373 stopni Fahrenheita (-207 stopni Celsjusza).

Teraz nowe badania wykazały, że lodowy gigant może być nawet zimniejszy, niż początkowo sądziliśmy.

Naukowcy z NASA przeanalizowali termiczne obrazy Neptuna w podczerwieni z wielu obserwatoriów na przestrzeni prawie 20 lat.

Ich analiza wykazała, że ​​średnie temperatury w stratosferze Neptuna niespodziewanie spadły o około 14 stopni Fahrenheita (8 stopni Celsjusza) w latach 2003-2018.

Dr Michael Roman, badacz z tytułem doktora habilitowanego na Uniwersytecie w Leicester i główny autor badania, powiedział: „Ta zmiana była nieoczekiwana. Ponieważ obserwowaliśmy Neptuna na początku południowego lata, spodziewalibyśmy się, że temperatury będą cieplejsze, a nie chłodniejsze.

Naukowcy z NASA przeanalizowali termiczne obrazy Neptuna w podczerwieni z wielu obserwatoriów na przestrzeni prawie 20 lat. Ich analiza wykazała, że ​​średnie temperatury w stratosferze Neptuna niespodziewanie spadły o około 14 stopni Fahrenheita (8 stopni Celsjusza) w latach 2003-2018.

Neptun: najdalsza planeta w naszym Układzie Słonecznym

Ciemna, zimna i ściśnięta przez wiatry naddźwiękowe lodowa planeta olbrzym Neptun jest ósmą i najdalszą planetą w naszym Układzie Słonecznym.

Neptun jest ponad 30 razy dalej od Słońca niż Ziemia, jedyna planeta w naszym Układzie Słonecznym niewidoczna gołym okiem i pierwsza przepowiedziana matematyka przed jej odkryciem. W 2011 roku Neptun zakończył swoją pierwszą orbitę od 165 lat od jej odkrycia w 1846 roku.

Voyager 2 NASA jest jedynym statkiem kosmicznym, który z bliska odwiedził Neptuna. Leciał w 1989 roku, wychodząc z Układu Słonecznego.

Źródło: NASA

W ramach badania naukowcy zbadali obrazy termowizyjne w podczerwieni z szeregu obserwatoriów, w tym z Bardzo Dużego Teleskopu Europejskiego Obserwatorium Południowego i Południowego Teleskopu Gemini w Chile, teleskopu Subaru, teleskopu Keck, teleskopu Gemini North, wszystkich na Hawajach i NASA . Kosmiczny Teleskop Spitzera.

READ  White House przedstawia strategię rozwoju możliwości usługowych w kosmosie

Zdjęcia ujawniły, że między 2003 a 2018 rokiem temperatury w stratosferze Neptuna – drugiej warstwie atmosfery podczas poruszania się w górę – spadły o 14 stopni Fahrenheita (8 stopni Celsjusza).

Podobnie jak Ziemia, Neptun żyje porami roku.

Jednak podczas gdy Ziemia potrzebuje 365 dni na okrążenie Słońca, Neptun potrzebuje ponad 165 lat.

Oznacza to, że pory roku na lodowym olbrzymu zmieniają się znacznie wolniej, trwając ponad 40 lat ziemskich każda.

„Nasze dane obejmują mniej niż połowę sezonu Neptuna, więc nikt nie spodziewał się dużych, szybkich zmian” – powiedział dr Glenn Orton, główny badacz w NASA Jet Propulsion Laboratory i współautor badania.

Podczas gdy dane termiczne ujawniły, że temperatury w stratosferze spadły w latach 2003-2018, zaskakująco, odwrotnie było w przypadku bieguna południowego Neptuna w latach 2018-2020.

W ramach badania naukowcy zbadali obrazy termowizyjne w podczerwieni z szeregu obserwatoriów, w tym z Bardzo Dużego Teleskopu Europejskiego Obserwatorium Południowego i Południowego Teleskopu Gemini w Chile, teleskopu Subaru, teleskopu Keck, teleskopu Gemini North, wszystkich na Hawajach i NASA .  Kosmiczny Teleskop Spitzera

W ramach badania naukowcy zbadali obrazy termowizyjne w podczerwieni z szeregu obserwatoriów, w tym z Bardzo Dużego Teleskopu Europejskiego Obserwatorium Południowego i Południowego Teleskopu Gemini w Chile, teleskopu Subaru, teleskopu Keck, teleskopu Gemini North, wszystkich na Hawajach i NASA . Kosmiczny Teleskop Spitzera

Zdjęcia ujawniły, że między 2003 a 2018 rokiem temperatury w stratosferze Neptuna – drugiej warstwie atmosfery w górę – spadły o 14 stopni Fahrenheita (8 stopni Celsjusza).

Zdjęcia ujawniły, że między 2003 a 2018 rokiem temperatury w stratosferze Neptuna – drugiej warstwie atmosfery w miarę wchodzenia w górę – spadły o 14 stopni Fahrenheita (8 stopni Celsjusza).

Tam stratosfera faktycznie ogrzała się o około 20 stopni Fahrenheita (11 stopni Celsjusza) – coś, czego wcześniej nie zaobserwowano.

Naukowcy nie są obecnie pewni, co powoduje te zmiany temperatury.

„Zmiany temperatury mogą być związane z sezonowymi zmianami chemii atmosferycznej Neptuna, co może zmienić skuteczność ochładzania atmosfery” – wyjaśnił dr Roman.

„Ale losowe zmiany we wzorcach pogodowych, a nawet reakcja na 11-letni cykl aktywności słonecznej, mogą również mieć wpływ”.

Słońce przechodzi 11-letni cykl, podczas którego zmienia się jego aktywność i plamy słoneczne.  Poprzednie badania wskazywały, że widzialna jasność Neptuna zmienia się w zależności od tego cyklu, a nowe badanie ujawnia również możliwy związek między temperaturami planety.

Słońce przechodzi 11-letni cykl, podczas którego zmienia się jego aktywność i plamy słoneczne. Poprzednie badania wskazywały, że widzialna jasność Neptuna zmienia się w zależności od tego cyklu, a nowe badanie ujawnia również możliwy związek między temperaturami planety.

Słońce przechodzi 11-letni cykl, podczas którego zmienia się jego aktywność i plamy słoneczne.

Poprzednie badania sugerowały, że widzialna jasność Neptuna zmienia się w zależności od tego cyklu, a nowe badanie ujawnia również możliwy związek z temperaturami planety.

Zespół ma teraz nadzieję, że użyje Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba do obserwacji wzorców chmur i temperatury na Neptunie.

Profesor Lee Fletcher, współautor badania, dodał: „Niezwykły instrument teleskopu w zakresie średniej podczerwieni, MIRI, zapewni bezprecedensowe nowe mapy chemii i temperatur atmosfery Neptuna, pomagając lepiej zdefiniować ich naturę. Ostatnie zmiany.