Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Naukowcy wiedzą teraz, że kształt naszej galaktyki bardzo różni się od tego, co pierwotnie sądzono

Naukowcy wiedzą teraz, że kształt naszej galaktyki bardzo różni się od tego, co pierwotnie sądzono

Od dawna uważano, że Droga Mleczna rozgałęzia się na cztery ramiona, ale naukowcy uważają teraz, że składa się ona tylko z dwóch spiralnych ramion.

Napisane przez Seana Thiessena | opublikowany

Naukowcy zmieniają kształt galaktyki. A przynajmniej oni to rozumieją. Według wcześniejszego raportu Space.comZespół naukowców wykorzystał dane z zaawansowanych teleskopów i innych instrumentów do mapowania kształtu Drogi Mlecznej i wymyślił teorię, że jest to dwuramienna spirala, w przeciwieństwie do wcześniejszego przekonania, że ​​ma cztery ramiona.

Ostatnie badania wykazały, że każda galaktyka może mieć kształt eliptyczny, nieregularny lub spiralny. Galaktyki spiralne są najpowszechniejsze i zwykle mają dwa główne ramiona, które odchodzą od środka i rozdzielają się na mniejsze ramiona.

Od dawna uważano, że Droga Mleczna jest dziwnym wyjątkiem od tego powszechnego kształtu. Naukowcy wcześniej zakładali, że nasza galaktyka jest spiralą z czterema głównymi ramionami wychodzącymi z gromady gwiazd w centrum.

martwe gwiazdy

Chociaż wielu uważa, że ​​Droga Mleczna jest wyjątkowa pod tym względem, dlaczego przybrała ten wyjątkowy kształt, pozostaje tajemnicą. Nowe dane sugerują, że Droga Mleczna może wcale nie być odrębna. Astronomowie z Chińskiej Akademii Nauk w Purple Mountain i National Astronomical Observatories przeanalizowali dane z wielu źródeł, aby zbudować nowy model galaktyki.

Zespół zmierzył odległości między około 200 gwiazdami w Drodze Mlecznej, aby stworzyć mapę galaktyki. Połączyli te dane z pomiarami z teleskopu Gaia Europejskiej Agencji Kosmicznej. Skoncentrowali odczyty teleskopu na ponad 1000 gromadach galaktyk i 24 000 gwiazd OB.

Te duże gwiazdy płoną gorąco, jasno i szybko, co oznacza, że ​​poruszają się bardzo mało w ciągu swojego życia i są stosunkowo łatwe do śledzenia. Zespół zmierzył ruch gwiazd względem Ziemi, aby uszczegółowić swój nowy model galaktyki. Teoria, którą wymyślił zespół, jest taka, że ​​Droga Mleczna ma gęstą poprzeczkę biegnącą przez jej centrum, z której wychodzą dwie główne gałęzie ramion.

READ  Astronomowie odkryli tajemniczą planetę, która nie powinna istnieć

Na krawędziach galaktyki znajdują się rozczłonkowane ramiona, które nie są połączone z gęstą gromadą gwiazd w jej centrum. Uważa się, że te rozczłonkowane ramiona są wynikiem kolizji galaktycznych głęboko w historii Drogi Mlecznej. Kiedy nasza galaktyka zderzyła się z inną, a może kilkoma innymi, doszłoby do fragmentacji, która stworzyła kształt, który obecnie określają naukowcy.

Zespół przyznaje, że ten nowy model galaktyki jest niekompletny. Będą nadal dodawać dane z innych źródeł oraz z bieżących wyników Gaia, która ma być aktywna przez co najmniej kolejne dwa lata.

Metody, które doprowadziły zespół badawczy do modelu Drogi Mlecznej z ramionami spiralnymi, mogą zmienić sposób, w jaki naukowcy podchodzą do modelowania galaktyk we wszystkich dziedzinach. Ich proces określania struktury galaktycznej rzuca nowe światło na kształt naszej galaktyki i może nadal rzucać światło na tajemnice innych ludzi.

W miarę jak naukowcy nadal rozwiązują tajemnice kosmosu, nasze rozumienie wszechświata i naszej galaktyki ewoluuje. Misja mapowania galaktyki jest daleka od ukończenia, ale ludzkość jest o krok bliżej zrozumienia, w jaki sposób kształt naszej galaktyki pasuje do układanki wszechświata.