Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Naukowcy znaleźli nowe dowody na obecność wody w stanie ciekłym na Marsie, co stanowi ważny przełom w poszukiwaniu życia

Naukowcy znaleźli nowe dowody na obecność wody w stanie ciekłym na Marsie, co stanowi ważny przełom w poszukiwaniu życia

Nowe dowody wskazują na płynną wodę pod powierzchnią Marsa.

Odkrycie jest wielkim przełomem w poszukiwaniach dowodów na to, że Mars jest wilgotniejszy, niż się wydaje, a wraz z nim poszukiwanie obcego życia na planecie.

Naukowcy twierdzą, że nowe odkrycia stanowią pierwszy przypadek odkrycia śladów wody pod powierzchnią Marsa przy użyciu danych, które nie pochodzą z radaru. W związku z tym daje kolejną sugestię, że Czerwona Planeta może nadawać się do zamieszkania.

Naukowcy ostrzegali, że wynik „nie musi oznaczać, że na Marsie jest życie”. Ale wskazuje to, że według naukowców mógł istnieć czas, kiedy NASA nadawała się do zamieszkania.

W badaniu naukowcy wykorzystali lasery na statkach kosmicznych, aby określić niewielkie zmiany wysokości czap lodowych na Marsie. Następnie porównali te wzorce z modelem komputerowym, który przewidywał, w jaki sposób zbiornik wodny pod tymi czapami lodowymi zmieni powierzchnię – i odkryli, że pasują.

Naukowcy wykorzystali już radar, aby znaleźć dane sugerujące, że pod lodem może znajdować się woda. Ale te wyniki zostały skrytykowane przez niektórych, którzy sugerowali, że dane radarowe można wyjaśnić w inny sposób.

Teraz nowe odkrycia są osobnym dowodem na to, że Mars w rzeczywistości ma wodę w stanie ciekłym pod biegunem południowym.

Uniwersytet Cambridge kierował pracami i obejmował naukowców z University of Sheffield i Open University. Ich praca została opisana w nowym artykule „Surface Topographic Effect of Subglacial Waters Under the Mars Antarctic Ice Sheet”, opublikowanym w astronomia naturalna Dziś.

Podobnie jak Ziemia, Mars ma grube pokrywy lodowe na obu biegunach, mniej więcej równe rozmiarem pokrywy lodowej Grenlandii.

Na Ziemi znajdują się warstwy lodu, pod którymi znajdują się wypełnione wodą kanały, a nawet duże jeziora polodowcowe, jednak do niedawna uważano, że te na Marsie zamarzły aż do swoich łóżek z powodu zimnego marsjańskiego klimatu.

READ  Fizycy potwierdzają skuteczność teorii wzrostu fal w przestrzeni

Dr Francis Butcher, drugi autor badania z University of Sheffield, powiedział: „To badanie stanowi najlepszą jak dotąd wskazówkę, że woda w stanie ciekłym istnieje obecnie na Marsie, ponieważ oznacza to, że dwie główne wskazówki, których będziemy szukać, szukając jezior subglacjalnych na Ziemi, teraz na Marsie.

„Płynna woda jest niezbędnym składnikiem życia, chociaż niekoniecznie oznacza to obecność życia na Marsie.

Aby woda była płynna w tak niskich temperaturach, woda pod Antarktydą musiałaby być naprawdę słona, co utrudniałoby przetrwanie w niej jakichkolwiek organizmów drobnoustrojowych.

„Jednak daje nadzieję, że w przeszłości, gdy klimat był mniej surowy, było więcej środowisk nadających się do zamieszkania”.

W 2018 roku naukowcy wykorzystali radar Mars Express Europejskiej Agencji Kosmicznej do zbadania marsjańskiej pokrywy lodowej. Odkrył, że obszar pod lodem silnie odbija sygnały radarowe – co prowadzi naukowców do sugestii, że jest to dowód na obecność wody w stanie ciekłym.

Ale potem pojawił się zestaw badań, które sugerowały, że inne materiały mogą być dość odblaskowe, a woda jest mniej prawdopodobna jako przyczyna odbić, ponieważ potrzebowałaby innego źródła ciepła, aby pozostać w stanie płynnym. W związku z tym wielu naukowców uważało, że potrzeba więcej dowodów, aby wskazać, że to naprawdę była woda.

Profesor Neil Arnold z Scott Polar Research Institute w Cambridge, który prowadził badania, powiedział: „Połączenie nowych dowodów topograficznych, wyników naszego modelu komputerowego i danych radarowych sprawia, że ​​jest prawdopodobne, że istnieje co najmniej jeden obszar cieczy subglacjalnej wody na Marsie dzisiaj i że Mars jest nadal aktywny geotermalnie, aby utrzymać płynną wodę pod czapą lodową”.

Dodatkowe pokrycie przez Stowarzyszenie Prasowe