Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Naukowcy wytropili źródło wielu tajemniczych gwałtownych wybuchów radiowych

Dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Hubble’a NASA naukowcy byli w stanie prześledzić pochodzenie kilku szybkich tajemniczych rozbłysków radiowych (FRBS) w pięciu odległych galaktykach.

W sumie lokalizacje ośmiu FRB – intensywnych błysków energii występujących w różnych częściach nieba, które trwają kilka tysięcznych sekundy – zostały śledzone przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz.

Te galaktyki z ramionami spiralnymi znajdują się w głębokiej przestrzeni, w odległości od 400 milionów do 9 miliardów lat świetlnych. Jeden rok świetlny to około 6 bilionów mil.

Naukowcom udało się znaleźć FRB dzięki promieniom ultrafioletowym i bliskiej podczerwieni wykrytym przez szerokie pole Hubble’a 3. Dokładnie zlokalizowali pięć FRB, ale trzy są nadal niejednoznaczne.

Wyniki, które mają zostać opublikowane w kolejnym numerze The Astrophysical Journal i można je przeczytać pod adresem Repozytorium ArXivNaukowcy byli zaskoczeni, ponieważ przez większość czasu nie są nawet pewni, od czego zacząć badania.

Przewiń w dół, aby obejrzeć film

„Nasze odkrycia są ekscytujące i nowe” – powiedziała główna autorka badania, Alexandra Mannings, w publikacji A. komunikat. Jest to pierwsze renderowanie w wysokiej rozdzielczości grupy FRB, a Hubble ujawnia, że ​​pięć z nich znajduje się w pobliżu lub na ramionach spiralnych galaktyki.

„ Większość galaktyk jest masywnych i stosunkowo młodych, a nadal tworzą gwiazdy. Obrazowanie pozwala nam lepiej zrozumieć ogólne cechy galaktyki macierzystej, takie jak jej masa i tempo powstawania gwiazd, a także sprawdzić, co dzieje się na terenie FRB, ponieważ Hubble ma dużą dokładność.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a NASA śledzi pochodzenie wielu szybkich radiowych eksplozji w galaktykach znajdujących się w odległości od 400 milionów do 9 miliardów lat świetlnych od Ziemi w „galaktykach spiralnych”.

Przyczyna FRBS, która mogłaby wygenerować nawet 500 milionów słońc w ciągu zaledwie kilku milisekund, wciąż wymykała się naukowcom

Przyczyna FRBS, która mogłaby wygenerować nawet 500 milionów słońc w ciągu zaledwie kilku milisekund, wciąż wymykała się naukowcom

NASA zaobserwowała, że ​​światło ultrafioletowe śledzi blask młodych gwiazd wokół zwiniętych ramion galaktyki, umożliwiając Hubble’owi zlokalizowanie FRB.

Wyniki Hubble’a potwierdzają również wcześniejsze koncepcje, że FRB powstały z gwiazd ferromagnetycznych, które są gwiazdami neutronowymi z polami magnetycznymi.

Te gwiazdy mają magnesy 10 bilionów razy silniejsze niż zwykłe magnesy na lodówkę, co czyni je najpotężniejszymi magnesami we wszechświecie.

„Ze względu na ich silne pola magnetyczne gwiazdy magnetyczne są całkowicie nieprzewidywalne” – wyjaśnił Fung. W tym przypadku uważa się, że FRB pochodzą z rozbłysków z magneto-magnetara. Masywne gwiazdy przechodzą gwiezdną ewolucję i stają się gwiazdami neutronowymi, z których niektóre mogą być silnie namagnesowane, powodując rozbłyski i procesy magnetyczne na ich powierzchniach, które mogą emitować światło radiowe. Nasze badanie pasuje do tego obrazu i wyklucza bardzo małe lub bardzo stare szczepy FRB.

Ponieważ jest w stanie wytworzyć taką samą ilość energii w ciągu jednej tysięcznej sekundy, co Słońce przez cały rok, przyczyna FRBS nadal wymyka się naukowcom.

Ich krótki czas trwania sprawia, że ​​są niezwykle trudne do śledzenia i badania, ale ostatnie obserwacje Hubble’a, które wyostrzyły obrazy, były w stanie zapewnić dodatkowy kontekst.

„ Technika ta okazała się bardzo skuteczna w identyfikacji przodków innych typów stanów nieustalonych, takich jak supernowe i rozbłyski gamma ” – powiedział współautor badania i adiunkt na Northwestern University Wayne Fei Fung z Northwestern University w oświadczeniu. Hubble również odegrał dużą rolę w tych badaniach.

Animacja artysty pokazująca, jak wygląda gwałtowna eksplozja radiowa widziana w kosmosie

Animacja artysty pokazująca, jak wygląda gwałtowna eksplozja radiowa widziana w kosmosie

Droga Mleczna to także galaktyka spiralna, należąca do najpowszechniejszych typów galaktyk.

Obecnie naukowcy wciąż nie wiedzą, jak często pojawiają się FRB i dlaczego niektóre się powtarzają, a inne nie.

READ  Odkryta bezgwiezdna galaktyka pochodzi z zarania dziejów?

Prawie 1000 FRB zostało odkrytych od czasu wykrycia pierwszego Obserwatorium Radiowego Parkesa w lipcu 2001 roku.

Jednak naukowcy nie opisali dokładnie pierwszego FRB, znanego jako Lorimer Burst FRB 010724, aż do 2007 roku.

Od tego czasu naukowcy byli w stanie wskazać pochodzenie tylko 15 z nich, pozostawiając wiele poza obecnym rozumieniem naukowców.

Niewielka grupa naukowców spekulowała, że ​​niektóre FRB mogą być markerami cywilizacji pozaziemskiej, ale Institute for the Search of Extraterrestrial Intelligence (SETI) powiedział w 2019 roku, że nie wydaje się to prawdopodobne.

Organizacja napisała Post na blogu. Źródła są rozproszone w przestrzeni międzygalaktycznej i wydaje się, że kooperacyjny przestrzenny układ zachowań, nawet jeśli komunikacja jednokierunkowa trwa kilka miliardów lat, jest mało prawdopodobny – powiedzmy to lekko.

Szybkie wybuchy radiowe to krótkie emisje radiowe z kosmosu o nieznanym pochodzeniu

Szybkie rozbłyski radiowe lub FRB to emisje radiowe, które pojawiają się tymczasowo i losowo, co czyni je nie tylko trudnymi do znalezienia, ale także trudnymi do zbadania.

Tajemnica wynika z faktu, że nie wiadomo, co mogło spowodować tak krótką i ostrą eksplozję.

To doprowadziło niektórych do spekulacji, że może to być wszystko, od zderzających się gwiazd po sztucznie stworzone litery.

Naukowcy poszukujący szybkich rozbłysków radiowych (FRB), niektórzy uważają, że mogą to być sygnały od istot pozaziemskich, które mogą pojawiać się co sekundę.  Niebieskie kropki w wyobrażeniu tego artysty o włóknistej strukturze galaktyk obejmujących całe niebo to sygnały z FRB

Naukowcy poszukujący szybkich rozbłysków radiowych (FRB), niektórzy uważają, że mogą to być sygnały od istot pozaziemskich, które mogą pojawiać się co sekundę. Niebieskie kropki w wyobrażeniu tego artysty o włóknistej strukturze galaktyk to sygnały z FRB

Pierwszy FRB, a raczej „usłyszany” przez radioteleskopy, został zaobserwowany w 2001 roku, ale został odkryty dopiero w 2007 roku, kiedy naukowcy analizowali dane archiwalne.

Było to jednak tak tymczasowe i pozornie przypadkowe, że astronomom zajęło lata, zanim zgodzili się, że nie była to awaria jednego z instrumentów teleskopu.

READ  NASA rozpoczyna dwie fascynujące misje na Wenus w nadziei, że dowie się, czy nadaje się ona do zamieszkania jak Ziemia – i jak stała się piekielną dziurą

Naukowcy z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics wskazują, że FRB można wykorzystać do badania struktury i ewolucji wszechświata, niezależnie od tego, czy ich pochodzenie jest w pełni poznane.

Szeroka gama odległych FRB może działać jako czujniki materiału na gigantyczne odległości.

Ten materiał zakłócający rozmywa sygnał z KMPT, szczątkowe promieniowanie z Wielkiego Wybuchu.

Dokładne badanie tej zazębiającej się materii powinno dać lepsze zrozumienie podstawowych składników kosmosu, takich jak względne ilości zwykłej materii, ciemnej materii i ciemnej energii, które wpływają na szybkość rozszerzania się wszechświata.

FRB można również wykorzystać do śledzenia tego, co rozbiło „zamglenie” atomów wodoru, które krążyły we wczesnym Wszechświecie, na wolne elektrony i protony, gdy temperatura opadła po Wielkim Wybuchu.