Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Neeraj Chopra prowadzi India Challenge w CWG Birmingham

Podczas gdy indyjscy asy w rzucaniu oszczepem i złoty medalista Tokio 2020 Neeraj Chopra zamierzają przejść do historii na Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce w Eugene w Stanach Zjednoczonych w niedzielę, 24-latek również nie może się doczekać chwały na zakrętach podczas Igrzysk Wspólnoty Narodów w Birmingham, które rozpocząć niecały tydzień po globalnym wydarzeniu.

Zdobycie złotego medalu na Mistrzostwach Świata byłoby historyczne dla kraju, podobnie jak ukończenie mistrzowskiego miotacza na podium na Igrzyskach Olimpijskich 2020 w Tokio. Chopra będzie również bardziej chętny do zdobycia chwały w Birmingham, biorąc pod uwagę, że edycja Igrzysk na Złotym Wybrzeżu w 2018 r. praktycznie potwierdziła jego miejsce jako przyszłość Indii w lekkoatletyce.

Przed debiutem w CWG w 2018 roku rodak z Panipat był już mistrzem świata juniorów i zaczynał wyrabiać sobie markę na arenie seniorów. Jego talent do tworzenia historii był krystalicznie czysty na Złotym Wybrzeżu, gdzie rzucił oszczepem na 86,47 metra, zaledwie centymetr za swoim najlepszym w tym czasie, aby zdobyć złoty medal.

Chociaż jego celem z pewnością będzie zdobycie nieuchwytnego tytułu mistrza świata w poniedziałek i zostanie pierwszym indyjskim sportowcem płci męskiej, który zdobędzie medal w największym wydarzeniu lekkoatletycznym na Ziemi, Chopra będzie równie chętny do utrzymania tytułu CWG w Birmingham. Ze względu na historyczne znaczenie igrzysk oraz fakt, że wydarzenia multidyscyplinarne wzbudzają ogromną falę zainteresowania w kraju.

Gwiazdy błyszczą dla mistrza sportu, który wciąż zdobywa kolejne medale w międzynarodowych zawodach i bezkarnie bije krajowe rekordy.

Niedawny post w mediach społecznościowych od Chopry mówiący, że zawsze poluje na złoto, jest wystarczającą wskazówką, że jest wystarczająco podekscytowany zarówno dla obu światów, jak i CWG, mimo że oba wydarzenia są tylko 12 dni od siebie.

Chopra powiedział ostatnio: „Nie walczę o zwycięstwo, walczę o doskonałość, walczę o to, by być lepszym. Złoto jest celem, więc ciągle robię co w mojej mocy i skupiam się na stawaniu się lepszym”.

READ  PH dancesport wydaje się dominować w grach SEA

Tę samą walkę pokazał na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, gdzie zepsuł przedsezonowe prognozy, pokonując Niemca Johannesa Vettera, Czecha Jakuba Vadelicha i jemu podobnych, złotym rzutem na odległość 87,58 metra.

Pomyśl o tym, chwała olimpijska nadeszła niecałe pięć lat po jego wyczynach na Mistrzostwach Świata U-20 w 2016 roku, gdzie Chopra pobił rekord świata juniorów potężnym rzutem 86,48 m w drodze po tytuł. Od tego dnia w Bydgoszczy nic, nawet przedłużająca się blokada COVID-19 lub wyniszczająca kontuzja po operacji łokcia, nie powstrzymały Chopry w jego poszukiwaniach.

W rzeczywistości Chopra przeszedł wiele w ciągu ostatnich kilku lat, zwłaszcza w 2019 roku, biorąc ośmiomiesięczną przerwę po operacji łokcia w celu usunięcia fragmentów kości. Kontuzja nastąpiła, gdy 23-letni Knib Subidar z armii indyjskiej znalazł się wśród najlepszych oszczepów na świecie i miał przekroczyć granicę 90 metrów.

Nawet podczas gdy jego guru lekkoatletyki odrzucali jego szanse na powrót, jego surowe pochodzenie wiejskie i rolne były głównym składnikiem, który sprowadził go z powrotem tam, gdzie należał, silniejszym i bardziej zdecydowanym niż wcześniej.

Urodzony w wiosce Khandra w dystrykcie Panipat w Haryanie Chopra zadebiutował, zdobywając złoty medal na Igrzyskach Azji Południowej 2016 w Guwahati, wyrównując rekord kraju rzutem 82,23. Zaledwie 19 lat temu Chopra ustanowił rekord świata juniorów w drodze po złoto na Mistrzostwach Świata U-20 w Bydgoszczy.

Nie mógł zakwalifikować się do Igrzysk Olimpijskich w Rio 2016, ponieważ jego wysiłki pojawiły się po zakończeniu okresu kwalifikacyjnego. Ale potem rzucił oszczepem na 86,47 m, najlepszy dystans w sezonie, aby zdobyć złoty medal na Igrzyskach Wspólnoty Narodów 2018. Kilka miesięcy później zdobył złoto na Igrzyskach Azjatyckich w Dżakarcie, przepisując swój rekord narodowy.

Rok rozpoczął się dobrze dla sportowca, ponieważ 24-latek dwukrotnie poprawił swój rekord życiowy i krajowy, zbliżając się do magicznych 90 metrów. Chopra zrobił imponujący powrót po Tokio 2020, bijąc rekord kraju swoim rzutem na 89,30 metra, aby zdobyć srebro na Igrzyskach Paavo Nurmi, zanim zdobył złoto na Igrzyskach Cortan rzutem 86,69 metra.

READ  Piraci z południowego wschodu cieszą się szybkim wzrostem sukcesu lacrosse

Kontynuując swoją imponującą formę, po raz kolejny pobił krajowy rekord rzutem 89,94 metra, aby niedawno zająć drugie miejsce w Sztokholmskiej Diamentowej Lidze 2022 w Szwecji.

Miejmy nadzieję, że ta sama determinacja wzmocni jego pragnienie zdobycia medalu Mistrzostw Świata w Eugene w niedzielę, a następnie będzie dążyć do zdobycia drugiego z rzędu złotego medalu na Igrzyskach Wspólnoty Narodów, kiedy finałowa impreza rozpocznie się w Birmingham 29 lipca.

W końcu Chopra dosłownie poprowadzi wyzwanie Indii na imprezach lekkoatletycznych w Birmingham.

– Jans

ACME /KS/

(Tytuł i obraz tego raportu mogły zostać przerobione tylko przez personel Business Standard; reszta treści jest automatycznie generowana z udostępnionego kanału.)