Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Naukowcy odkryli, że pierścienie Saturna narodziły się z kosmicznej perspektywy

Naukowcy odkryli, że pierścienie Saturna narodziły się z kosmicznej perspektywy

Ilustracja przedstawia materiał skalisty, z którego zbudowane są pierścienie Saturna. – NASA

Naukowcy odkryli, że charakterystyczne pierścienie Saturna mają zaledwie 400 milionów lat, co oznacza, że ​​są znacznie młodsze niż pierścienie planety, co wskazuje, że początkowo planeta była ich pozbawiona.

Nowe badania pokazują, że te pierścienie są mniej niż jedną dziesiątą wieku planety – znacznie młodsze niż wcześniej sądzono.

To odkrycie wydaje się łamać istniejący od dawna kod astronomiczny, a zespół amerykańskich naukowców znalazł wszystkie odpowiedzi w pyle.

Według głównego autora badań, profesora Saschy Kempfa, najłatwiejszym sposobem zrozumienia ich badań jest wyobrażenie sobie, że pierścienie Saturna są jak dywan w twoim domu.

„Jeśli masz czysty dywan, po prostu poczekaj. Kurz osiądzie na dywanie. To samo dotyczy pętelek” – powiedział Kempf.

Ostatecznie ustalono wiek słynnych pierścieni Saturna.

Istnieje wiele teorii na temat powstawania tych pierścieni. Niektórzy twierdzili, że uformowali się sami, podczas gdy inni sugerowali, że prawdopodobnie uformowały się nie tak dawno temu, najprawdopodobniej z gruzów niestabilnego księżyca, który eksplodował lub z lodu, skał i pyłu pozostawionych przez kometę, która mogła uderzyć w satelitę.

Zespół z University of Colorado Boulder twierdzi, że pierścienie Saturna mają „nie więcej niż 400 milionów lat”.

„To sprawia, że ​​pierścienie są znacznie młodsze niż sam Saturn, który ma około 4,5 miliarda lat” — powiedział profesor Kempf i dodał: „W pewnym sensie mamy konkluzję do pytania, które rozpoczęło się od Jamesa Clerka Maxwella”.

Maxwell, słynny szkocki fizyk, wywnioskował, że pierścienie Saturna muszą składać się z niezliczonych cząstek. Jego imieniem nazwano szczelinę Maxwella wewnątrz pierścienia C Saturna.

Kosmiczne kamyczki czy pokruszone asteroidy spadają na Ziemię prawie cały czas. W niektórych przypadkach odpływ ten może pozostawić cienką warstwę pyłu na planetach.

Profesor Kempf i jej współpracownicy badali, jak szybko gromadzi się ta warstwa.

READ  Ostatnia widoczna kometa z epoki lodowcowej minęła Ziemię na początku 2023 roku

Ten zespół naukowców wykorzystał Cosmic Dust Analyzer, najnowocześniejszy instrument znajdujący się na pokładzie sondy Cassini NASA, do analizy miejsc orbitalnych w latach 2004-2017.

W badaniu napisano: „W ciągu tych 13 lat naukowcy zebrali tylko 163 ziarna, które pochodziły spoza bliskiego sąsiedztwa planety” i dodali, że wystarczyło to, aby zdecydowanie wskazać, że nagromadzenie pyłu na pierścieniach nie przekracza kilkuset milionów lata.

To może być krótkotrwałe zjawisko.

„Wiemy z grubsza, ile lat mają pierścienie, ale nie rozwiązują one żadnego z naszych innych problemów. Wciąż nie wiemy, jak powstały te pierścienie” – powiedział profesor Kempf.