Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Nauka stojąca za Skalą Podboju Kosmicznego Miasta Stoke autorstwa Michaela O’Neilla

Najważniejsze w piłce nożnej to strzały, bronie, wślizgi, pojedynki powietrzne, przechwyty i oczywiście gole. Wydarzenia, za które zdobędziesz punkty w Fantasy Football.

Ale te interakcje na piłce stanowią tylko niewielki procent tego, co faktycznie dzieje się podczas meczu i czego potrzebujesz, aby wygrać.

Takie wydarzenia oparte na posiadaniu piłki rzadko obejmują więcej niż dwóch graczy na raz, więc analitycy futbolu coraz częściej zaczynają badać, co robi pozostałych 20 graczy podczas tych osobistych pojedynków.

Stało się jasne, że o ile kontrolowanie piłki jest kluczowym elementem decydującym o wyniku meczu, o tyle kontrolowanie dostępnej przestrzeni na boisku piłkarskim jest dość ważne, aby umożliwić drużynie dominację w grze.

Thomas Muller z Bayernu Monachium jest najwybitniejszym zwolennikiem kosmosu w grze i nazwał siebie „Raumdeuterem”. Co przekłada się na „tłumacz kosmiczny” lub „kosmiczny najeźdźca”.

Logiczny? Podziel się swoją opinią w sekcji komentarzy

Muller doskonale sprawdza się w robieniu miejsca w niebezpiecznych miejscach dla swoich kolegów z drużyny, przesuwając się pod skrzydła, ciągnąc za sobą obrońcę lub grając na ramieniu innego obrońcy i wykorzystując dla siebie przestrzeń za obrońcą.

Rosnące bogactwo dostępnych danych (pozycję każdego gracza na boisku można teraz śledzić wiele razy na sekundę) i koncepcje matematyczne stopniowo ujawniły, jak działa często niedoceniany Raumdeuter i jak tworzenie przestrzeni wpływa na grę ofensywną.

To było coś, do czego nawiązał Michael O’Neill po remisie Stoke z Barnsleyem w zeszłym tygodniu, mówiąc: „Najważniejszą rzeczą jest stworzenie szans w meczu.

„Istnieją różne sposoby analizowania gry pod kątem posiadania i zwykle patrzymy na to trochę inaczej niż tylko na procent posiadania lub liczbę podań.

„Patrzymy na liczbę obrońców, których pokonaliśmy, z braku lepszego słowa, a liczba ta była bardzo wysoka w środę, co jest najwyższą, jaką mieliśmy w tym sezonie. Oznacza to, że robimy wiele dobrze. Kiedy ta liczba jest wysoka, zwykle stwarzasz więcej szans i więcej okazji.

READ  Naukowcy odkrywają „dowody na istnienie nowej siły natury, która rozwiązuje najgłębsze tajemnice wszechświata”

Mój kolega z Infogol, Thomas Heslop, zasugerował w 2015 roku użycie tak zwanych kształtów Voronoi do wskazania obszaru, który gracz kontroluje na boisku piłkarskim.

Oto najprostszy przykład działania Voronoi. Na starcie powstały dwie drużyny w formacji 4-4-2. Niebieskie i czerwone kropki reprezentują graczy, a zamknięte obszary (figurka Woronoja) to obszar pola, do którego gracz może dotrzeć, zanim przybędzie jakikolwiek inny gracz.

Voronoi formuje się w akcji, gdy analityk futbolowy Mark Taylor wyjaśnia, w jaki sposób kluby przyglądają się grze.

Jeśli piłka wpadnie w obszar zacieniony na żółto, czerwony gracz w środku kształtu Voronoi jest graczem, który z największym prawdopodobieństwem zdobędzie piłkę.

Aby rzucić okiem na to, jak analityka wykorzystuje tak zwane modele „kontroli wysokości tonu”, możemy spojrzeć na rysunek Stoke’a z Barnsleyem, nakładając na siebie kształty Voronoi Heslopa za pomocą aplikacji stworzonej przez Ricardo Tavaresa.

Wybierzemy grę z wykorzystaniem gola Stoke’a, strzelonego przez Sama Surridge’a.

Stoke City w posiadaniu przeciwko Barnsley w ramach przygotowań do gola strzelonego przez Sama Surridge'a.
Stoke City w posiadaniu przeciwko Barnsley w ramach przygotowań do gola strzelonego przez Sama Surridge’a.

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że kształty są bardziej nieregularne, ponieważ pozycje graczy stają się bardziej chaotyczne w porównaniu do rozpoczęcia meczu otwarcia.

Stoke atakuje od lewej do prawej, Sawyers jest w posiadaniu, Allen znajduje się bezpośrednio po jego lewej stronie, a Smith zaczyna przeszkadzać. Brązowe obszary reprezentują obszary pola, które kontrolują poszczególni gracze Stoke, podczas gdy zielone kształty to obszary, do których gracze Barnsley muszą dotrzeć jako pierwsi.

Trzy główne opcje Sawyerów to oddanie piłki Allenowi, który ma duże pole do gry, zanim zmierzy się z gościem, spróbuj znaleźć Surridge (najdalej po lewej stronie napastnika) lub zagrać w Smitha na prawe skrzydło zachodzące na siebie.

READ  Astraspace ogłasza wyniki finansowe za trzeci kwartał, podpisuje nowe kontrakty Przez Investing.com

Czas lotu piłki do Surridge, w połączeniu z trudnością podania, wyklucza to jako opcję, a pole kontroli pola Smitha jest ustawione pod kątem w kierunku linii bocznej, co działa jako dodatkowy obrońca.

Wydawcy przechodzą do Allena.

Jak sprytne podanie Romaina Sawyersa otworzyło obronę Barnsleya.
Jak sprytne podanie Romaina Sawyersa otworzyło obronę Barnsleya.

Wybór inteligentnych karnetów dla Sawyerów szybko staje się oczywisty, gdy odtwarzamy wideo w kilka sekund.

Środkowy obrońca Barnsley postanawia wycofać się z Allena, który prowadził piłkę do przodu. Szerszy obrońca zostaje wciągnięty na boisko w kierunku piłki, co otwiera i pogłębia pole kontroli Smitha na boisku.

Tymczasem Surridge trzyma miejsce i ramię dwóch środkowych obrońców, dając Smithowi potencjalnie kuszący obszar do strzału, jeśli Allen do niego przejdzie. Gdy Brown obraca się za Surridge, aby jeszcze bardziej zakłócić defensywną formę Barnsleya.

Stoke nie ma początkowo największej przewagi terytorialnej na polu przeciwnika, ale jest w obszarach o dużej wartości i poprawia się tylko wraz z rozwojem ataku i ruchu gracza.

To przykład z drugiej połowy, ilustrujący wizję Francica i doskonały ruch Surridge, co stwarza kolejną dobrą okazję dla Stoke City.

Mario Francic wybiera Sama Sorge'a, gdy Stoke wyrusza, by zabić Barnsleya.
Mario Francic wybiera Sama Sorge’a, gdy Stoke wyrusza, by zabić Barnsleya.

City odzyskują posiadanie piłki z rzutu rożnego, dzięki czemu mają wysokość w polu karnym, wyśrodkowaną wokół środkowej krawędzi pola.

Obszar ten jest jednak bardzo zaludniony i dobrze broniony przez odwiedzających. Są tylko cienkie skrawki pola, na których gracz Stoke preferuje pierwsze uderzenie, a kilka pasów podań i tak jest otwartych dla Vrancica.

Ale w najnowszych wiadomościach to zupełnie inna historia.

Surridge stracił obrońców Barnsley po rzucie rożnym i ma dużo miejsca na znalezienie Vrancica, który robi to na skraju pola karnego. Ale ramię Collinsa oddaliło się od bramki.

Cytując ponownie Toma Hislopa, ta analiza pomaga pokazać, jak zespół reaguje z piłką i bez niej. Którzy zawodnicy radzą sobie najlepiej w znalezieniu pola, a którzy są bardziej skuteczni w znalezieniu mata na tym polu.

READ  Niezależnie od tego, czy pierścienie Saturna są współczesne, czy starożytne, jego księżyce są tak stare jak sama planeta

Jest to bardzo przydatne narzędzie do badania procesu decyzyjnego i podkreśla naturę futbolu zespołowego, w którym każdy gracz ma wpływ na ruch, niezależnie od tego, czy dotyka piłki, czy nie – i daje wgląd w głębię analiz dostępnych menedżerom do przestudiowania.

Mark Taylor jest analitykiem danych piłkarskich w InfoGol. Możesz śledzić go na Twitterze pod adresem Umieść tweeta Lub odwiedź stronę InfoGol pod adresem www.infogol.net. Wszystkie dane z https://www.infogol.net/ar