Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Naukowcy twierdzą, że bardzo rzadka para gwiazd zachowuje się „dziwnie”

Według naukowców, którzy go odkryli, nowo odkryty i bardzo rzadki układ podwójny gwiazd wydaje się zachowywać bardzo dziwnie.

Ten system jest tak niezwykły, że uważa się, że jest ich tylko około 10 w całej naszej rozległej galaktyce Drogi Mlecznej.

Ma wszystkie warunki, aby ruszyć naprzód i wywołać kilonową lub eksplozję, która ma miejsce, gdy zderzają się gwiazdy neutronowe, powodując eksplozję tak potężną, że można ją wykryć w całym wszechświecie.

„Wiemy, że Droga Mleczna zawiera co najmniej 100 miliardów gwiazd i prawdopodobnie setki miliardów więcej. Ten niezwykły układ podwójny jest zasadniczo jednym z całości” – powiedział astronom z NOIRLab i współautor nowego badania, André-Nicolas Chené Dziesięć miliardów.” Przed rozpoczęciem naszych badań szacowaliśmy, że w galaktyce spiralnej, takiej jak Droga Mleczna, powinien istnieć tylko jeden lub dwa systemy.

Astronomowie, którzy go znaleźli, twierdzą, że układ podwójny gwiazd jest jasny w zakresie rentgenowskim i ma dużą masę. Ale jest to szczególnie niezwykłe, ponieważ obie gwiazdy krążą wokół siebie po, jak mówią, „dziwnej, kołowej” ścieżce.

Wydaje się, że powstał, gdy eksplodująca gwiazda lub supernowa wygasła, zamiast eksplodować podczas zwykłej dramatycznej eksplozji.

Jej dziwna orbita pomogła naukowcom stwierdzić, że jedna z dwóch gwiazd jest „wyczerpaną” supernową. Oznacza to, że gdy gwiazda zużyje swoje paliwo, a jej jądro zapadnie się, następuje stosunkowo słaba eksplozja.

Zwykle eksplozja ta wypycha gwiazdy na długą, eliptyczną orbitę. Ale w gwieździe nie było wystarczająco dużo energii, aby spowodować taką eksplozję, więc dwie gwiazdy pozostały blisko siebie na kołowej orbicie.

Z biegiem czasu połączą się, wysyłając potężne fale grawitacyjne przez wszechświat i pozostawiając po sobie ciężkie pierwiastki, takie jak srebro i złoto.

READ  Nagła masa cząstki grozi wywróceniem Modelu Standardowego do góry nogami

Para gwiazd jest dziwna sama w sobie. Ale naukowcy mają nadzieję, że znalezienie takich systemów pomoże nam lepiej radzić sobie z obecnością kilonowych, tych dramatycznych wyjaśnień, o których uważa się również, że są źródłem złota we wszechświecie.

„Od pewnego czasu astronomowie spekulowali na temat dokładnych warunków, które mogą ostatecznie doprowadzić do powstania kilonowej” – powiedział dr Cheney. „Te nowe wyniki pokazują, że przynajmniej w niektórych przypadkach dwie siostrzane gwiazdy neutronowe mogą się łączyć, gdy jedna powstała bez klasycznej eksplozji supernowej”.

Znany jako CPD-29 2176, system znajduje się około 11 400 lat świetlnych od Ziemi. Po raz pierwszy zauważony przez należące do NASA Neil Gehrels Swift Observatory, późniejsze obserwacje za pomocą 1,5-metrowego teleskopu SMARTS w Chile potwierdziły jego niezwykłą naturę.

Odkrycia opisano w nowym artykule naukowym opublikowanym w czasopiśmie Natura Dziś nosi tytuł „Podwójny układ rentgenowski o dużej masie wywodzący się z ultraabstrakcyjnej supernowej”.