Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Naukowcy odrzucają zdjęcie „pierwszego rekina-goblina widzianego w Morzu Śródziemnym”, ponieważ mogłoby ono faktycznie przedstawiać zwierzynę łowną

Naukowcy odrzucają zdjęcie „pierwszego rekina-goblina widzianego w Morzu Śródziemnym”, ponieważ mogłoby ono faktycznie przedstawiać zwierzynę łowną

  • Naukowcy opublikowali zdjęcie czegoś, co ich zdaniem jest rekinem goblinem na plaży
  • W artykule twierdzili, że był to pierwszy rekord w basenie Morza Śródziemnego
  • Ale użytkownicy mediów społecznościowych znaleźli dokładną replikę gry, która tak wygląda

Biolodzy morscy zostali zmuszeni do żenującego wycofania się z tak zwanego „pierwszego zapisu rekina-goblina” zaobserwowanego w Morzu Śródziemnym.

Nastąpiło to po tym, jak użytkownicy mediów społecznościowych zwrócili uwagę, że opublikowane przez nich zdjęcie może w rzeczywistości przedstawiać plastikową zabawkę.

Dokładna replika rekina goblina została znaleziona w Internecie, która jest uderzająco podobna do tej na zdjęciu naukowców.

Inni eksperci stwierdzili również, że przedstawione stworzenie nie miało wystarczającej liczby skrzeli, miało źle ukształtowane płetwy i wykazywało „nienaturalną sztywność”.

Teraz , Oryginalne zdjęcie zostało całkowicie usunięte z artykułua autorzy przyznali, że „dostępne informacje nie były wystarczające” na poparcie ich twierdzeń.

Zespół z University of Patras w Grecji i University of Aberdeen w Szkocji początkowo opublikował swoje zdjęcie (na zdjęciu) w Journal of Mediterranean Oceanography w maju.
Użytkownicy mediów społecznościowych znaleźli w Internecie dokładną replikę rekina goblina (na zdjęciu), która jest uderzająco podobna do tej na zdjęciu naukowców.

Zespół z University of Patras w Grecji i University of Aberdeen w Szkocji początkowo opublikował swoje zdjęcie Śródziemnomorskie nauki o morzu W maju ubiegłego roku.

Goblińskie rekiny

nazwa: Mitsukurina Ostuni

długość: 12 stóp

Waga: 210 funtów (95 kg) [males]460 funtów (210 kg) [females]

Lokalizacja: Ocean Atlantycki, Spokojny i Indyjski

Moja dieta: Krewetki, kraby, małe ryby i głowonogi

Głębokość: 980 do 4265 stóp (300 do 1300 m)

Typ siedliska: Stoki kontynentalne, podwodne kaniony lub wyżyny, na których występuje obfitość ofiar

Była częścią większego materiału dowodowego obejmującego 21 gatunków zauważonych po raz pierwszy w Morzu Śródziemnym.

Autorzy piszą, że bezimienny naukowiec obywatel odkrył martwego rekina na zdjęciu podczas spaceru po plaży Clicyside na wyspie Anafi w sierpniu 2020 r.

Opisują go jako goblińskiego rekina, Mitsukurina Ostuni – Jest to rzadki gatunek, który żyje w formacjach skalnych na głębokościach większych niż 330 stóp (100 m).

READ  Oszczędność miejsca: Jak projektant wnętrz stworzył dom z dwoma łóżkami w zrujnowanym domku w Peckham

Stworzenie zostało zauważone około 20 stóp (6 m) od brzegu, a następnie ustawione na skałach do wykonania jednego zdjęcia.

Naukowcy napisali, że zidentyfikowali „Potwierdzono, że główne zewnętrzne postacie taksonomiczne to rekin goblin.

Chociaż na zdjęciu nie było taśmy z podziałką, dodali, że „nie miała więcej niż 80 cm wzrostu”, więc myśleli, że to nieletni.

Ponieważ autorzy nie obserwowali ani nie mierzyli próbki w ciele, jest to oparte na raportach pana Papadakisa lub Wizualne porównanie skał poniżej.

Rekiny gobliny zwykle osiągają od 10 do 13 stóp (3 do 4 metrów) długości, chociaż odnotowano okazy prawie dwa razy dłuższe.

Autorzy dodali, że wyniki wskazują „że rozmnażanie gatunku może mieć miejsce w Morzu Śródziemnym.

Rekiny gobliny (na zdjęciu) zwykle osiągają od 10 do 13 stóp (3 do 4 metrów) długości, chociaż odnotowano okazy prawie dwa razy większe.
W listopadzie, po rozpowszechnieniu artykułu, czterech uczonych zdecydowało się opublikować oficjalny komentarz zaprzeczający dowodom zawartym w oryginalnym artykule. Niektórzy twierdzą, że widzą plastikowy „szew” na opublikowanym zdjęciu (na górze) i plastikową kopię (na dole)

W listopadzie, po rozpowszechnieniu artykułu, zdecydowało o tym czterech naukowców Opublikuj oficjalny komentarz Przeciwne dowody w oryginalnym artykule.

Po bliższym zbadaniu tego obrazu i analizie cech morfologicznych M. owstoniPowstają wątpliwości co do autentyczności zdjęcia podanego jako numer wsparcia rejestracyjnego” – napisali.

Dalej oferują 10 punktów spornych, w tym to, że okaz na zdjęciu nie ma zębów i wydaje się, że ma tylko cztery szczeliny skrzelowe.

Użytkownicy Facebooka opublikowali dwie strony omawianego obrazu oraz replikę Mitsukurina owstoni od włoskiego producenta DeAgostini

Jego szczęki również wydawały się wystawać w „nienaturalnym stanie”, ale nigdzie nie widać „wyraźnie dużych zębów”.

Napisali: „Ogólnie rzecz biorąc, sfotografowany okaz wykazuje nienaturalną twardość w porównaniu z miękkimi ciałami świeżych, ale także zakonserwowanych okazów”.

Dodali, że prawa autorskie do obrazu posiada osoba o nazwisku Giannis Papadakis, ale nie jest jasne, czy odkrył okaz.

Chociaż podpis sugeruje, że zdjęcie przedstawia „okaz naturalny”, nie odnosi się konkretnie do oskarżeń, że może faktycznie przedstawiać rekina-zabawkę z tworzywa sztucznego.

Jednak użytkownicy Facebooka opublikowali obraz obok siebie i a Mitsukurina Ostuni Replika włoskiego producenta DeAgostini.

READ  Najstarszy gad morski z epoki dinozaurów został znaleziony na arktycznej wyspie
Eksperci stwierdzili, że sfotografowane stworzenie miało niewystarczające skrzela, płetwy o niewłaściwym kształcie i wykazywało „nienormalną sztywność”. Góra strony: opublikowany obraz. U dołu: Samica rekina goblina znaleziona w Shimizu w Japonii

Jeden z nich skomentował: „Prawdziwe zwierzęta nie mają linii szwów między pyskiem a brzuchem… Zmieniłem zdanie”.

Inny dodał: „Nie mogę uwierzyć w to, co właśnie przeczytałem… Po prostu nie mogę… To mnie przerasta… Oczyść oczy z piasku!!! Ten półdupski gobliński płód jest pluszowy!! !!!’

W styczniu trzej współautorzy obrazu, Athanasius Anastasiades, Evangelos Papadimitriou i dr Fritjof Cooper, dokonali przeglądu swoich badań.

Powiedzieli, że rekin miał najprawdopodobniej 18 cm długości, a nie 31 cali (80 cm).

Wyjaśnili, że był to płód, a wskazane różnice w stosunku do znanych okazów wynikały z wad rozwojowych.

Uważa się, że nowonarodzone rekiny gobliny mają około 32 cali (82 cm) długości, czyli długość najmniejszego znanego okazu.

Uczeni nie zaakceptowali tych interpretacji, a 20 marca trzej autorzy całkowicie usunęli obraz i poprawioną interpretację z artykułu.

Powiedzieli, że było to spowodowane „resztkową niepewnością” co do autentyczności dowodów fotograficznych i informacji od fotografa.

Mimo to dr Cooper podwoił swoje twierdzenie, że rekin na zdjęciu jest dla niego „autentyczny”. Codzienna Bestia.

„Chociaż mamy wszelkie powody, by zakładać, że odkrycie jest prawdziwe (wielu ekspertów od rekinów śródziemnomorskich i [two] Anonimowi recenzenci zaakceptowali i poparli publikację tego artykułu!), inni współpracownicy wywołali całkowicie nieetyczne kontrowersje i twierdzili, że okaz był wyrzuconą plastikową figurką.

„Aby uniknąć dalszych szkód i biorąc pod uwagę, że okaz nie został zachowany przez naukowca-obywatela Anafi (Papadakis), zdecydowaliśmy się wycofać artykuł”.

Prawda kryjąca się za fałszywym „kotem wężem”, który oszukał internet

Przez ostatnie dwa tygodnie w mediach społecznościowych krąży zdjęcie kota z przerażającymi czarno-żółtymi plamami na ciele.

W towarzyszącym mu tekście czytamy, że jest to „kot-wąż”, „najrzadszy gatunek kota na ziemi”, który żyje w „trudno dostępnych obszarach lasów deszczowych Amazonii”.

Posty na Facebooku, Twitterze i TikToku zawierają tysiące udostępnień, a użytkownicy zmagają się w komentarzach, czy to prawda, czy mistyfikacja.

READ  Król Karol potrzebuje przestrzeni od królowej Camilli?

Cóż, okazuje się, że są całkiem fałszywe, co potwierdził twórca oryginalnego postu, rosyjski użytkownik Facebooka, Alex Vasilev.

„O ile rozumiem, do jego stworzenia wykorzystano system sztucznej inteligencji, którego nie wiem, ponieważ nie mogłem znaleźć autora rysunku” – powiedział MailOnline.

Przeczytaj więcej tutaj

Przez ostatnie dwa tygodnie w mediach społecznościowych krąży zdjęcie kota z przerażającymi czarnymi i żółtymi plamami na ciele (na zdjęciu)