Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Naukowcy z NASA twierdzą, że dowody na starożytne życie na Marsie zostały „wymazane”

Naukowcy twierdzą, że dowody na starożytne życie na Marsie zostały „wymazane”, ponieważ łazik Curiosity odkrywa, że ​​​​części skalistego zapisu czerwonej planety zostały usunięte

Mars zawiera ogromną liczbę starożytnych skał i minerałów w porównaniu z Ziemią, a aby spróbować zebrać więcej informacji o historii planety, naukowcy wysłali Curiosity do krateru Mars Gale.

Krater wysychał przez miliardy lat, a naukowcy mają dowody na to, że bardzo słona woda (solanki) przenika przez szczeliny w dnie jeziora i zmienia minerały pod nim.

Korzystając z instrumentu CheMin (dyfrakcja rentgenowska w chemii i mineralogii), naukowcy porównali próbki pobrane z dwóch regionów oddalonych od siebie o około 400 metrów. Co zaskakujące, odkryli, że brakuje połowy minerałów ilastych, które spodziewali się znaleźć w jednym obszarze; Zostały one zastąpione przez gliniane kamienie bogate w tlenki żelaza, które nadają Marsowi czerwony kolor.

Możliwe, że słona woda, która przefiltrowała się przez nałożone na siebie warstwy osadów, spowodowała zniknięcie zapisu skalnego. Słona woda prawdopodobnie pochodziła z jezior, które istniały, gdy Mars był bardziej suchy, w przeciwieństwie do jezior słodkowodnych, które istniały, gdy tworzyły się mułowce.

„Myśleliśmy, że gdy te warstwy minerałów ilastych uformowały się na dnie jeziora w kraterze Gale, pozostały w tym stanie, zachowując moment, w którym powstały przez miliardy lat” – powiedział Tom Bristow, główny badacz NASA. Centrum Badawcze Amesa, w komunikat. „Ale solanka później rozbiła te gliniaste minerały w niektórych miejscach, zasadniczo ponownie ustanawiając rekord skalny”.

Naukowcy uważają, że te odkrycia pokazują wpływ zmiany klimatu na Marsa, która miała miejsce eony temu. NASA wiedziała już, że zanim jeziora Krateru Gale wyschły, wody gruntowe przesunęły się pod powierzchnię, rozpuszczając i maskując chemikalia, które naukowcy mogli badać.

Po osadzeniu tych minerałów iłowiec zmienił się w wyniku interakcji z nimi w procesie znanym jako „pocenie”, który komplikuje lub wymazuje zdolność naukowców do zrozumienia przeszłej historii gleby. Jednak tworzy to również podziemne doświadczenie, które może wspierać życie drobnoustrojów – znane na Ziemi jako „głęboka biosfera”.

READ  Nowe badania wzmacniają związek między lodowcami a kłopotliwym „wielkim niedopasowaniem” Ziemi

„To doskonałe miejsca do szukania dowodów starożytnego życia i mierzenia możliwości zamieszkania” – powiedział John Grotzinger, współpracownik naukowy CheMin w Caltech. „Chociaż pocenie może wymazać oznaki życia w pierwotnym jeziorze, tworzy gradienty chemiczne potrzebne do podtrzymania życia pod powierzchnią, więc jesteśmy naprawdę podekscytowani, aby się dowiedzieć”.

Naukowcy powiedzieli, że mają szczęście, że udało im się znaleźć mułowce tak blisko siebie, że mogą wykorzystać naukę górniczą, aby dowiedzieć się, która część marsjańskiej skały oświetli nasze poszukiwania obcego życia, a która nie.

Informacje te mogą być również wykorzystywane przez Zespół NASA Mars 2020 Perseverance ocenia i wybiera próbki skał, które można zwrócić na Ziemię.