Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Naukowcy byli zaskoczeni odkryciem cząstki o niezwykle wysokiej energii spadającej na Ziemię  Wiadomości naukowe i technologiczne

Naukowcy byli zaskoczeni odkryciem cząstki o niezwykle wysokiej energii spadającej na Ziemię Wiadomości naukowe i technologiczne

Eksperci zastanawiają się, jak mogło dojść do tego zdarzenia, gdy cząstka wydaje się wyłaniać z lokalnej pustki, pustego obszaru przestrzeni graniczącego z Drogą Mleczną.


Czwartek, 23 listopada 2023 o 23:15, Wielka Brytania

Astronomowie odkryli rzadką cząstkę o niezwykle wysokiej energii spadającą na Ziemię.

Według naukowców, nazwane na cześć japońskiej bogini słońca Amaterasu, jest jednym z promieni kosmicznych o najwyższej energii, jakie kiedykolwiek wykryto.

Cząstka Amaterasu ma energię przekraczającą 240 eksaelektronowoltów (EeV) i ustępuje jedynie cząstce OMG, kolejnemu wysokoenergetycznemu promieniowi kosmicznemu odkrytemu w 1991 roku, który ma 320 eksaelektronowoltów (EeV). .

Pochodzenie cząstki nie jest znane, ale eksperci uważają, że tylko najpotężniejsze zdarzenia na niebie – większe niż eksplozja gwiazdy – mogą ją stworzyć.

Toshihiro Fujii, profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Metropolitalnym w Osace JaponiaPowiedział, że kiedy po raz pierwszy odkrył cząstkę, pomyślał, że „musiała zaistnieć pomyłka”.

„Pokazał poziom energii niespotykany od trzech dekad” – powiedział.

Czytaj więcej:
Zdjęcie z Teleskopu Jamesa Webba ukazuje serce Drogi Mlecznej
Astronauci NASA przypadkowo upuścili w kosmos skrzynkę z narzędziami
Teleskop wykonuje pierwsze pełnokolorowe zdjęcia Wszechświata

To limitowana edycja tej historii, więc niestety ta zawartość nie jest dostępna.

Odblokuj pełną wersję

Tajemnica dla naukowców pogłębia się, gdy cząstka wydaje się pojawiać znikąd.

W okolicy nie było nic o energii wystarczająco wysokiej, aby spowodować to zdarzenie, wyjaśnia John Matthews, profesor naukowy na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Utah.

Wygląda na to, że wyłoniła się z Lokalnej Pustki, pustego obszaru przestrzeni graniczącego z Galaktyką Drogi Mlecznej.

„Powinieneś być w stanie wskazać, skąd na niebie pochodzi” – powiedział profesor Matthews.

„Ale w przypadku cząstki O mój Boże i tej nowej cząstki można prześledzić ją aż do jej źródła, a nie ma energii wystarczająco dużej, aby ją wytworzyć.

READ  Inżynierowie NASA dokonują odkrycia Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba | Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba

„To właśnie jest zagadka – co się do cholery dzieje?”

Zwykle, gdy wysokoenergetyczne promienie kosmiczne uderzają w atmosferę ziemską, powodują kaskadę cząstek wtórnych i promieniowania elektromagnetycznego w postaci tak zwanego szerokopasmowego pęku powietrznego.

Niektóre naładowane cząstki w pęku powietrznym poruszają się szybciej niż prędkość światła, wytwarzając rodzaj promieniowania elektromagnetycznego, które można wykryć za pomocą specjalistycznych instrumentów.

Jednym z takich instrumentów jest Obserwatorium Telescope Array w Utah, które odkryło cząstkę Amaterasu.


zdjęcie:
Teleskopowe detektory powierzchniowe w Utah. Zdjęcie: AP

Istnieje obecnie nadzieja, że ​​cząstka ta utoruje drogę do dalszych badań, które mogą pomóc rzucić światło na ultraenergetyczne promienie kosmiczne i ich źródło.

Eksperci sugerują, że może to wskazywać na znacznie większą niż oczekiwano aberrację magnetyczną, nieznane źródło w lokalnej próżni lub niepełne zrozumienie fizyki cząstek wysokoenergetycznych.

Inny profesor ze stanu Utah, John Peltz, powiedział, że „bełkotał szalone pomysły”, próbując wyjaśnić tajemnicę.

„Wydaje się, że te zdarzenia pochodzą z zupełnie innych miejsc na niebie” – powiedział. „To nie jest tak, że istnieje jedno tajemnicze źródło”. „Mogą to być defekty w strukturze czasoprzestrzeni, zderzenia kosmicznych strun”.

Dodał jednak: „Nie ma konwencjonalnego wyjaśnienia”.