Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Naukowcy odkrywają materiał nadprzewodzący, który może całkowicie zrewolucjonizować energetykę

Naukowcy odkrywają materiał nadprzewodzący, który może całkowicie zrewolucjonizować energetykę

Naukowcy odkryli nową substancję, którą można dostroić, aby zmienić cały świat.

Naukowcy twierdzą, że stworzyli materiał nadprzewodzący, który działa w temperaturach i ciśnieniach na tyle niskich, że można go faktycznie wykorzystać w praktycznych sytuacjach.

Osiąga przełom, do którego naukowcy dążyli od ponad wieku, polegający na stworzeniu materiału zdolnego do przesyłania energii elektrycznej bez oporu i przepuszczania pól magnetycznych wokół materii.

Jego odkrycie może doprowadzić do powstania sieci energetycznych zdolnych do bezproblemowego przesyłu energii, oszczędzając do 200 milionów megawatogodzin, które obecnie są tracone z powodu oporu. Może również przyczynić się do syntezy jądrowej, od dawna poszukiwanego procesu, który mógłby wytworzyć nieograniczoną energię.

Sugerują, że inne zastosowania obejmują pociągi dużych prędkości, poduszkowce i nowe rodzaje sprzętu medycznego.

Zespół kierowany przez tego samego naukowca, Rangę Diasa, wcześniej donosił o stworzeniu dwóch nieco mniej, ale podobnie nadprzewodzących materiałów w artykułach opublikowanych w Natura I Fizyczne listy przeglądowe. the Natura Artykuł został ostatecznie wycofany przez redaktorów czasopisma w związku z pytaniami o podejście naukowców.

Tym razem profesor Dias i jego zespół twierdzą, że podjęli dodatkowe kroki, aby uniknąć podobnej krytyki. Naukowcy starali się zweryfikować ten stary artykuł za pomocą nowych danych zebranych poza laboratorium, z zespołem naukowców obserwujących to na żywo, i przeprowadzili proces podobny do nowych badań.

Nowy materiał został opisany w artykule Evidence for Quasi-ambient Superconductivity in N-doped Lutetium Hydride, opublikowanym w Natura Dzisiaj.

Substancja została nazwana „czerwoną materią” ze względu na jej kolor i jako odniesienie do substancji z Star Trek. Znalazłem tę nazwę podczas procesu jej tworzenia, kiedy naukowcy odkryli, że nagle zmieniła się w „bardzo jasnoczerwony” podczas jego tworzenia.

READ  Eksplozje supernowych ujawniają najdrobniejsze szczegóły dotyczące ciemnej energii i ciemnej materii

Profesor Dias i zespół stworzyli materiał, biorąc metal ziem rzadkich zwany lutetem i mieszając go z wodorem i niewielką częścią azotu. Następnie pozostawiono je do przereagowania na dwa lub trzy dni w wysokich temperaturach.

Zgodnie z artykułem, związek miał bogaty niebieski kolor. Ale następnie został sprasowany pod bardzo wysokim ciśnieniem, kiedy zmienił kolor z niebieskiego na różowy, gdy osiągnął nadprzewodnictwo, a następnie ponownie na bogatą czerwień w stanie metalicznym, który nie jest nadprzewodnikiem.

Aby zadziałał, materiał nadal wymagał podgrzania do 20,5 stopnia Celsjusza i sprężenia do około 145 000 psi. Jest to jednak znacznie mniej gęste niż inne podobne materiały – w tym te ogłoszone przez profesora Diasa w 2020 r., które wzbudziły podekscytowanie i sceptycyzm naukowców.

Wystarczająco praktyczne, naukowcy biorący udział w artykule twierdzą, że wyznaczy on nową erę praktycznego wykorzystania materiałów nadprzewodzących.

„Droga do nadprzewodzącej elektroniki użytkowej, przesyłu energii i linii transmisyjnych oraz znaczących ulepszeń w magnetycznym zamknięciu termojądrowym staje się rzeczywistością” – powiedział profesor Dias w oświadczeniu. „Wierzymy, że jesteśmy teraz w epoce nowoczesnego nadprzewodnictwa”.

Takie praktyczne zastosowania mogą obejmować wykorzystanie materiału do przyspieszenia rozwoju „maszyn tokamak” opracowywanych w celu osiągnięcia syntezy jądrowej.