Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Naukowcy odkrywają, że jeden z największych krajów świata „dzieli się na dwie części”

Zespół geofizyków przedstawił nowe badanie wskazujące, że jeden z największych krajów świata dzieli się na dwie części.

Teorię po raz pierwszy zaprezentowano na konferencji Amerykańskiej Unii Geofizycznej, która odbyła się w grudniu 2023 roku.

Badanie – pt Pęknięcie i rozwarstwienie indyjskiego płaszcza litosferycznego podczas subdukcji płaskich płyt, południowo-wschodni Tybet – Bada powstawanie Himalajów.

Himalaje to pasmo górskie obejmujące pięć krajów – Indie, Pakistan, Nepal, Chiny i Bhutan – a według Towarzystwa Geologicznego „Himalaje i Płaskowyż Tybetański powstały w wyniku zderzenia płyt indyjskiej i euroazjatyckiej”. Malarstwo rozpoczęło się 50 milionów lat temu i trwa do dziś.

Badanie – prowadzone przez Lin Liu, Danian Shi, Simon L. Klemperer i innych. – Zaczął badać zawartość helu w źródłach tybetańskich i przedstawił nową teorię dotyczącą płyt leżących pod pasmem górskim.

W badaniu przyjrzano się płytom znajdującym się pod Himalajami.  Źródło obrazu: Getty Images/Nazim Ali Khan/Noor Photo
W badaniu przyjrzano się płytom znajdującym się pod Himalajami. Źródło obrazu: Getty Images/Nazim Ali Khan/Noor Photo

Badanie wykazało, że poziom helu był wyższy w południowym Tybecie w porównaniu z północnym Tybetem, co sugeruje, że indyjskie płyty tektoniczne dzielą się na dwie części pod Płaskowyżem Tybetańskim.

Następnie w badaniu wykorzystano „funkcje odbioru fali S 3D” do analizy płyty indyjskiej.

Technologia Future Function wykorzystuje informacje pochodzące z trzęsień ziemi sejsmicznych do obrazowania struktury Ziemi i jej wewnętrznych granic.

Szczegóły badania opublikowane w ESS Otwórz archiwum: „Nasze nowo utworzone funkcje odbiornika 3D fali S ujawniają pęknięcie lub wypaczenie płyty indyjskiej prostopadle do górotworu.”

Jedno ze zdjęć wydaje się przedstawiać dowody oddzielenia górnej i dolnej płyty płyty indyjskiej.

Badania dotyczyły płyt tektonicznych indyjskiej i euroazjatyckiej.  Źródło obrazu: Getty Images/DEA/D'ARCO EDITORI/De Agostini
Badania dotyczyły płyt tektonicznych indyjskiej i euroazjatyckiej. Źródło obrazu: Getty Images/DEA/D'ARCO EDITORI/De Agostini

Później zauważa, że ​​płyta indyjska jest „podłożona” lub „zanurzona” pod „klinem płaszcza”.

Z badania wynika: „Nasze strefy SRF obiektywnie odwzorowują głębokości, aby scharakteryzować litosferę indo-tybetańską i granice litosfery na dużym obszarze południowo-wschodniego Tybetu.

„Południowa granica litosfery tybetańskiej i przyległej astenosfery znajduje się na 31°NW90°E, ale rozciąga się na południe o >300 km do ~28°NE92°E, co prawdopodobnie oznacza pęknięcie płyty.”

Zasadniczo oznacza to, że płyta indyjska zostanie podzielona na dwie części, zamiast dzielić się na dwie części.

Badanie wskazuje, że górna połowa będzie wystawać i spowoduje uniesienie Tybetu w górę, podczas gdy dolna połowa zagłębi się w płaszcz.

powiedział Douwe van Hinsbergen, geodynamik z Uniwersytetu w Utrechcie Nauki: „Nie wiedzieliśmy, że kontynenty mogą zachowywać się w ten sposób, a to ma fundamentalne znaczenie dla solidnej nauki o Ziemi”.

Fabio Capitanio, geodynamik z Uniwersytetu Monash, dodaje, że na tym etapie dane są ograniczone – a badanie nie zostało jeszcze poddane recenzji – zauważając: „To tylko migawka. Z pewnością jest to rodzaj pracy, nad którą musimy poczynić dalsze postępy”. .” [forward]„.