Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Naukowcy znajdują sposób na usunięcie cząstek plastiku zanieczyszczonych bakteriami mikrobiologia

Mikrobiolodzy opracowali zrównoważony sposób usuwania zanieczyszczających mikroplastików ze środowiska – i chcą do tego wykorzystać bakterie.

Bakterie w naturalny sposób mają tendencję do skupiania się i przyklejania do powierzchni, co tworzy substancję adhezyjną zwaną „biofilmem” – widzimy ją każdego ranka, na przykład podczas mycia zębów i usuwania płytki nazębnej. Naukowcy z Politechniki w Hongkongu (PolyU) chcą wykorzystać tę właściwość adhezyjnych bakterii i stworzyć przypominające taśmę sieci mikroorganizmów, które mogą zbierać mikroplastiki w zanieczyszczonej wodzie, tworząc bańkę, którą można łatwo usunąć i poddać recyklingowi.

Pomimo tych wyników Przedstawiony w środę na dorocznej konferencji Towarzystwa MikrobiologiiWciąż będący wstępnym wynalazkiem, ten wynalazek może utorować drogę do obniżenia poziomu zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi w perspektywie długoterminowej po prostu dzięki zastosowaniu czegoś, co można znaleźć w naturze.

Powiedział: „Konieczne jest opracowanie skutecznych rozwiązań, które zatrzymują, gromadzą, a nawet poddają recyklingowi te mikroplastiki, aby zatrzymać„ plastyfikację ”w naszym naturalnym środowisku. Silvia Lang Liu, Badacz mikrobiologii na Uniwersytecie w Boliwii i główny badacz w tym projekcie.

Mikroplastiki to plastikowe wafle, zwykle mniejsze niż 5 mm, które są przypadkowo uwalniane do środowiska podczas produkcji i demontażu np. Toreb na zakupy lub butelek z wodą – lub podczas codziennych czynności, takich jak pranie odzieży syntetycznej, takiej jak nylon lub używanie środków pielęgnacyjnych. Postać z przecierającymi się mikrokulkami.

Chociaż są małe, ryzyko środowiskowe, na które są narażeni, jest ogromne. Mikroplastiki nie mogą się łatwo rozpuszczać, więc przyklejają się przez długi czas, a także pochłaniają i tworzą toksyczne chemikalia. Rozprzestrzenia się w ściekach i oceanach, co naraża zwierzęta morskie na ryzyko, że ostatecznie je zjedzą i ostatecznie dostaną się do łańcucha pokarmowego i zaszkodzą również zdrowiu ludzkiemu. Według danych, w 2018 roku stwierdzono obecność mikroplastików w ponad 114 gatunkach wodnych Międzynarodowa Organizacja MorskaZnaleziono go w soli, sałacie, jabłkach i nie tylko.

READ  DNA ujawniło co najmniej dwie genetycznie różne grupy ludzi pod koniec ostatniej epoki lodowcowej

Nie ma jednak zrównoważonych, uniwersalnych metod eliminacji mikroplastików.

Dzięki tym badaniom zespół Liu zaprojektował biofilm bakteryjny z bakterii o nazwie Pseudomonas aeruginosa, Zdolne do unieruchamiania fałszywych mikroplastików i wprowadzania ich do wody. Sieci mikrobiologiczne wychwytują te mikroplastiki, zbierają je i zatapiają na dnie wody. Następnie, dzięki „mechanizmowi wychwytywania i uwalniania”, który wykorzystuje gen proliferacji biofilmu, naukowcy mogą uwolnić mikroplastiki z pułapek bakteryjnych i znaleźć duże ilości połączonych mikroplastików gotowych do recyklingu.

„To naprawdę innowacyjne i ekscytujące zastosowanie inżynierii biofilmu do rozwiązania kryzysu związanego z zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi” – powiedział. Dr Joanna Sadler, Naukowiec z Uniwersytetu w Edynburgu nie brał udziału w tym badaniu. „Jednym z największych wyzwań w radzeniu sobie z mikroplastikami jest wychwytywanie tych drobnych cząstek, aby można je było zdegradować i usunąć ze środowiska. Liu i współpracownicy zademonstrowali eleganckie rozwiązanie tego problemu, które ma ogromny potencjał do dalszego rozwoju jako realne- światowa technologia oczyszczania ścieków ”.

Jednak eksperyment jest nadal wstępny: został przeprowadzony jako test sprawdzający poprawność koncepcji w kontrolowanym środowisku laboratoryjnym, a nie w oceanie lub kanalizacji; Dokonano tego przy użyciu szczepu aeruginosa, który jest bakterią przenoszącą choroby, której nie można wykorzystywać w projektach na dużą skalę. Jednak naukowcy są przekonani, że metodę można replikować w celu znalezienia naturalnych bakterii tworzących biofilm bezpośrednio w ściekach lub innych środowiskach wodnych i przemieszczenia stamtąd.

„Jeśli chodzi o zbieranie mikroplastików, jest to interesująca zmiana” – powiedział. Dr. Nicholas Tucker, Starszy wykładowca mikrobiologii molekularnej na Uniwersytecie Strathclyde, który nie brał udziału w badaniu. „Ciekawie będzie zobaczyć, czy jest skalowalny”. Według Takera potrzebne będą dalsze badania dotyczące rodzajów powierzchni, na których można hodować biofilmy.

Jednak takie badania stanowią dobry przykład wielu zastosowań biotechnologii drobnoustrojów i tego, co mogą osiągnąć małe bakterie. „Ogólnie rzecz biorąc, pokazuje to, że drobnoustroje mogą i będą odgrywać rolę na każdym etapie cyklu życia plastiku” – powiedział Tucker.

READ  Ślady wody na Marsie mogą w rzeczywistości świadczyć o czymś innym