Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Naukowcy zaopatrują mikrokomputer w glony przez sześć miesięcy | nowości naukowe i technologiczne

Naukowcy przez sześć miesięcy używali mikrokomputera, wykorzystując wyłącznie prąd elektryczny wytwarzany przez glony.

Komputer nie ma mocy tradycyjnej jednostki obliczeniowej, ale naukowcy uważają, że może działać jako niezawodny, odnawialny sposób zasilania małych urządzeń.

Ma rozmiar baterii AA i wykorzystuje rodzaj niebiesko-zielonych alg, które wytwarzają niewielki prąd elektryczny podczas fotosyntezy światła słonecznego w energię.

Naukowcom z Uniwersytetu Cambridge udało się uchwycić część tej energii za pomocą aluminiowej elektrody do zasilania mikroprocesora Arm Cortex M0+.

Według naukowców cały system jest wykonany z „zwykłych, niedrogich i wysoce nadających się do recyklingu materiałów” i sugerują, że setki tysięcy chipów można wykorzystać do zasilania małych komputerów w sytuacjach zdalnych lub poza siecią.

To małe urządzenie jest z pewnością w tej chwili eksperymentalne, a naukowcy nie sugerują żadnych zastosowań przemysłowych.

Zauważają jednak, że są znacznie tańsze w produkcji niż baterie, które opierają się na materiałach niezrównoważonych, takich jak pierwiastki ziem rzadkich, które są bardziej przyjazne dla środowiska niż materiały niebezpieczne stosowane w materiałach fotowoltaicznych zasilanych energią słoneczną.

Ale jeszcze bardziej imponujące niż to, jak urządzenie nadaje się do recyklingu, jest to, jak długo trwało.

„Byliśmy pod wrażeniem tego, jak dobrze system działał przez długi czas” – powiedział dr Paolo Bombelli z University of Cambridge.

„Myśleliśmy, że to może się skończyć po kilku tygodniach, ale to trwało” – dodał Bombelli, którego zespół biochemików opublikował w czasopiśmie artykuł szczegółowo opisujący ich tworzenie. Nauki o energii i środowisku.

Inny starszy autor, profesor Christopher Howe, powiedział: „Nasz aparat fotosyntetyczny nie działa tak, jak bateria, ponieważ stale wykorzystuje światło jako źródło energii”.

Ponieważ glony wytwarzają własne pożywienie za pomocą fotosyntezy, nie ma potrzeby ich dokarmiać.

Naukowcy odkryli, że w nocy nadal funkcjonował bez światła, co, jak podejrzewają, było w stanie magazynować energię do przetwarzania pożywienia.

READ  Finn Harps ma nadzieję, że zwycięstwo nad Longford da im chwilę wytchnienia

Czytaj więcej: Brytyjski producent chipów Arm nie został przejęty przez USA – ale czy może być skierowany na Wall Street?

Cortex M0+ jest opisywany jako „najbardziej energooszczędny procesor ARM dostępny do ograniczonych zastosowań wbudowanych”.

Arm, wiodąca brytyjska firma technologiczna, stoi za projektami chipów komputerowych używanych w praktycznie każdym smartfonie na świecie, a także w wielu innych.

Niedawna oferta przejęcia o wartości 66 miliardów dolarów przez amerykańskiego producenta Nvidię została porzucona po kontroli regulacyjnej.