Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Naukowcy byli zaskoczeni: obrót Ziemi „chwieje się”, gdy oddala się od Słońca | nauka | Aktualności

We wtorek 26 lipca naukowcy ustanowili nowy rekord świata, który pokazuje, że planeta wiruje szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, dzięki czemu dni są krótsze. Korzystając z dokładnych obliczeń i zegarów atomowych, naukowcy zaobserwowali zmianę czasu w najkrótszym jak dotąd dniu. Jednak naukowcy zauważyli następnie, że pomimo tego zapisu, Ziemia może faktycznie zwalniać, powodując wydłużenie dni.

Matt King i Christopher Watson z University of Tasmania piszą: „Ale pomimo tego rekordu, od 2020 roku to dziwnie stabilne przyspieszenie przekształciło się w spowolnienie – dni znów się wydłużają, a przyczyna jak dotąd jest niejasna”.

Ziemia nie zajmuje dokładnie 24 godzin, aby obrócić się wokół własnej osi i zwykle różnią się nieznacznie, nawet wydarzenia takie jak trzęsienia ziemi wpływają na ten czas.

Profesorowie King i Watson powiedzieli: „Przez miliony lat obrót Ziemi zwalniał z powodu efektów tarcia związanych z pływami napędzanymi przez księżyc.

„Ten proces wydłuża każdy dzień o około 2,3 milisekundy każdego stulecia.

„Kilka miliardów lat temu dzień na Ziemi trwał tylko około 19 godzin”.

Jednak w ciągu ostatnich 20 000 lat od ostatniej epoki lodowcowej topnienie polarnych pokryw lodowych zmniejszyło ciśnienie powierzchniowe na Ziemi, powodując stały ruch płaszcza w kierunku biegunów.

Naukowcy napisali: „Tak jak baletnice obracają się szybciej, gdy skierują ramiona w stronę ciała – wokół osi, wokół której się obracają – tak samo tempo rotacji naszej planety wzrasta, gdy ta masa płaszcza zbliża się do osi Ziemi.

„A ten proces skraca się każdego dnia o około 0,6 milisekundy w każdym stuleciu”.

Gdy naukowcy wzięli pod uwagę niewielkie wahania prędkości obrotowej, o których wiemy, że występują z powodu pływów i sezonowych wpływów, wyniki ich zaskoczyły.

Przeczytaj więcej: Ostrzeżenie przed burzą słoneczną: Ruch lotniczy napotyka turbulencje jako ogromna plama słoneczna…

READ  William Shatner ze Star Trek w trzech słowach opisał podróż kosmiczną po rekordowym locie

Odkryli, że pomimo pobicia rekordu w najkrótszy dzień, „długoterminowa ścieżka wydaje się zmieniać od skracania do wydłużania od 2020 roku”, co stanowi „bezprecedensową zmianę” w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat.

Naukowcy opracowali wiele różnych teorii wyjaśniających, dlaczego tak się dzieje, a niektórzy sugerują, że pewną rolę mogły odegrać zjawiska pogodowe, takie jak topnienie kaskadowych czap lodowych lub La Nina.

Niektórzy przypuszczali nawet, że może to być związane z erupcją ogromnego wulkanu w Tonga, który wpompował ogromne ilości wody do atmosfery, jednak wydaje się to mało prawdopodobne, biorąc pod uwagę, że erupcja miała miejsce w styczniu tego roku.

Profesorowie King i Watson dodali: „Naukowcy spekulują, że ta ostatnia tajemnicza zmiana prędkości obrotowej planety jest powiązana ze zjawiskiem zwanym „oscylacją Chandlera” – niewielkim odchyleniem w osi obrotu Ziemi przez około 430 dni.

nie przegap:
Xi przekazał „kartę atutową”, ponieważ zakaz eksportu na Tajwanie może doprowadzić do uruchomienia Apple Show [INSIGHT]
Xi zdradza Putina jako Chiny, które dostarczają energetyczne koło ratunkowe o wartości 83 miliardów funtów do UE [REVEAL]Ucisk Putina nad Unią Europejską został ujawniony, ponieważ Unia Europejska zapewnia Rosji dodatkowe pieniądze [REPORT]

Obserwacje z radioteleskopów pokazują również, że oscylacja zmniejszyła się w ostatnich latach; Te dwie rzeczy mogą być powiązane.”

Podczas gdy Ziemia wydaje się nagle zwalniać, oddala się również od Słońca.

Według NASA Ziemia leży średnio około 150 milionów kilometrów od gigantycznej ognistej kuli i krąży po orbicie eliptycznej.

Jednak średnia odległość między Ziemią a Słońcem z czasem powoli rośnie, zwłaszcza gdy Słońce traci swoją masę.

Fuzja jądrowa, która polega na przekształcaniu masy w energię, jest tym, co napędza słońce.

CZYTAJ WIĘCEJ: Putin upokorzony jako spisek, aby porzucić NASA na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

READ  Mężczyzna przykuty do wózka inwalidzkiego buduje „windę” zasilaną energią słoneczną, aby przenieść się do mieszkania [Video]