Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Naukowcy odkryli, że meteoryt, który zniszczył dinozaury, wywołał pożary tysiące mil od kolizji.

Naukowcy odkryli, że meteoryt, który zniszczył dinozaury, wywołał pożary tysiące mil od kolizji.

Naukowcy odkryli, że przerażający meteor, który zgładził dinozaury, natychmiast wywołał pożary lasu tysiące kilometrów od miejsca jego uderzenia.

Obiekt o szerokości około sześciu mil trafił na półwysep Jukatan na terenie dzisiejszego Meksyku pod koniec okresu kredowego 66 milionów lat temu.

1

Meteor, który zabił dinozaury, eksplodował z siłą 10 miliardów bomb atomowychkredyt: Getty

Jego niszczycielski wpływ nagle zakończył panowanie dinozaurów, powodując ich nagłe masowe wyginięcie.

Naukowcy twierdzą, że zabił również prawie trzy czwarte gatunków roślin i zwierząt, które kiedyś żyły na Ziemi.

Kontrowersje toczyły się wokół okoliczności niszczących pożarów buszu, o których wiadomo, że były wynikiem nalotu.

Do tej pory pojawiło się wiele teorii na temat tego, jak i kiedy to się zaczęło oraz jaki wpływ może to mieć.

Najstarszy afrykański dinozaur, jaki kiedykolwiek odkryto po 230 milionach lat
Czy widzisz dinozaura chowającego się na tym dziwnym obrazku?

Analizując skały datowane na czas uderzenia, zespół naukowców z Wielkiej Brytanii, Meksyku i Brazylii odkrył, że niektóre pożary wybuchły w ciągu najwyżej kilku minut od uderzenia.

Obszary dotknięte szkłem rozciągają się na 2500 kilometrów (1553 mil) lub więcej od miejsca, w którym uderzyły w ziemię.

W niedawno opublikowanym badaniu zespół stwierdził, że pożary, które wybuchły na obszarach przybrzeżnych, były krótkotrwałe, z ogniem wstecznym od potężnego tsunami wywołanego uderzeniem, które pochłonęło zwęglone drzewa na zewnątrz.

Badając skamieniałą korę drzew, odkryli, że pożary już się rozpoczęły, zanim drzewa zostały zmiecione po początkowym uderzeniu.

Doszli do wniosku, że było to spowodowane albo kulą ognia o epickich rozmiarach, albo ciepłem z kropel stopionej skały opadających z powrotem przez atmosferę w bezpośrednim następstwie uderzenia.

Profesor Ben Neller z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu w Aberdeen jest jednym ze współautorów najnowszego badania.

Powiedział: „Do tej pory nie jest jasne, czy pożary były bezpośrednim skutkiem uderzenia, czy później, ponieważ rośliny zostały zabite przez ciemność po uderzeniu spowodowaną przez gruz wlatujący do atmosfery, który został zapalony przez takie rzeczy jak Błyskawica uderza.”

READ  Sonda kosmiczna Juno przygotowuje się do bliższego przyjrzenia się umęczonemu księżycowi Jowisza

„Udało nam się zastosować unikalną kombinację technik chemicznych, izotopowych, paleontologicznych, chemicznych i spektralnych wraz z mapowaniem geologicznym, aby upewnić się, że analizowane przez nas skały są dokładnie spowodowane uderzeniem.

„Następnie przeanalizowaliśmy skamieniałą korę nadal przyczepioną do pni drzew, aby określić zakres oparzenia i stwierdziliśmy, że kora rzeczywiście była zwęglona, ​​ponieważ drzewa zostały zmiecione przez tsunami związane z uderzeniem.

„To wskazuje, że pożary musiały wybuchnąć w ciągu najwyżej kilku minut od uderzenia.

„Nasze badania ostatecznie potwierdzają, jak i kiedy rozpoczęły się te niszczycielskie pożary i malują bardzo żywy i przerażający obraz tego, co wydarzyło się bezpośrednio po uderzeniu meteoru”.

Miliony klientów British Gas otrzymają zniżkę w wysokości 400 funtów bezpośrednio na swoje konta bankowe
McDonald's dodaje dziś do menu pięć pozycji - w tym pikantne nuggetsy z kurczaka

Badanie było wspierane przez Shell Brazil w ramach programu rządu brazylijskiego Science Without Borders i zostało opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports.

Uczestniczyli w nim naukowcy z Autonomicznego Uniwersytetu Meksyku, Federalnego Uniwersytetu Rio Grande do Sul, Uniwersytetu w Leeds i Uniwersytetu w Manchesterze.

Dowiedz się więcej o nauce

Chcesz dowiedzieć się więcej o dziwnym i cudownym świecie nauki? Od księżyca po ludzkie ciało, zapewniamy ci ochronę…


Płacimy za Twoje historie! Czy masz historię dla zespołu The Sun Online Tech & Science? Napisz do nas na adres [email protected]