Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Naukowcy odkryli, dlaczego księżyc Saturna uwalnia krzemionkę w kosmos

Naukowcy odkryli, dlaczego księżyc Saturna uwalnia krzemionkę w kosmos

Teraz odpowiedź może dostarczyć nowe badanie przeprowadzone przez zespół z UCLA. Ich badania pokazują, że pływowe ogrzewanie skalistego jądra Enceladusa tworzy prądy, które wypychają krzemionkę na powierzchnię. Tam prawdopodobnie zostanie wystrzelony w kosmos przez kominy hydrotermalne w głębinach morskich.

Odkrywanie tajemnic lodowego księżyca Saturna

Enceladus, jeden z 83 znanych księżyców Saturna, to oceaniczny świat z dużą ilością ciekłej wody ukrytej pod jego lodową powierzchnią. Nowe odkrycia, które rzucają nowe światło na procesy zachodzące pod tą lodową powierzchnią, opierają się na danych zebranych przez należącą do NASA sondę Cassini, która krążyła wokół Saturna w latach 2004-2017.

Lodowata krzemionka zaczyna się na dnie morskim pod powierzchnią Enceladusa. Siły pływowe wywołane przez Saturna tworzą prądy w wodnistym oceanie, rozpoczynając cykl, który kończy się wypływem lodowatej krzemionki w kosmos.

Ashley Schoenfeld, doktorantka na Uniwersytecie Kalifornijskim, V.I komunikat prasowy. „Pęknięcia wstęgi, które przebijają lodową skorupę do tego podpowierzchniowego oceanu, mogą działać jako bezpośrednie kanały do ​​przenoszenia przechwyconego materiału w kosmos. Enceladus daje nam bezpłatne próbki tego, co jest ukryte w głębokim morzu”.

READ  Naukowcy identyfikują 29 planet, na których kosmici mogą obserwować Ziemię | astronomia