Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Naukowcy odkrywają skamieliny dinozaurów „zabite w dniu ataku asteroidy”  dinozaury

Naukowcy odkrywają skamieliny dinozaurów „zabite w dniu ataku asteroidy” dinozaury

Naukowcy uważają, że uzyskali niezwykły obraz ostatniego dnia dinozaurów po odkryciu skamieniałości zwierzęcia, które ich zdaniem zmarło tego dnia.

Doskonale zachowana noga, która zawiera nawet pozostałości skóry zwierzęcej, można dokładnie datować na czas, w którym asteroida, która spowodowała wyginięcie dinozaurów 66 milionów lat temu, twierdzą eksperci, z powodu szczątków po uderzeniu, które spadło tylko w jego bezpośrednim następstwie.

„To absolutnie szalone”, powiedział Philip Manning, profesor historii naturalnej na Uniwersytecie w Manchesterze. Powiedział programowi BBC Radio 4’s Today, że noga dinozaura została odkryta w miejscu wykopalisk Tanis w Północna Dakota Była to „Rakieta Absolutnego Dinozaura”.

Powiedział: „Czasowe postanowienie, które możemy podjąć na tej stronie, przekracza nasze najśmielsze marzenia… Tak naprawdę nie powinno to istnieć i jest takie piękne. Nigdy w całej mojej karierze nie marzyłem o patrzeniu na coś a) brak czasu ;i b) piękny Bardzo dobrze, to też opowiada świetną historię.”

Skamieliny zostały nakręcone do filmu dokumentalnego BBC Dinosaurs: The Last Day z Sir Davidem Attenborough; Podczas którego prezenter przegląda odkrycia skamieniałości. Kiedy sir David spojrzał na[the leg], uśmiechnął się i powiedział: „To jest niemożliwa skamielina”. – Zgodziłem się – powiedział Manning.

Powiedział, że zespół odkrył również szczątki ryb, które wdychały szczątki po uderzeniu asteroidy, które miało miejsce w odległości 1864 mil (3000 km) w Zatoce Meksykańskiej.

To oraz obecność innych szczątków, które spadły na określony czas bezpośrednio po uderzeniu asteroidy, pozwoliły na datowanie miejsca z dużo większą dokładnością niż standardowe techniki datowania węglowego.

Robert DiPalma, absolwent Uniwersytetu w Manchesterze, który kieruje wykopaliskami Tanis, powiedział: „Mamy na tej stronie tak wiele szczegółów, że mówi nam ona, co się zdarzyło chwila po chwili, to prawie tak, jakby zobaczyć to w filmach. na kolumnie skalnej patrzysz na znajdujące się tam skamieliny i cofasz się do tamtego dnia.”

READ  Kosmiczny Teleskop Webba zapewnia bezprecedensowy wgląd w księżyce Jowisza

BBC poinformowała, że ​​zespół znalazł również skamieniałe szczątki żółwia, które zostały zaklinowane przez drewniany kołek oraz małego ssaka i jego nory, a także skórę z Triceratopsa, zarodka pterozaura w jego jaju i to, co naukowcy uważają, że może być część samego uderzenia asteroidy.