Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Naukowcy z Hongkongu i Makau gromadzą się, aby zarejestrować się na chińskie misje kosmiczne Xinhua

Zrzut ekranu wykonany w Beijing Aerospace Control Center 17 września 2022 r. pokazuje astronautę Qin Dong z Shenzhou-14 powracającego do modułu laboratoryjnego stacji kosmicznej Wentian po zakończeniu czynności poza pojazdem (EVA). (Xinhua/Guo Zhongzheng)

Podania dla specjalistów od ładunków, typu astronauty odpowiedzialnego przede wszystkim za prowadzenie eksperymentów i badań kosmicznych, zamknięto w czwartek w Specjalnym Regionie Administracyjnym Hongkongu, po upływie terminu składania wniosków w Specjalnym Regionie Administracyjnym Makau.

HONG KONG, 28 października (Xinhua) Naukowcy i inżynierowie ze Specjalnego Regionu Administracyjnego Hongkongu w Chinach oraz Specjalnego Regionu Administracyjnego Makau odpowiedzieli z wielkim entuzjazmem na pierwszą w historii możliwość dołączenia do tego kraju. załogowe misje kosmiczne.

Podania dla specjalistów od ładunków, typu astronauty odpowiedzialnego przede wszystkim za prowadzenie eksperymentów i badań kosmicznych, zamknięto w czwartek w Specjalnym Regionie Administracyjnym Hongkongu, po upływie terminu składania wniosków w Specjalnym Regionie Administracyjnym Makau.

Rekrutacja została uruchomiona na początku tego miesiąca, po raz pierwszy stan rekrutował kandydatów na specjalistów od ładunków ze swoich regionów poszukiwawczo-ratowniczych.

Biuro Innowacji, Technologii i Przemysłu Specjalnego Regionu Administracyjnego Hongkongu, które jest odpowiedzialne za proces kontroli w Hongkongu, poinformowało, że do środy otrzymało prawie 50 wniosków, z których wiele pochodziło z uniwersytetów, instytutów badawczych i lokalnych firm .

Liczba ta została uznana za pożądaną w związku z rygorystycznymi wymaganiami specjalistów od ładowności.

Zgodnie z oficjalnymi zapowiedziami kandydaci muszą być obywatelami Chin w wieku od 30 do 45 lat, z doktoratem w odpowiedniej dziedzinie i co najmniej trzyletnim doświadczeniem zawodowym w odpowiedniej dyscyplinie. Muszą także spełniać pewne cechy fizyczne.

Benny Zi, dyrektor Biura ds. Badań i Usług Transferu Wiedzy na Chińskim Uniwersytecie w Hongkongu (CUHK), powiedział Xinhua, że ​​liczba kandydatów do CUHK i różnorodność ich środowisk przerosła jego oczekiwania.

Zrzut ekranu wykonany w Beijing Aerospace Control Center 30 września 2022 r. pokazuje jednostkę Laboratorium Wentian oddzieloną od jednostki bazowej Stacji Kosmicznej Tianhe i dokonującą konwersji. (Xinhua/Guo Zhongzheng)

READ  Zarejestruj się już dziś w naszej Black Ops Space Cafe prowadzonej przez dr Emmę Gatti 29 marca 2023 r.

„Wszyscy byli bardzo podekscytowani” – powiedział. „Hongkong ma przewagę konkurencyjną w zakresie badań podstawowych, a zatrudnianie specjalistów od ładunków jest wielką inspiracją dla naukowców, ponieważ daje im możliwość uczestniczenia w krajowych projektach badawczych”.

Dla młodych naukowców z Hongkongu i Makau niebo nie jest już granicą.

Hao Xiaotian, 31-letni doktor z Uniwersytetu Nauki i Technologii w Hongkongu, powiedział, że zdecydował się zarejestrować, gdy tylko został poinformowany o możliwości.

„Nigdy nie sądziłem, że moje dziecięce marzenie o zostaniu astronautą może się pewnego dnia spełnić” – powiedział.

Jako współzałożyciel firmy zajmującej się hodowlą technologii sztucznej inteligencji (AI), Hao wykorzystuje sztuczną inteligencję do hodowli krabów. Zastanawiał się, jak wyglądałby „krab kosmiczny” i, co ważniejsze, jak ludzie mogliby hodować kraby i inne rodzaje pożywienia w kosmosie, gdyby ludzie byli w stanie osiedlić się na innych planetach.

Vivian Ya Fan Wang, profesor nadzwyczajny specjalizujący się w biochemii na Uniwersytecie w Makau, zamierza prowadzić badania w kosmosie.

Powiedziała, że ​​gdyby miała szczęście udać się w kosmos, byłaby zainteresowana tym, jak środowisko mikrograwitacyjne wpływa na ekspresję genów, strukturę i funkcję białek, a także na cykl komórkowy.

„Mam nadzieję, że dzięki badaniom podstawowym położę solidne podstawy pod przyszłe badania astrobiologii” – powiedziała.

Hongkong i Makau są domem dla wielu światowej sławy uniwersytetów i mają przewagę konkurencyjną w badaniach podstawowych. Jednak sposób wprowadzania na rynek wyników badań i przekształcania wiedzy w dochodowe gałęzie przemysłu stanowi wąskie gardło wstrzymujące lokalny postęp technologiczny. Analitycy twierdzą, że kampania rekrutacyjna specjalistów będzie okazją do przyspieszenia rozwoju innowacji w Hongkongu i Makau.

„To katalizator zmian w nowej gospodarce kosmicznej Hongkongu” – powiedział Quentin Parker, dyrektor Laboratorium Badań Kosmicznych na Uniwersytecie w Hongkongu.

Sun Dong, sekretarz ds. innowacji, technologii i przemysłu rządu Specjalnego Regionu Administracyjnego Hongkongu, powiedział, że przestrzeń kosmiczna jest dla Hongkongu ważną gałęzią przemysłu pod względem rozwoju przemysłowego, a technologia kosmiczna będzie wspierać rozwój technologiczny i gospodarczy Hongkongu w przyszłości.

READ  Astronauta Artemis 2 wyjaśnia, dlaczego misja została przełożona na 2025 rok (wyłącznie)

Kampania rekrutacyjna Payload Specialized zainspirowała również wielu młodych ludzi w Hongkongu i Makau do realizacji swoich marzeń w kosmosie, a jednym z nich jest Aidan Wong, uczeń szkoły podstawowej z Hongkongu.

Co dwa tygodnie Wong udaje się do Muzeum Kosmicznego w Hongkongu, aby poznać astronomię i marzyć o zostaniu naukowcem.

Kiedy dowiedział się, że pewnego dnia będzie miał szansę zostać astronautą, wyjaśnił swój cel.

„Zamierzam polecieć w kosmos i zostać astronautą badającym czarne dziury” – powiedział.