Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Nauka wstrzymuje trafienie Kosmicznego Teleskopu Hubble’a z powodu problemu z komputerem

Na tym zdjęciu dostarczonym przez NASA/JSC astronauci Stephen L. Smith i John M. Grunsfield są sfotografowani podczas Extravehicular Activity (EVA) podczas misji serwisowej Hubble’a STS-103 w grudniu 1999 roku, wykonywanej przez Discovery. W środę, 16 czerwca 2021 r., NASA poinformowała, że ​​Kosmiczny Teleskop Hubble’a był zszokowany problemem z komputerem, a wszystkie astronomiczne obserwacje zostały wstrzymane. Obserwatorium na orbicie było bezczynne od niedzieli, kiedy wyłączył się komputer z lat 80. kontrolujący instrumenty naukowe, prawdopodobnie z powodu uszkodzonej karty pamięci. Źródło: NASA/JSC przez AP, plik

NASA powiedziała w środę, że Teleskop Kosmiczny Hubble’a doświadczył problemu z komputerem, a wszystkie obserwacje astronomiczne zostały wstrzymane.

Obserwatorium na orbicie było nieczynne od niedzieli, kiedy wyłączył się komputer z lat 80. kontrolujący instrumenty naukowe, prawdopodobnie z powodu uszkodzonej karty pamięci.

Kontrolerzy lotów z NASA Goddard Space Flight Center w Maryland próbowali ponownie uruchomić komputer w poniedziałek, ale stało się to samo. Teraz próbują przełączyć się na wolną jednostkę pamięci. Jeśli się powiedzie, teleskop będzie testowany przez jeden dzień, zanim instrumenty naukowe zostaną ponownie uruchomione i obserwacje będą mogły zostać wznowione.

W tej chwili aparaty i inne gadżety są w tzw. trybie awaryjnym.

Wystrzelony w 1990 roku Hubble wykazuje coraz więcej oznak starzenia, pomimo serii napraw i ulepszeń dokonanych przez astronautów, którzy spacerowali w kosmosie podczas ery wahadłowców NASA. Uśpiony komputer został zainstalowany podczas piątego i ostatniego zgłoszenia serwisowego w 2009 roku.

NASA planuje wystrzelić w listopadzie Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, następcę Hubble’a. To obserwatorium byłoby zbyt daleko od Ziemi – 1 milion mil (1,5 miliona km) na orbicie słonecznej – aby dokonywać korekt dla astronautów. Start z Gujany Francuskiej przy użyciu europejskiej rakiety Ariane jest opóźniony o lata. Ostatnie dwutygodniowe opóźnienie jest wynikiem przetwarzania rakiet i planowania.

Naukowcy mają nadzieję na nakładanie się orbity Hubble’a i bardziej zaawansowanego i potężnego Webba.


Zdjęcie: Ostatnie lustro zainstalowane na Kosmicznym Teleskopie Jamesa Webba


© 2021 Stowarzyszenie Prasowe. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ten materiał nie może być publikowany, transmitowany, przerabiany ani redystrybuowany bez pozwolenia.

cytat: Problem z komputerem uderza w Kosmiczny Teleskop Hubble’a, nauka przerwana (2021, 16 czerwca) Pobrano 16 czerwca 2021 z https://phys.org/news/2021-06-hubble-space-telescope-science-halted.html

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Bez względu na jakiekolwiek uczciwe postępowanie w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść udostępniana jest wyłącznie w celach informacyjnych.

READ  IWG twierdzi, że popyt na powierzchnie biurowe rośnie, ponieważ firmy brytyjskie planują prace hybrydowe | Nieruchomość