Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Naukowcy odkryli rybę, która potrafi widzieć przez skórę nawet po śmierci

Naukowcy odkryli rybę, która potrafi widzieć przez skórę nawet po śmierci

Na tym zdjęciu widać świnię żyjącą w rafach koralowych. — Rada ds. Zarządzania Rybołówstwem Południowego Atlantyku

Nowe badanie ujawniło dziwną cechę świniaka, polegającego na tym, że za pomocą specjalnych komórek sensorycznych może zmieniać kolor swojej skóry w zależności od otaczającego środowiska, nawet gdy już nie żyje.

Badanie to pozwoliło naukowcom lepiej zrozumieć naturę i zachowanie tych ryb, a także ich zdolność do przystosowania się do otaczającego środowiska. Dopasowuje się.

„Wygląda na to, że obserwują zmianę koloru” – stwierdziła współautorka badania Lori Schweckert.

„W pewnym sensie mogą powiedzieć zwierzęciu, jak wygląda jego skóra, ponieważ nie może się ono schylić, aby spojrzeć” – powiedział Sonky Johnson, inny autor badania.

Naukowcy stwierdzili, że istnieje wiele organizmów morskich, które potrafią zmieniać kolor, co pomaga im przystosować się do zmian temperatury otoczenia, przyciągać partnerów i zapewniać kamuflaż.

Zdaniem naukowców, w tym tych z Uniwersytetu Północnej Karoliny w Wilmington w USA, komórki ich ciał zwane chromoforami zawierają pigmenty, kryształy lub maleńkie arkusze odblaskowe, co umożliwia tym gatunkom szybkie zmiany koloru.

Ryby zamieszkujące rafy koralowe, powszechnie spotykane w Oceanie Atlantyckim od Karoliny Północnej po Brazylię, robią to w celu kamuflażu, ucieczki przed drapieżnikami lub być może w celach towarzyskich.

Naukowcy byli zaskoczeni, widząc zmianę aktywności kolorów nawet po ich śmierci.

W nowych badaniach opublikowanych w czasopiśmie Komunikacja przyrodniczaEksperci wykorzystali mikroskopię do określenia wpływu światła na różne części ryb.

Odkryli, że w proces ten może brać udział fotoreceptor zwany SWS1, znajdujący się tuż pod chromatoforami.

Naukowcy stwierdzili, że komórki są wrażliwe na jasne światło dzięki kolorom wyrażanym przez chromatofory, a konkretnie długości fali światła występującej w siedlisku koralowców.

Potwierdzili również, że receptory te dostarczają rybom informacji zwrotnych na temat tego, gdzie i jak zachodzą zmiany w różnych częściach ich skóry.

Naukowcy napisali w swoim badaniu: „Badając morfologię, fizjologię i optykę fotorecepcji skórnej u świń, [Lachnolaimus Maximus]opisujemy mechanizm komórkowy, dzięki któremu zachodzi aktywność chromatoforu [i.e., dispersion and aggregation] Zmienia przepuszczane światło, które uderza w receptory SWS1 w skórze.”

READ  KD Hops w przestrzeni Twittera z etykietą „Kevin Durant Not Top 5”

„Zwierzęta mogą dosłownie zrobić zdjęcie swojej skóry od środka” – wyjaśniła dr Johnson. „W pewnym sensie mogą powiedzieć zwierzęciu, jak wygląda ich skóra, ponieważ nie może się schylić, żeby popatrzeć”.

„Żeby było jasne, nie twierdzimy, że skóra świni działa jak oko” – stwierdził dr Schweckert, dodając, że „oczy potrafią więcej niż tylko wykrywać światło”.