Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Naukowcy odkrywają dwa nowe minerały na dobrze znanym meteorycie w Somalii |  chemia

Naukowcy odkrywają dwa nowe minerały na dobrze znanym meteorycie w Somalii | chemia

Zespół badaczy ds Kanada Mówią, że odkryli dwa nowe minerały – i prawdopodobnie trzeci – po przeanalizowaniu kawałka 15-tonowego meteorytu, który wylądował we wschodniej Afryce.

Meteoryt, dziewiąty co do wielkości odnotowany kamień o wysokości ponad dwóch metrów, został odkryty w Somalii w 2020 roku, chociaż miejscowi pasterze wielbłądów twierdzą, że jest im znany od pokoleń i nazywają go Nightfall w swoich piosenkach i wierszach.

Jednak zachodni naukowcy nazwali skałę planety Ziemia Al-Ali, ponieważ została znaleziona w pobliżu miasta Al-Ali, w regionie Hiran. 70-gramowy kawałek meteorytu na bazie żelaza został wysłany do kolekcji meteorytów Uniwersytetu Alberty w celu klasyfikacji.

Meteoryt został znaleziony w pobliżu miasta Al-Ali w Somalii. Zdjęcie: dzięki uprzejmości Global Resources

Podczas gdy to było klasyfikacja skał Zwróć uwagę na obecność „niezwykłych” minerałów. Hurd poprosił Andrew Lowcocka, szefa Laboratorium Mikrosond Elektronowych na uniwersytecie, o zbadanie sprawy.

„Pierwszego dnia, kiedy przeprowadził kilka analiz, powiedział:„ Masz tam co najmniej dwa nowe minerały ”- powiedział Hurd.„ To było niezwykłe. W większości przypadków stwierdzenie, że jest nowy metal, wymaga o wiele więcej pracy”.

Hurd powiedział, że podobne minerały zostały stworzone syntetycznie w laboratorium w latach 80., ale nigdy nie zostały zarejestrowane jako występujące w naturze, dodając, że te nowe minerały mogą pomóc zrozumieć, jak działa „laboratorium natury” i mogą mieć zastosowania nieznane jeszcze w prawdziwym świecie. . Analizowany jest trzeci potencjalnie nowy minerał.

próbka meteorytu.
próbka meteorytu. Zdjęcie: dzięki uprzejmości kolekcji meteorytów Uniwersytetu Alberty

„Nigdy nie myślałem, że będę całkowicie zaangażowany w opisywanie nowych minerałów, pracując nad meteorytem” – powiedział Hurd. „To właśnie czyni to ekscytującym: w tym konkretnym meteorycie masz dwa oficjalnie opisane minerały, które są nowe dla nauki”. Nazwano je elaliitem od miejsca, w którym znajdował się meteoryt, i elkinstantonitem od meteorytu Lindy Elkins Tantonprzyszły główny badacz NASA zadanie własne Który ma na celu wysłanie statku kosmicznego na asteroidę bogatą w minerały.

READ  Dwa razy większy od Everestu: „Diabelska Kometa” z rogami i lodowym wulkanem rozświetla ziemskie niebo

„Linde wykonała wiele pracy nad tym, jak tworzą się rdzenie planetarne, jak powstają rdzenie żelazne i niklowe, a naszym najbliższym izotopem są meteoryty żelazne. Dlatego sensowne było nazwanie minerału jej imieniem i uznanie jej wkładu w naukę.

Naukowcy z University of Alberta chcieliby zbadać inne próbki z tego samego meteorytu, ale Hurd powiedział, że pojawiły się doniesienia o przeniesieniu go do Chin. Meteoryty są często kupowane i sprzedawane na rynkach międzynarodowych.