Potężne tsunami na Marsie mogło być spowodowane uderzeniem asteroidy, podobnym do tego, które zniszczyło dinozaury 66 milionów lat temu.
Naukowcy uważają, że gigantyczna fala, dochodząca do 250 metrów wysokości, powstała około 3,4 miliarda lat temu w wyniku uderzenia asteroidy lub komety w płytki ocean na północnych nizinach Czerwonej Planety.
Do tej pory położenie krateru pozostawionego przez asteroidę nie jest jasne.
Naukowcy z Planetary Science Institute w Tucson w Arizonie przeanalizowali mapy powierzchni Marsa, które powstały na podstawie zdjęć z poprzednich misji na planetę.
Zidentyfikowali krater – zwany Buhl – o średnicy 110 kilometrów, który ich zdaniem został spowodowany przez asteroidę.
Znajduje się na obszarze, który według wcześniejszych badań był zanurzony w wodach oceanu na głębokość 120 metrów poniżej poziomu morza.
Naukowcy uważają, że powstał 3,4 miliarda lat temu na podstawie jego położenia nad i pod skałami pochodzącymi z tego okresu.
Przeprowadzili symulacje kolizji asteroid i komet, aby określić, jaki rodzaj uderzenia Buhl może wywołać i czy wywołało to potężne tsunami.
Przeprowadzono symulację, która utworzyła krater o wymiarach podobnych do krateru Buhla przez 9-kilometrową asteroidę, która napotkała silny opór Ziemi, uwalniając 13 milionów megaton energii TNT.
Kolejna 3-kilometrowa asteroida, która napotkała słaby opór Ziemi, uwolniła 0,5 megaton energii TNT.
Czytaj więcej:
Naukowcy dyskutują o wykorzystaniu satelitów do „wysyłania” energii słonecznej zebranej z kosmosu na Ziemię
Meteoryt Winchcombe potwierdza teorię dotyczącą pochodzenia ziemskich oceanów
Jedna megatona trotylu odpowiada sile miliona ton.
Ilość energii uwolnionej przez najpotężniejszą megatonę, jaką kiedykolwiek testowano, wynosiła około 57 megaton energii trotylu.
W obu symulacjach kratery o średnicy 110 km wygenerowały potężne tsunami w odległości do 1500 km od centrum miejsca uderzenia.
Analiza gigantycznej fali uwolnionej przez uderzenie asteroidy o średnicy 3 km wskazuje, że tsunami mogło osiągnąć 250 metrów na Ziemi.
Efekt Pohla został porównany do krateru Chicuxlub zakopanego pod meksykańskim półwyspem Jukatan, po którym wymarły dinozaury.
„Położenie tego miejsca wzdłuż górzystego płata wyrównanego z erozyjnymi kanionami potwierdza pochodzenie gigantycznego tsunami” – napisali naukowcy w czasopiśmie Scientific Reports o swoim przełomie.
Dodali: „Nasze wyniki wskazują, że skały i sole glebowe w miejscu lądowania są pochodzenia morskiego, co wymaga naukowego ponownego rozważenia informacji zebranych z pierwszych pomiarów w miejscu na Marsie”.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
Firma zajmująca się planowaniem powierzchni handlowych CADS postrzega technologię jako odpowiedź na Święta Wielkanocne i inne sezonowe wyzwania w 2024 r. — Retail Technology Innovation Hub
Astronomowie odkryli, że woda unosi się w części przestrzeni, która tworzy planetę
Tęskniłam za nim bardzo długo! Satelita NASA i martwy rosyjski statek kosmiczny zbliżają się do siebie na swojej orbicie