Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Nekrolog Ronana Viberta  Kino

Nekrolog Ronana Viberta Kino

Brytyjski aktor Ronan Vibert, który zmarł w wieku 58 lat po krótkiej chorobie, zagrał swój najlepszy występ w Saving Mr Banks, filmie fabularnym Disneya z 2013 roku o PL (Pameli) Travers, autorce książek Mary Poppins.

W scenie otwierającej, której akcja rozgrywa się w 1961 roku, pisarka – grana przez Emmę Thompson – wpuszcza swojego starego wydawcę, Diarmuida Russella (Vibert), do jej okazałego georgiańskiego domu w Londynie i wymienia oficjalne uprzejmości („Pan Russell”, „Pani Travers „). W wynikającej z tego bitwie woli Russell przekonuje niechętnych Traversów, którzy nie mają już pieniędzy ani pomysłów na książki, do sprzedaży praw do filmu Mary Poppins Waltowi Disneyowi, który prześladuje ich od dwóch dekad.

„Sprzedaż się wyczerpała… Koniec z tantiemami… Odmawiasz napisania więcej książek” — zauważa z frustracją Russell. W końcu przyznała: „Chcę zatrzymać mój dom”.

Dobrze zbudowana rama Viberta i niezawodne powietrze sprawiły, że był naturalny do grania potężnych postaci. Ale choć był czarujący i przekonujący w Saving Mr Banks, był zimny i brutalny jako Giovanni Sforza, mistrz Bizarro i pierwszy mąż Lukrecji Borgii w dwóch pierwszych seriach (2011-12) międzynarodowej koprodukcji telewizyjnej Borgiowie. Sforza zgwałcił swoją żonę w noc poślubną i nadal narażał ją na znęcanie się i poniżanie, znienawidzony przez wszystkich i ostatecznie wyrzucony z rodziny, która miała reputację najbardziej ohydnych zbrodni, zanim został zamordowany przez brata Lukrecji, Cesare.

Vibert podobnie wzbudził strach we wcześniejszej roli telewizyjnej, jako Robespierre, obok tytułowego angielskiego arystokraty Richarda E. Granta, w The Scarlet Pimpernel . W miniserialu BBC Rewolucja francuska (1999-2000) wzmocnił przerażającą naturę swojej złowrogiej postaci, grając go spokojnie i bez emocji.

Chociaż widzowie rzadko mogli nazwać twarz aktora, jeden z krytyków nazwał Viberta „aAlana RickmanaNajseksowniejszy młodszy brat. ”Inny opisał to jako skrzyżowanie Rickmana i Linusa Roache’a.

READ  Próbowałem obejrzeć film VR na Meta Quest 2 i to był koszmar

Ronan urodził się w Cambridge jako syn Dilys Jackson, angielsko-szkockiej rzeźbiarki i jej męża, Davida Viberta, walijskiego malarza. Od szóstego roku życia wychowywał się w Penarth, w Vale of Glamorgan.

Jego własna kreatywność zabłysła, gdy pojawił się w produkcjach teatralnych w Stanwell School w nadmorskim miasteczku w Południowej Walii. Występ Draculi w roli głównej był szczególnie niezapomniany dla kolegi ucznia, który wspominał: „Kiedy wszystko, co widzieliśmy, to szponowata dłoń wystająca z kurtyny sceny, wykończyła około połowy widowni!”

Po ukończeniu Rady w 1985 roku Vibert okazał się płodnym aktorem drugoplanowym w brytyjskich serialach telewizyjnych. Jego role wahały się od przebiegłego arystokraty Lorda Richarda Marable’a w The Buccaneers (1995) i lekarza, który tworzy fałszywe alibi dla kolegi w Waking the Dead (2005), po podejrzanego o morderstwo prowadzącego ciężarówkę w New Tricks (w 2013 ) i Lorda Wellingtona w Jonathan Strange and Mr Norrell (2015). Zagrał także Victora, twórcę stworzenia, w filmie telewizyjnym Frankenstein: Narodziny potwora z 2003 roku .

Ale Vibert często znajdował bardziej wymagające role w amerykańskich dramatach. Kontynuował pracę jako kolekcjoner dzieł sztuki jako milioner w Highlander: The Raven (w 1999), wcielając się w generała Marka Anthony’ego Lepidusa w serialu Rome II (2007); Perry Klein, prawnik szukający zemsty na jednej z dwóch zwaśnionych rodzin, w miniserialu Hatfields & McCoys (2012); oraz bogaty właściciel ziemski, Sir Geoffrey Hawkes, który wpada pod kontrolę atrakcyjnej wiedźmy, w drugiej serii (2015) Penny the Terrible, w której występują jedne z najbardziej przerażających postaci literatury.

Jego role filmowe obejmowały Wolfganga Müllera, operatora kamery kręcącego Draculę Nosferatu w Shadow of the Vampire (2000); Joseph Willicombe, prywatny sekretarz barona prasowego Williama Randolpha Hearsta w The Cat’s Meow (2001); Andrzej Bogucki, który w Pianiście (2002) pomaga ukrywać się polsko-żydowskiemu muzykowi Adrienowi Brody’emu podczas hitlerowskiej okupacji getta warszawskiego; oraz agent MI6 w Lara Croft Tomb Raider: The Cradle of Life (2003).

READ  Trinity The Tuck On RuPaul's Drag Race All-Star 7

Vibert zagrał także norweskiego głównego detektywa alkoholika Michaela Fassbendera w rozczarowującym filmie Bałwan z 2017 roku . Kiedy szpakowaty detektyw jest chętny do rozwiązania złożonej zbrodni, oschła odpowiedź Viberta mogłaby podsumować film: „Przepraszam za niski wskaźnik morderstw w Oslo”.

Film dokumentalny Channel 4 z 1993 roku Dracula: The Undiscovered Country, który bada pochodzenie wampira granego przez Brama Stokera, dał Vibertowi okazję, jako gawędziarzowi, do ponownego odwiedzenia postaci, którą grał w szkole – i wyruszenia w podróż. Krytyk telewizyjny Guardian TV, Nancy Banks-Smith, cieszyła się, widząc na ekranie jego przemianę z „głodnego, ale zadbanego” w „nieogolonego, zaniedbanego, zaczerwienionych oczu i skłonnego do uśmiechów sromowych”.

Vibert przeniósł się na Florydę w 2021 roku. Pozostawił żonę Jess Grand, którą poślubił w 2013 roku, rodziców i brata Sevena.

Ronan David Jackson Vibert, aktor, urodzony 23 lutego 1964 r.; Zmarł 22 grudnia 2022 roku